Latvija apstiprinās līgumu par starpvaldību sadarbību liecinieku aizsardzībā
Latvija pievienosies Eiropas valstu līgumam par starpvaldību sadarbību liecinieku aizsardzības jomā ar mērķi uzlabot līgumslēdzēju pušu savstarpējo sadarbību liecinieku aizsardzības jautājumos.
Kā liecina valsts sekretāru sanāksmē apstiprinātais likumprojekts par pievienošanos līgumam, to paredzēts pieņemt un apstiprināt, kā arī par Latvijas kontaktpunktu saziņai noteikt Valsts policiju.
Līgums paredz noteikumus par aizsargājamo personu pārvietošanu un aizsardzību, informācijas apmaiņu, administratīvo, tehnisko un loģistikas atbalstu. Tāpat līgumā paredzēta liecinieku aizsardzības vienību darbinieku apmācība.
2012.gada 1.decembrī stājās spēkā Austrijas, Bulgārijas, Čehijas, Horvātijas, Polijas, Rumānijas, Slovākijas, Slovēnijas un Ungārijas parakstīts līgums "Par starpvaldību sadarbību liecinieku aizsardzības jomā". Tajā esošās normas paredz iespēju arī visām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm un citām valstīm, kuras piemēro Šengenas tiesību kopumu, pievienoties līgumam. Pagājušā gada 15.novembrī līgumam pievienojās Igaunija.
Latvijas parakstītajā Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Konvencijā pret transnacionālo organizēto noziedzību liecinieku aizsardzība atzīta par vienu no stūrakmeņiem cīņā ar organizēto noziedzību. Liecinošo personu aizsardzība ir nozīmīgs elements smagus un sevišķi smagus noziegumus izdarījušu personu saukšanai pie kriminālatbildības. Tas ir viens no atslēgas elementiem, lai iegūtu liecības un pietiekamus pierādījumus notiesājušam spriedumam, norādīts Iekšlietu ministrijas iesniegtajā likumprojektā.
Kriminālprocesa likuma 4.sadaļa paredz speciālās procesuālās aizsardzības noteikumus, piemērām, kārtību par personas atzīšanu par speciāli procesuāli aizsargājamu un speciālās procesuālās aizsardzības iemeslus un pamatu.
2005.gadā spēkā stājās Personu speciālās aizsardzības likums, kas nodrošina to personu dzīvības, veselības un citu likumisko interešu aizsardzību, kuras liecina kriminālprocesā vai piedalās smaga vai sevišķi smaga nozieguma atklāšanā, izmeklēšanā vai iztiesāšanā. Likums paredz iespēju pārvietot aizsargājamo personu uz citu valsti saskaņā ar noslēgtajiem starptautiskajiem līgumiem.
Latvija, Lietuva un Igaunija 2000.gadā parakstīja visu trīs valstu valdību vienošanos par sadarbību liecinieku aizsardzībā. Savukārt 2004.gadā tika noslēgts Latvijas valdības un Starptautiskā kriminālā tribunāla bijušajai Dienvidslāvijai līgums par liecinieku, kuri uzstājušies vai uzstāsies Starptautiskā tribunāla tiesvedības procedūrās, un viņu tuvāko radinieku pārvietošanu uz Latvijas teritoriju.