Plāno modernizēt 18 profesionālās izglītības iestādes
Par Eiropas Savienības fondu līdzekļiem 2014.-2020.gada plānošanas periodā plānots modernizēt 18 profesionālās izglītības iestādes (PII), liecina valsts sekretāru sanāksmē izsludinātais Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) informatīvais ziņojums.
Ar fondu atbalstu specifiskā atbalsta mērķiem paredzēts modernizēt PII, nodrošinot mācību vides atbilstību tautsaimniecības nozaru attīstībai un uzlabojot profesionālās izglītības pieejamību. Rezultātā tiek sagaidīts, ka palielināsies to audzēkņu skaits, kuriem ir pieejama atbilstoši tautsaimniecības nozaru attīstībai modernizēta PII infrastruktūra.
Atbalsts plānots PII, it īpaši profesionālās izglītības kompetences centru (PIKC), infrastruktūras, tostarp sporta un dienesta viesnīcu, izveidei un sakārtošanai, mācību līdzekļu un aprīkojuma iegādei, tostarp infrastruktūras attīstībai jaunu profesionālo izglītības programmu īstenošanai prioritārajās izglītības tematiskajās jomās vai programmu grupās.
Šim mērķim kopējais pieejamais finansējums varētu sasniegt 104,78 miljonus eiro, no kuriem 85% jeb 89,06 miljoni eiro ir ERAF līdzfinansējums, bet atlikušie 15% - nacionālais publiskais finansējums.
Pirmie finansējumu varētu saņemt tie PIKC vai PII, kam PIKC statusa piešķiršana paredzēta ne vēlāk kā līdz 2017.gada decembrim. Atbalsts plānots mācību vides un mācību aprīkojuma PIKC īstenotajās prioritārajās profesionālās izglītības programmās modernizācijas pilnai pabeigtībai. Atbalsts plānots arī PIKC, kuri tiks izveidoti, reorganizējot vairākas PII, vai pašreizējiem PIKC, kuriem reorganizācijas laikā pievienos jaunas profesionālās izglītības īstenošanas vietas.
Otrajā prioritātē iekļautas PII, kuru izglītojamo skaits ir 500 vai lielāks un kas īsteno prioritārās profesionālās izglītības programmas, kurās netika veiktas investīcijas iepriekšējā plānošanas periodā. Otrajā prioritātē kā izņēmums var tikt vērtēta atbalsta sniegšana infrastruktūras un mācību aprīkojuma modernizēšanai valsts dibinātajai Alsviķu arodvidusskolai, ņemot vērā, ka tās pamatuzdevums ir profesionālās izglītības programmu īstenošana personām ar 1., 2., 3. grupas invaliditāti, - lai arī tā atbilst PII grupai, kurās audzēkņu skaits ir līdz 300.
Savukārt kā trešie atbalstu varētu saņemt PIKC un PII ar audzēkņu skaitu 500 un vairāk infrastruktūras un mācību aprīkojuma modernizēšanai jaunu, reģiona ekonomiskās attīstības vajadzībās balstītu profesionālās izglītības programmu izveidei.
Specifisko atbalsta mērķu programmas ieviešana plānota trīs kārtās ar atsevišķiem projektu vērtēšanas kritērijiem, kā arī atsevišķiem Ministru kabineta noteikumiem katrai kārtai.
Pirmās kārtas sākšana plānota 2015.gadā, otrās kārtas - 2017.gadā, savukārt trešā kārta tiks plānota, ja pēc pirmās un otrās kārtas sākšanas vēl būs pieejams finansējums.
Projekta laikā infrastruktūras uzlabošana un mācību aprīkojuma modernizācija notiek jau 27 PII, kuras īsteno 95 prioritārās profesionālās izglītības programmas.
Visvairāk infrastruktūras modernizācijas darbu sākts Rīgā un Rīgas reģionā, kur notiek ceturtdaļa no kopējā aktivitāšu apjoma. Savukārt vismazāk projekta darbu notiek Zemgalē (12%).