Augstākā tiesa attaisno "McDonald’s" un invalīdei atņem sāpju naudu
Beigusies kārtējā tiesas prāva, kurā pirms 5 gadiem „McDonald’s” restorānā Purvciemā kritusī un invaliditāti ieguvusī virtuves strādniece apsūdz darba devēju, ka tas viņu uz mūžu padarījis par invalīdi. Tagad Augstākā tiesa darbiniecei „atņēmusi” apgabaltiesas piešķirto kompensāciju – 42 600 eiro.
„McDonald’s” darbiniece Inna Timofejeva uzskata, ka viņa darba vietā nokritusi un savainojusies tādēļ, ka darba devējs nebija nodrošinājis drošus darba apstākļus – virtuves grīda bija nenotīrīta un slapja, bet viņa nezināja, ka pa virtuvi jāpārvietojas īpaši uzmanīgi. Savukārt nule notikusī Augstākās tiesas sēde nolēma, ka „McDonald’s” nav vainīgs, kaut arī pērn Rīgas apgabaltiesa lēma gluži pretējo. Nu par galveno vainīgo atzīta pati cietusī sieviete.
Liktenīgais kritiens
Kasjauns.lv jau rakstīja, ka 2009. gada 4. oktobrī Purvciemā, „McDonald’s” ēstuvē Gunāra Astras ielā, uz slidenas grīdas paslīdēja virtuves darbiniece Inna Timofejeva un viņai virsū uzgāzās kartupeļu frī cepšanai paredzētais statīvs. Jaunā sieviete guva smagus ievainojumus un kļuva par 2. grupas invalīdi. Liktenīgajā kritienā Inna saspieda vēnu un nervus, viņai izoperēja ribas. Tagad Inna zaudējusi 70% darba spējas un viņai veselības problēmas būs visu mūžu.
Timofejeva pārliecināta, ka nelaimes gadījumā vainojams darba devējs – „McDonald’s”, kurš nebija nodrošinājis drošus darba apstākļus. Tā kā Timofejevai ar „McDonald’s” neizdevās panākt vienošanos par kompensāciju, viņa ar ēstuvju tīklu nolēma tiesāties. Vispirms viņa no „McDonald’s” sāpju naudu pieprasīja miljons latu. Tomēr vēlāk tiesas piespriestās kompensācijas apmērs vairākus desmitus reižu tika samazināts, kuru nu „McDonald’s” ir attiesājis un par vainīgu atzīta pati Timofejeva.
Par vainīgu atzīst pašu cietušo
Pērn aprīlī pēc divarpus gadus ilguša tiesas procesa, Rīgas apgabaltiesa piesprieda „McDonald’s” pārstāvniecībai Latvijā SIA „Premier Restaurants Latvia” Timofejai kompensācijā izmaksāt 30 000 latu (vairāk nekā 42 500 eiro) kā morālo kaitējumu un vēl samaksāt aptuveni 7000 latu par ārstēšanās izdevumiem.
„McDonald’s” šo tiesas lēmumu pārsūdzēja un šovasar Augstākās tiesas Civillietu palāta lietu pārskatīja un augusta vidū tika pasludināts jauns spriedums – Timofejeva pati vainīga, ka sevi savainojusi, nekāda kompensācija nepienākas un viņai vēl jāmaksā tiesas izdevumi – 1500 eiro.
„Tiesa šādu lēmumu pieņēma, neskatoties uz to, ka lietā bija viltoti dokumenti. Kaut arī iepriekš pats „McDonald’s” bija atzinis, ka grīda, uz kuras es paklupu, bija slidena un mitra, tiesa norādīja, ka es neesmu pierādījusi, ka grīda bija slapja. Absurds!
Te jāteic, ka pirmajā tiesas instancē - Rīgas apgabaltiesā pats „McDonalds” atzina, ka es esmu neuzmanīgi pārvietojusies pa mitru grīdu. Bet nu Augstākā tiesa teic, neesmu pierādījusi, ka grīda bija mitra. Pie tam četri liecinieki, kuri liecināja par darba apstākļiem „McDonald’s”, neesot vis apliecinājuši savus novērojumus, bet gan vienkārši atreferējuši manis teikto. Tas ir nesaprotami, un arī Valsts Darba inspekcijā ir šokēti par šādu lēmumu. Ja taisnību nepanākšu Latvijā, tad iešu uz Eiropas Cilvēktiesību tiesu,” Kasjauns.lv sacīja Timofejeva.
Augstākās tiesas Civillietu palātas lēmumu vēl var pārsūdzēt kasācijas kārtībā, ko arī Timofejeva darīs. Bet, ja arī šoreiz spriedums būs prasītājai nelabvēlīgs, tad vienīgais, kas atliek, ir vērsties Eiropas tiesā un tad jau atbildētājs būs nevis „McDonald’s”, bet gan Latvijas valsts.
Advokāte: „Nu nevar tā būt – zaudēt samaņu un kliegt!”
Timofejevas advokāte Rada Matjušina Kasjauns.lv pastāstīja: „Tiesas spriedumā ir vairākas dīvainības. Piemēram, darba drošības žurnālā bija viltots Timofejevas paraksts, ka viņa ir iepazīstināta ar darba drošību. Tas arī tika atzīts, bet vienlaikus arī norādīts, ka šis viltojums nebija par iemeslu negadījumam. Pati Timofejva, lūk, esot neuzmanīgi pārvietojusies un kritusi. Tāpat tiesa uzskatīja, ka mēs neesam pierādījuši, ka grīda bija slapja, kaut gan iepriekšējā tiesas instancē pats „McDonald’s” atzina, ka grīda bija mitra un slidena. Vienlaikus spriedumā teikts, ka Timofejeva kritusi neuzmanības vai samaņas zuduma dēļ. Te jāteic, ka liecinieki apliecina - Timofejeva krītot esot iekliegusies. Nu nevar tā būt – zaudēt samaņu un kliegt!
Negribu ticēt, ka tiesa bija ieinteresēta pieņemt lēmumu par labu „McDonald’s”, ka to kāds būtu ietekmējis. Domāju, ka šāds lēmums tika pieņemts tiesu lielās noslodzes dēļ, tiesa nebija iedziļinājusies lietas būtībā un pietiekami neizdiskutēja jautājumus, kas tai bija neskaidri.” Matjušina lēš, ka ātrākais, kad lieta varētu tikt pārskatīta, varētu būt pēc pusgada. Tad, ja lēmums Timofejevai būs nelabvēlīgs, arī tiks domāts, vai viņai vajadzētu sūdzēties Eiropas Cilvēktiesību tiesā.
Divas operācijas un izņemtas ribas
Pērn Timofejeva Kasjauns.lv teica: „Man ir 70% darbaspēju zaudējums, nevaru nosēdēt ilgāk par stundu, man sākas stipras sāpes, atslēdzas rokas, kājas, sāp galva, trokšņi ausīs. Turklāt ciešu no Reino sindroma. Tās ir asinsvadu spazmas. Rokas kļūst zilganas, te tās ir sausas, te slidenas, kā vecai tantītei, man ir vajadzīgs speciāls matracis, kas dārgi maksā. Man ir tikai 36 gadi. Vasarā nevaru iziet ārā skaistā kleitā vai krekliņā. Sāpes ir neadekvātas, nevaru iziet no mājām uz divām vai trim stundām, staigāt pa veikaliem, kinoteātris man ir nepieejams, jo nespēju nosēdēt tik ilgi. Kā veca tantīte sēžu mājās, pusguļus uz dīvāna un spilveniem.”
Labi, ka Inna savā nelaimē nav viena, līdzās ir viņas vīrs.
„McDonald’s” savu vainu neatzīst
Tikmēr „McDonald’s” pārstāvju advokāte Sanita Laiviniece norādījusi, ka Valsts Darba inspekcija nebija konstatējusi pārkāpumus darba vietā un visas darba vietas grīdas ir ar neslidenu pārklājumu, kas nav bīstams, tāpēc prasība ir izteikta bez pamata.
Tāpat advokāte atsaucās uz Timofejevas slimības lapu un ekspertu atzinumiem par prasītājas veselības stāvokli pirms traumas gūšanas - jau iepriekš Timofejeva ir daudzas reizes kritusi un guvusi galvas traumas, kā arī viņai esot bijuši konstanti reiboņi un sāpes mugurpusē. Tāpēc viņas gūto traumu darba vietā vajadzētu uzskatīt par cilvēcisku negadījumu neuzmanības dēļ.