Vienojas par soļiem epidemioloģiskā riska mazināšanā, aicina sabiedrību līdzdarboties
Paredzētas arī izmaiņas mūsu dienestu darbā, lai aktīvāk iesaistītu bezpajumtniekus sociālajos kontaktos.
Runā Rīga

Vienojas par soļiem epidemioloģiskā riska mazināšanā, aicina sabiedrību līdzdarboties

Jauns.lv

Rīgas domes Labklājības departamenta rīkotajā apaļā galda diskusijā par bezpajumtnieku higiēnisko stāvokli, par epidemioloģisko situāciju Rīgas patversmēs un sabiedriskajās vietās, dalībnieki apmainījās ar pieredzi un iezīmēja problēmu risināšanas ceļus.

Vienojas par soļiem epidemioloģiskā riska mazināša...

Rīgas domes Sociālo jautājumu komitejas priekšsēdētāja Olga Veidiņa: „Rīgā ir izveidota viena no labākajām sociālās aizsardzības sistēmām Eiropas Savienības galvaspilsētu vidū. Tās izstrādē tika apkopotas gan profesionāļu – sociālo darbinieku, aprūpētāju un pašvaldības policistu rekomendācijas, gan pasaules pieredze, gan pašu bezpajumtnieku ieteikumi. Rīgas naktspatversmju, patversmju un dienas centru pakalpojumus gadā izmanto aptuveni 4 000 cilvēku, saņemot uzturēšanas iespējas, personīgās higiēnas iespējas, sertificēta ģimenes ārsta pakalpojumus,  sociālā darba speciālistu konsultācijas. Bezpajumtniekiem ir pieejami dezinfekcijas un dušas pakalpojumi, kā arī iespēja saņemt tīras drēbes un ēdināšanu. Protams, arī šiem cilvēkiem ir specifiskas problēmas – piemēram, tikai Rīgas patversmē kopš gada sākuma ir atutoti vairāk kā 900 cilvēki. Taču daudz, daudz smagāka situācija visā Eiropas Savienībā ir ar tiem, kuri neizmanto Sociālā dienesta pakalpojumus – un tādu Rīgā ir trīsreiz vairāk kā to, kuri izmanto. Viņiem ir sarežģītas psiholoģiskās un psihiskās problēmas, dažādas atkarības, trūkst motivācijas normālai dzīvei. Taču pats briesmīgākais – viņi masveidā sirgst ar dažādām kaitēm un slimībām: sākot ar sēnītem, kašķi un pedikulozi un beidzot ar AIDS un Rota vīrusu. Arī utis var pārnēsāt, piemēram, tīfu. Pārvietojoties sabiedriskajā transportā, kur pie roktura ir turējies šāds cilvēks, sēžot parkā vai pieturvietā uz soliņa, kur viņš ir gulējis, ikviens no mums tiek pakļauts inficēšanās riskam. Šodien mēs mēģinājām apzināt reālo situāciju un meklēt risinājumus. Saruna bija ļoti konstruktīva – pilnveidosim visu iesaistīto institūciju sadarbību, pilnīgāk izmantosim esošās juridiskās iespējas un gatavosim priekšlikumus izmaiņām normatīvajos aktos. Ir paredzētas arī izmaiņas mūsu dienestu darbā, lai aktīvāk iesaistītu bezpajumtniekus sociālajos kontaktos. Janvārī tiksimies vēlreiz, lai apkopotu darba rezultātus un raudzītos tālāk. Taču es gribu aicināt sabiedrību ņemt aktīvāku dalību problēmas risināšanā. Šie cilvēki pieder pie visneaizsargātāko kategorijas, un viņiem ir nepieciešama palīdzība. Ja redzat šādu grūtā situācijā nonākušu bezpajumtnieku, lūdzu, informējiet par to Sociālo dienestu vai Rīgas Pašvaldības policiju, domāsim un darīsim kopā”.

Diskusijā arī piedalījās Rīgas Pašvaldības policijas priekšnieka vietnieka p.i. Andrejs Aronovs, Rīgas Austrumu izpilddirekcijas izpilddirektors Dmitrijs Pavlovs, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra „Latvijas infektoloģijas centrs” galvenā ārste Baiba Rozentāle, Labklājības departamenta Rīgas patversmes direktore Dagnija Kamerovska, Latvijas Sarkanā Krusta sociālā centra „Gaiziņš” vadītāja Ilona Luste, „Rīgas satiksmes”, Labklājības departamenta un NVO pārstāvji. Diskusiju vadīja Labklājības departamenta direktore Irēna Kondrāte.

Karlīna Timofejeva / Foto: Edijs Pālens, LETA