Tērē milzu naudu, lai izbēgtu no soda "Maxima" lietā
Lai algotu advokātu cīņā pret Zolitūdes traģēdijas upuriem, kuri no pašvaldības pieprasa kompensācijas, Rīgas dome advokātam Erlenam Kalniņam atvēlējusi jau 252 000 eiro.
Pašvaldība uzskata, ka to nevar vainot Maxima sagrūšanā un tai nav jāmaksā kompensācijas. Traģēdijā cietušie un viņu tuvinieki ir pretējās domās un uzskata, ka lielveikala sagrūšanu pērn 21. novembrī veicināja domes bezatbildība – būvvalde pienācīgi neuzraudzīja ēkas celtniecību un nekontrolēja tās ekspluatāciju.
Advokātu nolīgst bez konkursa
Rīgas domes Juridiskā pārvalde Kasjauns.lv skaidro, ka dome saņēmusi 25 tiesas paziņojumus par ierosinātām civillietām lietās pret „Maxima Latvija”, būvuzņēmumu „Re&Re”, ēkas attīstītāju „SIA Homburg Zolitude”, sagruvušās ēkas īpašnieku SIA „Tineo” un pašvaldību par zaudējumu piedziņu.
Kopējā summa visās ierosinātajās civillietās, ko prasa piedzīt no Rīgas domes, sākotnēji bija 144 miljoni eiro, tiesvedības gaitā kopējā summa ir palielināta.
Dažādās Latvijas tiesu instancēs ir iesniegts ap 20 traģēdijā cietušo prasību gan pret „Maxima” vadību un būvniekiem, gan pret Rīgas domi, pieprasot daudzu miljonu kompensācijas.
Piemēram, vienā prasībā, kas iesniegta Rīgas apgabaltiesā, no visiem vainīgajiem kopumā pieprasīta kompensācija 143 miljonu eiro apmērā.
Dome neatzīst vainu un ir jau iztērējusi ceturtdaļmiljonu eiro, lai tiesātos pret traģēdijas upuriem. Rīgas domes Juridiskā pārvalde bez konkursa ir noslēgusi sešus līgumus par juridisko pakalpojumu iepirkumu Zolitūdes lietā. Katra iepirkuma līgumcena bija 41 990 eiro, kas ir tikai par desmit eiro mazāk nekā pieļaujamā summa, lai iepirkums būtu obligāti jārīko konkursa kārtībā.
Dome lēmumu piekrist dārgajiem pakalpojumiem skaidro ar laika trūkumu, jo juridiska palīdzība bijusi vajadzīga nekavējoties – katrai iesniegtajai prasības lietai jāsniedz rakstveida paskaidrojumi un dokumenti 30 dienu laikā, un, rīkojot konkursu, tas nebūtu paspēts. Turklāt Erlens Kalniņš esot vienīgais advokāts, kas piekritis aizstāvēt pašvaldību pret traģēdijas upuriem.
Atšķirībā no kriminālprocesa, kurā „Maxima” lietā apsūdzētie varētu būt zināmi jau gada beigās, civilprasības par kompensācijas piedziņu var ilgt gadiem. Tas nozīmē, ka domes tēriņi advokāta algošanai varētu vēl neprognozējami pieaugt.
Ja cietušos neapmierinās Latvijas Temīdas spriedums, viņi var lietu ierosināt Eiropas Cilvēktiesību tiesā, un tad izskatīšana ilgtu vēl vismaz piecus gadus.
Cietušie savas prasības vērš pret SIA „Maxima Latvija”, būvuzņēmumu „Re&Re”, sagruvušās ēkas īpašnieku SIA „Tineo”, ēkas attīstītāju SIA „Homburg Zolitūde” un Rīgas domi.