Brīvdienu ceļvedis. Septiņas lietas, kas jāpiedzīvo 4. un 5. oktobrī. FOTO. VIDEO
Jūrmala negrib atvadīties no kūrotsezonas un sestdien Jomas ielā piedāvā vērienīgu andeli un koncertus, bet Jūrmalas Brīvdabas muzejā būs Vīna svētki. 30 gadu jubilejas koncerttūri Ogrē un Rēzeknē sāks grupa „Jumprava”. Savukārt krievu roka leģenda „Mašina vremeņi” ar jubilejas koncertu uzstāsies „Arēnā Rīga”.
Savukārt Rīgas biržā muzikālā apvienība „Bērnu rīts” piedāvās nepieradināti eksotisko Ārpuseiropas mūziku. Daugavpils teātrī izspēlēs mīlestības stāstu „Tumšajās alejās”. Sākoties rudenim, rīdzinieki var apmeklēt ne tikai klasiskās izstāžu zāles, bet arī Ķīpsalas starptautiskās izstāžu halles, kur šajā nedēļas nogalē notiek lielā dizaina un mēbeļu mesa.
1. „Jumpravas” 30 gadu jubilejas tūre: Ogrē, Rēzeknē un citviet
Leģendārā latviešu rokgrupa „Jumprava” šogad svin 30 gadu jubileju un, atzīmējot apaļo gadskārtu ar īpašu jubilejas koncertprogrammu grupa uzsākusi tūri pa Latviju, kurā klausītājus klātienē ne tikai priecēs ar jau iemīļotie hiti, bet arī kompozīcijas no jaunā diska „Laiks runā”. „Jumprava” šajā piektdienā, 3. oktobrī, pulksten 19.00 uzstāsies Ogres kultūras centrā, bet sestdien, 4. oktobrī, pulksten 18.00 - Austrumlatvijas koncertzālē Rēzeknē.
„Jumprava” popularitāti un publikas mīlestību iekaroja pagājušā gadsimta 80. gadu beigās, kad tās dziedātās dziesmas „Ziemeļmeita” un „Tālu aizgāja” cilvēkiem šķita īpaši tuvas un nozīmīgas. Starp grupas „Jumprava” hitiem ir arī „Mākonis”, „Peldētājs”, „Prom no pilsētas”, „Vēlreiz”, „Nedaudz par viņu”, savukārt dziesma „Par rozēm”, kas ir arī viens no pirmajiem grupas radītajiem skaņdarbiem, arvien nav zaudējis savu aktualitāti latviešu romantisko dziesmu topā.
No 1984. gada, kad dibināta grupa „Jumprava”, tās sastāvs ir mainījies, taču jubilejas koncerttūrē „Jumprava 30” uzstāsies kopš 1987. gada nemainīgais sastāvs – trīs Aigari un Ainārs: Ainārs Ašmanis, Aigars Grāvers, Aigars Krēsla un Aigars Grauba. Jubilejas koncertu sesijas programma veidota ar retrospektīvu ievirzi – skanēs dziesmas no visa grupas darbības laika.
Nākamie „Jumpravas” jubilejas tūres koncerti: 18. oktobrī - Jelgavā, 25. oktobrī – Liepājā, 31. oktobrī – Valmierā, 1. novembrī – Jēkabpilī un 13. novembrī – Rīgā, „Palladium” koncertzālē. Biļešu cenas: 7 – 17 eiro („Biļešu paradīzes” tīklā). Sīkāk internetā: www.ogreskulturascentrs.wordpress.com un www.latgalesgors.lv.
Jumpravai jauns albums „Laiks runā”
2. Bazārs un vīna svētki Jūrmalā
Lai arī rudens nav rosinošs gadalaiks, lai izvēlētos zvilnēt Jūrmalas pludmalē, tas nebūt nenozīmē, ka oktobris nav piemērots laiks promenādei pa Jomas ielu un pēc tam aizsoļošanai pa liedagu līdz Jūrmalas Brīvdabas muzejam. Sestdien, 4. oktobrī, tam ir vispiemērotākais laiks.
* 4. oktobrī no pulksten 11.00 līdz 16.00 pašā Majoru centrā – Jomas ielas sākumā, Majoru stāvlaukumā, un Horna dārzā pie Majoru kultūras nama norisināsies Majoru bazārs. Mūsdienu amatniecības un Latvijas zemnieku lauku labumu tirdziņš notiks stāvlaukumā, bet Horna dārzā būs Mākslas tirdziņš un tur savu produkciju piedāvās arī Latvijas vīndari. Abās Majoru bazāra vietās ar muzikāliem priekšnesumiem dienas garumā priecēs latviešu mūziķi. Piemēram, Majoru stāvlaukumā pulksten 12.00 uzstāsies „Iļģi”, 14.00 – „Auļi”, bet 15.00 – Miks Dukurs.
* Savukārt pulksten 13.00 Jūrmalas Brīvdabas muzejā (Tīklu ielā 1a, Lielupē) sāksies Vīna svētki zvejnieka sētā, kuru goda viesi būs leģendārā trimdas latviešu grupa „Čikāgas piecīši”. Vīna svētku laikā par labākā vīndara statusu sacentīsies vairāki mājas vīna darinātāji. Visi varēs garšot, baudīt, izzināt un vērtēt dažādas mājas vīna garšu buķetes un receptes. Suminot Miķeli, uz ugunskura, lielajā katlā tiks vārīta Miķeļdienas zupa, kura kopīgi arī tiks ēsta. Savukārt bērni Radošajā darbnīcā no dažādiem dārzeņiem, čiekuriem, zīlēm un citām mežā atrastām vai dārzā izaudzētām dabas veltēm varēs izgatavot interesantas figūriņas. Visus priecēs pasākuma goda viesi – „Čikāgas piecīšu” dalībnieki Lorija Vuda, Alberts Legzdiņš un Armands Birkens, kuru dziedātās dziesmas jau sen ir folklorizējušās un vienojušas dažādu paaudžu latviešus svešumā un Latvijā.
* Pulksten 15.00 varat ieiet arī Jūrmalas Mākslinieku namā (Muižas ielā 6, Bulduros), jo tur sestdien tiks atklāta jūrmalnieka, mākslinieka Andreja Ģērmaņa izstāde „Gleznotprieks – 2014” atklāšana.
Visi pasākumi bez maksas. Sīkāk internetā: www.jurmala.lv.
3. „Mašina vremeņi” jubilejas koncerts „Arēnā Rīga”
Svētdien, 5. oktobrī, pulksten 19.30 „Arēnā Rīga” uzstāsies leģendārā krievu rokgrupa „Mašina vremeņi”, sniedzot savu 45 gadu jubilejas koncertu. Jāatgādina, ka grupas līderis Andrejs Makarevičs pašlaik ievērību izpelnījies arī ar savu nesaudzīgo kritiku pret Kremļa politiku, atbalstot Ukrainas neatkarību. Krievijā Makarevičs vārda tiešā nozīmē tiek vajāts un „Mašina vremeņi” koncerti traucēti. Domājams, ka Rīgas koncerts būs savādāks un publika Makareviču sagaidīs ar ovācijām.
„Mašina vremeņi” mūziku pazīst un mīl, un katra dziesma pati par sevi ir kā neaizmirstams notikums. Šī grupa ir ar savu vēsturi, gaumi un muzikālo stilu.
Grupas 45 gadu ilgo vēsturi atstāstīt nav vajadzības. Pie tam mūziķiem nenāk prātā apstāties pie sasniegtām virsotnēm, jo bijušās Padomju Savienības plašumos vispieprasītākie mūziķi strādā un raksta jaunas dziesmas arī tagad.
Jubilejas koncertā uz skatuves kāps „Mašina vremeņi” zelta sastāvs – Andrejs Makarēvičs, Aleksandrs Kutikovs, Andrejs Deržavins, Valērijs Jefremovs un pieaicinātie mūziķi – perkusionists Sergejs Ostroumovs, trompetists Aleksandrs Ditkovskis un ģitārists Igors Homičs.
Jubilejas koncerta programma ietvers sevī gan pagājušā gadsimta 70. - 90. gadu klasiku, gan sen neizpildītas kompozīcijas, gan dziesmas, kas ierakstītas jau jaunajā tūkstošgadē. Koncerta vizuālā daļā tiks izmantoti spilgta video instalācija, kas radīta speciāli katrai dziesmai un krāšņi papildinās „Mašina vremeņi” jauno šovu.
Biļešu cenas: 30 – 100 eiro („Biļešu servisa” tīklā). Sīkāk internetā: www.arenariga.lv .
4. Nepieradinātā Ārpuseiropas eksotiskā mūzika Rīgas biržā
Sestdien, 4. oktobrī, pulksten 18.00 Mākslas muzejā „Rīgas Birža” (Doma laukumā 6, Vecrīgā) tur notiekošo izstādi „Nākotnes mākslu meklējot. Voldemārs Matvejs un ārpus Eiropas (Āfrikas, Okeānijas un Ziemeļāzijas) māksla” papildinās skaņu mākslas kolektīva „Bērnu rīts” mūziķu Maksima Šenteļeva, Jēkaba Nīmaņa un Ivara Šmita muzikālā darbnīca, kas apmeklētājiem ļaus iepazīties ar ārpus Eiropas muzikālo skaņu un ritmu pasauli.
Izstāde „Nākotnes mākslu meklējot” iepazīstina ar latviešu gleznotāja, teorētiķa un pētnieka Voldemāra Matveja (1877. – 1914.) unikālo ieguldījumu ārpus Eiropas reģionu pētniecībā 20. gadsimta sākumā. Viņš bija viens no pirmajiem pasaulē, kurš vērtēja Okeānijas, Āfrikas un Ziemeļāzijas mākslu no estētiskā, nevis etnogrāfiskā viedokļa.
4. oktobrī muzejs „Rīgas Birža” sadarbībā ar skaņu mākslas kolektīvu „Bērnu rīts” izstādes apmeklētājiem piedāvās iepazīt eksotiskas, nepieradinātas mūzikas formas un ritmus divdaļīgā performancē. Mākslinieki Maksims Šenteļevs, Jēkabs Nīmanis un Ivars Šmits pasākuma pirmajā daļā uzstāsies ar izstādei veltītu skaņu un kustīgo attēlu priekšnesumu, kam sekos saruna par inovatīvo formu meklējumiem laikmetīgās un etniskās mākslas kontekstā. Savukārt performances otrajā daļā klātesošiem būs iespēja gūt netradicionālu muzeja apmeklējuma pieredzi, veicot dažādus skaņu vingrinājumus mākslinieku vadībā.
„Bērnu rīts” ir skaņu mākslas kolektīvs, kuru 2007. gadā Rīgā izveidojusi arhitektu – domubiedru grupa. Tā pulcē no aizspriedumiem brīvus cilvēkus, kas ir atvērti sadarbībai un jauniem atklājumiem skaņas, telpas un komunikācijas laukos. Kolektīva priekšnesumi ir sava veida rituāli, kuru galvenais dalībnieks ir telpa un kustība, bet galvenā metode – vērīga ieklausīšanās. Izmantotie instrumenti un skaņu ieraksti ir pašdarināti vai atrasti. Projekta sastāvs un priekšnesumu saturs mainās ikreiz, mainoties notikuma videi, kontekstam un dalībniekiem. Piedalīties var ikviens, kurš, kaut uz mirkli, spēj pārkāpt priekšstatiem par ierasto un uzdrīkstēties izprast esošā būtību no jauna.
Biļešu cenas: 4,27 eiro, studentiem un pensionāriem – 2,13 eiro (biļetes nopērkamas muzeja kasē). Sīkāk internetā: www.lnmm.lv .
5. Tumšās alejas Daugavpils teātrī
Daugavpils teātrī piektdien, 3. oktobrī, pulksten 18.30 un sestdien, 4. oktobrī, pulksten 18.00 pirmizrādi piedzīvos jauns iestudējums – pēc krievu rakstnieka Ivana Buņina stāstu motīviem veidotā izrāde „Tumšās alejas” (krievu valodā). Izrāde tiek pieteikta kā stāsti par mīlestību.
1945. gadam, pats rakstnieks to uzskatījis par savu labāko veikumu. Georgija Surkova
jauniestudējuma pamatā būs septiņi stāsti - „Vizītkartes”, „Tvaikonis „Saratov””, „Aukstais rudens” un citi. Šo stāstu varoņus Georgija Surkova iestudētajā izrādē uz Daugavpils teātra skatuves izdzīvos aktieri Žanna Lubgāne, Mihails Samodahovs, viesmāksliniece no Lietuvas Jovita Balčiunaite, Miroslavs Blakunovs, kurš, tāpat kā Georgijs Surkovs, nominēts šī gada „Spēlmaņu nakts 2014” balvai - „Gada jaunais mākslinieks”. Izrādes režisors atzīmē, ka izrādē skanēs arī krievu romances un varētu pat teikt, ka izrāde būs gana muzikāla.
Šī izrāde ir radusies iedvesmojoties no aizvadītā teātra festivāla - laboratorijas „Telpa - Daugavpils 2014”, jo arī šajā festivālā jaunie teātra jomas pārstāvji strādāja ar Ivana Buņina stāstiem un piedāvāja savas intepretācijas. Par jauniestudējuma vizuālo noformējumu rūpējusies scenogrāfe Dace Sloka.
„Dižā krievu rakstnieka vārdiem izrādē pastāstīsim par to, ko bieži vien kļūdaini saucam par mīlestību - par lepnību, vēlmi iegūt sev, nespēju piedot... Ar mīlestību mēs attaisnojam izpostītas dzīves, likteņus, pilsētas. Arī varoņi attaisnojas ar mīlestību, kad ņem rokās pistoli un šauj kādam galvā. Taču mīlestība nav viņu ciešanu iemesls, viņi iet bojā tāpēc, ka viņus neviens nemīl. Tādēļ, visai iespējams, ka šie stāsti ir par NEmīlestību... Cilvēki iet bojā tad, kad viņus nemīl,” vēsta izrādes reklāma.
Bilešu cenas: 6 – 9,5 eiro („Biļešu paradīzes” tīklā). Sīkāk internetā: www.daugavpilsteatris.lv.
Mīlestības stāstu izrāde „Tumšās alejas” Daugavpils teātrī
Līdz ar rudeni Ķīpsalas starptautiskās izstāžu halles līdz pat nākamā gada vēlam pavasarim atkal būs atvērtas dažādām izstādēm un to pavadošiem pasākumiem – kultūras programmai, tirgiem, izglītojošiem pasākumiem, meistardarbnīcām un tā tālāk. Šajā nedēļas nogalē - no ceturtdienas, 2. oktobra, līdz svētdienai, 5. oktobrim, Ķīpsalā notiek divas izstādes: dizainam veltītā „Design Isle 2014” un mēbeļu, interjera un apgaismojuma izstāde „Baltic Furniture 2014”.
* „Desing Isle” ir plašs piedāvājums - no dizaina tauriņiem vīriešiem līdz vannas istabu konceptam. Stilīga vanna diviem, personalizētas dizaina lampas, oriģināli gultas galvgaļi, tamborēti sēžampufi, smalki dizaina trauki un aksesuāri – šie un vēl daudzi citi dizaina darbi būs īsts saldais ēdiens ikvienam modernā dizaina cienītājam.
„Jau otro gadu Baltijas dizaineri izstādes apmeklētājus priecēs ar oriģināliem, kvalitatīviem un funkcionāliem darbiem. Katra dizaina lieta, ko redzēsiet izstādē, būs īpaša – vai tas būtu neliels interjera priekšmets kā lampa, vai liels dizaina objekts kā gulta, katrs no darbiem ir izstrādāts līdz vissmalkākajai detaļai, ieguldot lielu darbu un mīlestību,” saka izstādes projekta vadītājs Oskars Zaļkalniņš.
Vienlaikus ar izstādi Ķīpsalā notiks arī konkurss „Gada balva dizainā 2014”. Tā skatē, piemēram, varēs apskatīt šūpuļkrēslu, kura iedvesmas avots ir hokeja slida, kumodi ar 3D printētiem rokturiem, smagnēju galda piederumu komplektu, kas radīts, lai mudinātu izgaršot maltīti lēnām, lampu kolekcijas, kam iedvesma smelta no dārgakmeņu formām, un daudzus citus unikālus darbus.
* Savukārt starptautiskajā mēbeļu, interjera un apgaismojuma izstādē „Baltic Furniture 2014” plašā klāstā varēs apskatīt un izvēlēties mēbeles viesistabai, guļamistabai, bērnistabai, darbistabai, virtuvei un birojam, ko piedāvās vairāk nekā 100 uzņēmumi no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Rumānijas.
Biļešu cenas: 6 eiro, studentiem, pensionāriem – 5 eiro, ģimenes biļete – 15 eiro. Izstāžu darba laiks: 2., 3., 4. oktobrī - no pulksten 10.00 līdz 18.00; 5. oktobrī - no pulksten 10.00 līdz 17.00. Sīkāk internetā:
Latvijas dizaineru darbi izstādē „Desing Isle”
Latvijas dizaineru darbi, kuri piedalās konkursā „Gada balva dizainā 2014”.
7. Izstāžu ceļvedis: cilvēku ar garīgām problēmām gleznas, skaņu skulptūra par ērģelēm un Zeme mūsu rokās
* Vecrīgas mākslas galerijā „Jēkabs” (Jēkaba ielā 26/28) līdz 25. oktobrim skatāma Alises Mediņas (dz. 1984) gleznu izstāde „Daba”. Caur dabu, dabā notiekošajiem procesiem, mēs līdzībās varam saskatīt universālas patiesības par mums pašiem. Gadalaiku maiņa, dažādas sugas, formas un krāsas atgādina mums par to, kā iekārtota pasaule, cik skaista tā ir savā dažādībā.
Par savas jaunās izstādes tapšanu tās autore stāsta: „Pievēršanās dabas motīvu gleznošanai man kalpoja kā meditācija un krāsu terapija. Nereti mākslinieki savos darbos pauž ne tik daudz to, kas mīt viņos, kā to, kas pietrūkst. Varbūt šoreiz man tas nozīmēja: klusumu, mieru, informācijas vakuumu un lapu čaukstoņu, ko var atrast tepat - dabā.” Alises Mediņas glezniecība pārliecinoši no jauna apliecina ainavas žanra aktualitāti. Sīkāk internetā: www.paintings.lv .
* Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā (Antonijas ielā 1, Rīgā) apskatāma biedrības „Gaismas stars" rīkotā izstāde „Adhēzija", kurā var aplūkot cilvēku ar garīgās veselības problēmām mākslas darbus – gleznas un zīmējumus. Projektā „Sava istaba” bez jebkādas dalības maksas kopā darbojas gan tā dēvētie veselie gleznot gribētāji, gan tie, kuri, iespējams, taptu priecīgāki, ja viņu veselības stāvoklis būtu labāks. Izstādē apskatāmi darbi, kas tapuši gan studijā, gan vairākos brīvdabas plenēros. Izstādes nosaukumā izmantotais vārds adhēzija ir cieši saistīts ar glezniecības procesu. Pirms gleznošanas ir jāsagatavo darba virsma, tā jāgruntē, un tieši adhēzijas slānis ir tas, kas nodrošina krāsas saķeri ar virsmu. Izstāde būs aplūkojama līdz 20. oktobrim. Sīkāk internetā: www.mvm.lv/lv .
* Laikmetīgās mākslas centrā „kim?” (Maskavas ielā 12/1, Rīgas Centrāltirgus spīķeros) atklāts jauns izstāžu cikls - Viktora Timofejeva personālizstāde „Proxyah” un Dainas Taimiņas izstāde, piedaloties radošu interešu grupām no Rīgas un Latvijas, „Hiperboliskās plaknes un ilgtspējības tīkli”. „Proxyah” ir Latvijā dzimušā, Londonā dzīvojošā mākslinieka Viktora Timofejeva personālizstāde. Strādājot starp vairākām telpām, valstīm, valodām un tehnikām, Timofejevu interesē reprezentācijas paņēmieni, kā arī kārtības un kontroles sistēmas.
Savukārt izstādē „Hiperboliskās plaknes un ilgtspējības tīkli” ASV dzīvojošā latviešu matemātiķe Daina Taimiņa radījusi saistošus analogos 3D rokdarbu objektus – hiperboliskās plaknes. Dabā sastopamās formas ir grūti parādīt formulās, tādēļ autore uzskata, kad tieši tamborējumos ar izšūtu diega pavedienu visuzskatāmāk var parādīt hiperbolisko plakni. Izstādes būs skatāmas līdz 9. novembrim. Sīkāk internetā: www.kim.lv .
* Rīgas Doma dārza galerijā līdz 21. oktobrim ir apskatāmas jauno mediju mākslinieka Voldemāra Johansona skaņas skulptūra „Op.39” no cikla „Stāvvilnis”.
Šī izstāde ir autora cieņas apliecinājums Rietumu mūzikas tradīcijas dižākajam instrumentam – ērģelēm, kuras pieskandina arī Rīgas Doma velves. Mākslas darbā izmantotās ērģeļu stabules, kas Doma dārzā izkārtotas abstraktās kompozīcijās, ar elektroniskās vadības un gaisa palīdzību izplata telpā zemas toņkārtas skaņas, tādā veidā ļaujot klausītājam piedzīvot nepieradinātas mūzikas melodijas. Sīkāk internetā: www.mansdoms.lv .
* Rīgas Tehniskās universitātes Dizaina centā (Āzenes ielā 18, Ķīpsalā) līdz 18. oktobrim apskatāma izstāde „Zeme mūsu rokās”, kurā aplūkotas tādas tēmas kā dabas katastrofas un bioloģiskā daudzveidība, vide, veselība, izglītība, lauksaimniecība, transports, klimats, enerģija.
Krāšņi ilustrēta un izglītojoša, tā jo īpaši detalizēti pievēršas dažādu enerģijas veidu mijiedarbībai un to ietekmei uz vidi, kā arī aicina skatītāju aizdomāties par nepieciešamību atbildīgi izmantot dabas resursus. Izstāde vairāk adresēta skolēniem. Sīkāk internetā: www.rtu.lv .