Jubilejas izstāde "Es vēlos mūžību noturēt" Rīgas Kultūras centrā Iļģuciems
Runā Rīga

Jubilejas izstāde "Es vēlos mūžību noturēt" Rīgas Kultūras centrā Iļģuciems

Jauns.lv

Ceturtdien, 9. oktobrī plkst. 18.00 Rīgas Kultūras centrā Iļģuciems tiks atklāta Tautas lietišķās mākslas studiju „Ataudze”, „Austra” un „Zīle” 45 gadu jubilejas izstāde „Es vēlos mūžību noturēt”. Izstāde apskatāma līdz 23. novembrim.

Jubilejas izstāde "Es vēlos mūžību noturēt" Rīgas ...

Rīgas Kultūras centra Iļģuciems Tautas lietišķās mākslas studijas „Ataudze” (pinumi), „Austra” (aušanas tehnikas) un „Zīle” (metālkalumi) dibinātas 1969. gadā. Trīs studiju radošās darbības jubilejā izveidota plaša tematisku darbu izstāde, kas atspoguļo studiju izaugsmi, darbības gados izveidoto rokrakstu, kā arī amatniecības tehnoloģiju izpratni un pielietojumu. Tautas lietišķās mākslas studijas ir tautas kultūras mantojuma tālāk nesējas, neaizmirstot tēvutēvu amatus un nododot tos tālāk jaunajai paaudzei, kā arī atklāj jaunus amatu prasmju noslēpumus.

Tautas lietišķās mākslas studija „Ataudze”

savos pirmsākumos tika izveidota kā pinēju pulciņš Rīgas kultūras namā „Draudzība” meistara Artūra Vīksnas vadībā. Vēlāk studijas vadību veiksmīgi turpināja Tautas daiļamata meistare Lia Mence, 1982. gadā kolektīvam iegūstot Tautas lietišķās mākslas studijas nosaukumu. Šobrīd studijā darbojas 19 pinēji, tās vadītāja ir Ineta Vēvere. Katram pinumu autoram ir savs rokraksts un izmantojamie materiāli, atšķirīgas formas un gatavo darbu pielietojums. Tiek radīti dažādi mākslas un sadzīves priekšmeti gan no mizotām un nemizotām klūgām, gan no sloksnēm, saknītēm un meldriem, piemēram, dažādu izmēru grozi, cibas, paplātes, somas un cepures. Studijas „Ataudze” augsti novērtēto meistaru darbi atrodas  Latvijas Nacionālā vēstures muzeja un Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja krājumos.

Tautas lietišķās mākslas studijas „Austra”

pirmsākumi meklējami 1969. gadā Rīgas 5. vidusskolā  izveidotajā amatniecības pulciņā, kura dibinātāja un vadītāja bija Skaidrīte Sarkane. Kopš 1974. gada studijas mājvieta ir Rīgas Kultūras centrs Iļģuciems. 1984. gadā studija saņēma Tautas lietišķās mākslas kolektīva nosaukumu. Šobrīd studijā darbojas 16 dažāda gadu gājuma dalībnieces, tās vadītāja ir Edīte Začeste. Piemērojoties mūsdienu prasībām, studijas darbība aizvien paplašinās – bez tradicionālo segu, aizkaru un galdautu aušanas, kā arī tradicionālo musturu un darbarīku izmantošanas, tiek darināti arī moderni audumi – top salvetes, šalles, jostas un citi aksesuāri. Studijas dalībnieki daudzkārt piedalījušies izstādēs gan Latvijā, gan ārzemēs. Tiek rīkotas meistarklases, kā arī amatu demonstrēšana Rīgā un citviet Latvijā rīkotajos tradicionālajos pasākumos.

Tautas lietišķās mākslas studija „Zīle”

dibināta 1969. gadā kalēja Jāņa Lupkes vadībā, apvienojoties cilvēkiem, kuri metālkalšanu uzskatīja par savu hobiju un sirdsdarbu. Šobrīd tā ir viena no pavisam nedaudzajām kalēju studijām visā Latvijā, kur ikvienam ir iespējams apgūt un attīstīt šo vēsturisko un tradīcijām bagāto amatu. Sākotnēji studija „Zīle” darbojās kalēja Jāņa Lupkes vadībā, savukārt deviņdesmitajos gados vadību pārņēma viņa ilggadējs skolnieks Jānis Keiselis. Šobrīd, ievērojot pēctecības tradīcijas, studijas „Zīle” vadīšana ir tikusi nodota Jāņa Keiseļa skolniekam Mārim Priedniekam, kurš aizrautīgi darbojas studijā nu jau gandrīz divdesmit gadus. Šobrīd studijā darbojas 16 dalībnieki. Skaisti un vienlaikus praktiski izmantojami interjera priekšmeti, dizaina elementi, mākslas darbi un daudz kas cits, atkarībā no katra paša radošās iztēles un praktiskajām iemaņām, top studijas radošajā atmosfērā. Studijas dalībnieki aktīvi piedalās ne tikai tautas mākslas izstādēs, bet arī dažādos gadatirgos un radošajās darbnīcās gan Rīgā, gan citviet visā Latvijā.

Ieeja bez maksas

Karlīna Timofejeva / Publicitātes foto