Vairāk nekā pusei jaunievēlēto deputātu ir reputācijas riski
Vairāk nekā pusei ievēlēto deputātu ir reputācijas riski, apkopojot 12.Saeimas vēlēšanu rezultātus, secinājusi sabiedrība par atklātību "Delna".
"Delna" uzskata, ka šo faktoru nevar vērtēt pozitīvi, īpaši tik nozīmīgā brīdī kā pāris mēnešus pirms Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības (ES) Padomē, kad mūsu valsts un tās politiķi atradīsies ES starmešu gaismā.
12.Saeimas vēlēšanu rezultāti labi ilustrē, ka vēlētāja īsā atmiņa un sabiedrības iecietība pret politiķiem, kas pieļauj gan sīkas blēdības un melus, gan nopietnākus pārkāpumus, ļauj negodprātīgiem politiķiem tikt atkal ievēlētiem, uzskata "Delnas" direktors Gundars Jankovs.
Mājaslapas "Kandidatiuzdelnas.lv" apkopotā informācija liecina, ka 54 no Saeimā ievēlētajiem deputātiem, kuri bija iekļauti datubāzes izlasē pirms vēlēšanām, ir saskārušies ar dažāda veida reputācijas riskiem. Galvenokārt pārkāpti ētikas vai labas pārvaldības principi, taču jaunievēlēto tautas priekšstāvju vidū atrodami arī tādi politiķi, kuri savā profesionālajā darbībā nonākuši interešu konfliktā vai pat atradušies uz apsūdzēto sola, uzsvēra Jankovs.
"Tā kā šajās vēlēšanās balsojām arī par cilvēkiem, kuriem nākamgad pirmo reizi Latvijas vēsturē būs jārunā 28 ES valstu vārdā, pozitīvi vērtējams fakts, ka Saeimā atkārtoti ievēlēti 13 jeb divas trešdaļas deputātu no pašreizējās Saeimas Eiropas lietu komisijas. Tas liek cerēt, ka Saeimā saglabāsies kapacitāte rūpēties par Latvijas interešu aizstāvību un Latvijas ieguldījumu ES lēmumu pieņemšanā," uzsvēra "Providus" direktore Dace Akule.
"Providus" apkopotā informācija liecina, ka jaunajā Saeimā ievēlētas 19 sievietes. Tas ir mazāk nekā 11.Saeimā, kurā šobrīd vēl darbojas 26 sievietes, bet sākotnēji tika ievēlētas 23 sievietes. Proporcionāli frakciju lielumam 12.Saeimā visvairāk sieviešu ievēlētas no "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK - 29% no kopējā apvienības deputātu skaita, "No sirds Latvija" (28%), "Vienotības" (17%) un "Saskaņas" (16%). Savukārt Latvijas Reģionu apvienības un Zaļo un zemnieku savienības ievēlēto deputātu vidū ir vēl mazāks sieviešu skaits - attiecīgi 12% un 9% no kopīgā partiju deputātu skaita.
Tas dod pamatu diskusijām, vai Latvijā ir formāli šķēršļi sievietēm politikā un vai šis ir sabiedrības - arī sieviešu - viedoklis par to, kam būtu jāstrādā Saeimā, vai arī galvenais kritērijs ir profesionalitāte, sprieda Akule.
Tāpat arī jaunajā Saeimā ievēlēti 52 deputāti, kuri ir kādas nevalstiskās organizācijas biedri vai vadītāji. Piemēram, no Zaļo un zemnieku savienības ievēlēti Latvijas Pensionāru federācijas vadītājs Andris Siliņš un vairāku lauksaimnieku organizāciju aktīvists Armands Krauze, bet no "Saskaņas" saraksta ievēlēta Regīna Ločmele-Luņova, kura vada Zolitūdes traģēdijā cietušo izveidoto biedrību "Zolitūde 21.11", atgādināja Akule.