Uz apsūdzēto sola Lielbritānijā sēžas četri vergturi no Latvijas
Lielbritānijā par Baltijas imigrantu paverdzināšanu tiek tiesāti četri Latvijas pilsoņi.
28 gadus vecais Ivars Mežals, 36 gadus vecais Juris Valujevs, 33 gadus vecā Oksana Valujeva un 26 gadus vecā Lauma Vankova apsūdzēti par nelicencētu starpniecību darbā iekārtošanā, par viesstrādnieku šantažēšanu un apkrāpšanu.
Visi apsūdzētie tiesā noliedza savu vainu viņiem izvirzītajās apsūdzībās.
Apsūdzētie Latvijas pilsoņi aizturēti pagājušā gada oktobrī apjomīgā Lielbritānijas likumsargu reidā, vērstā pret Latvijas un Lietuvas viesstrādnieku paverdzināšanu lauksaimniecības darbos Kembridžšīrā.
Lielbritānijas Nacionālā policija, Kembridžšīras policija sadarbībā ar nodarbinātības starpniecības uzņēmumu licenzēšanas aģentūru (GLA) reidā Visbīčā, Mārčā un Kingslinnā no verdzības apstākļiem atbrīvoja 80 viesstrādniekus, kas pārsvarā bija no Latvijas un Lietuvas.
Kembridžšīras vēsturē lielākais tiesībsargājošo iestāžu reids veikts pēc vairākus mēnešus ilgas izmeklēšanas.
Operācijas rezultātā GLA par pārkāpumiem atņēmusi licenci trim nodarbinātības starpniekiem - "Roberto Mac Ltd", "Slender Contracting Ltd" un "MAS Recruitmen".
Kā norāda britu policija, upuriem solīta labāka dzīve Lielbritānijā ar labi apmaksātu darbu, taču bieži vien viņi nomitināti pārpildītos mājokļus un tūlīt atzīti par starpnieka, kas kontrolē visu viņu dzīvi, parādnieku.
Kāda 19 gadus veca meitene no Latvijas, kura vēlējās palikt anonīma, sacīja, ka vidutāji „uzmetas” par tavu draugu. „Viņi saka – es palīdzēšu tev ar darbu un iztikšanu, un pēc tam tu man to naudu atdosi,” BBC stāsta latviete. Tā kā darbs vajadzīgs ļoti un konkurence viesstrādnieku vidū arī ir sīva, cilvēki naudu vergturim samaksā. Taču darba tā arī nav. Un tad sākas draudi nogalināt. „Viņš atnāca uz mūsu istabiņu un savāca mūsu visu pases. Solīja nogalināt, ja naudu neatdosim,” stāsta viesstrādniece.
Vēl kāds anonīms lietuvietis pauda, ka „Mežals samaksāja 198 latus par ceļu no Lietuvas uz Fenu un solīja darbu. Ierados, darba nebija. Tā vietā viņš mani nosūtīja uz darbā iekārtošanas aģentūru un prasīja atdot parādu”. Puisis sacīja, ka tamlīdzīgā veidā „vidutāji” – viņu bija vairāki -, savaņģo cilvēkus. „Ja būtu palicis Lietuvā, es būtu nopelnījis vairāk naudas,” par lietuvieša spriedumiem pirms gada rakstīja Kasjauns.lv.
"Viņiem par ļoti garām darba stundām tiek maksāta summa, kas ir zem minimālās algas, un viņu alga bieži tiek atņemta, lai dzēstu parādu par izmitināšanu. Upuri bieži vien ir pārāk nobijušies, lai vērstos atbildīgajās iestādēs, un nelabprāt meklē palīdzību," skaidroja policijas inspektors Maiks Vinterss.
Strādniekiem parasti izmaksātas 20 sterliņu mārciņas nedēļā. Sievietēm piedāvāta iespēja "dzēst parādu", slēdzot fiktīvas laulības, norāda policija.
Migrantiem, kuri sūdzējušies par negodīgu apmaksu un mākslīgi izveidoto parādu, draudēts, ka viņu dzīve beigsies tāpat kā Alisai Dmitrijevai - pusaudzei no Latvijas, kas 2012.gadā atrasta nogalināta Visbīčā.
Kasjauns.lv, LETA, Foto: ekrānuzņēmums no video; Lielbritānijas policijas foto