Ogres iedzīvotāja Dzintra: "Ūdens nāca iekšā ļoti strauji". FOTO
Tik lieli plūdi, kādi Urgas krasta iedzīvotājiem jāpiedzīvo šonedēļ, vēl neesot bijuši. Nedēļas vidū pēkšņi un strauji cēlās ūdens līmenis, kas appludināja ap pusotru simtu mājas. Ziemai sagādā malka pārvērtusies par skaidu putru, rudens raža noslīcināta, daudzās mājās būs jāveic kapitāli remontdarbi…
Kasjauns.lv uzklausīja vairākus ogrēniešus. Protams, ka skāde nodarīta liela, bet tā varēja būt vēl lielāka, ja lietavas būtu ilgušas vairākas dienas.
Šlāgermūziķis Meijers sēž uz pulvermucas
Kā uz pulvermucas sēž pazīstamais šlāgermūziķis Gunārs Meijers – plūdu ūdeņi apstājušies tieši pie viņas mājas sliekšņa. Viņš Kasjauns.lv teica: „Mums paveicās. Desmit metrus no mūsu mājas ugunsdzēsēji pumpē ūdeni. Pa Urgas upi laivās braukā glābēji. Tur taču dzīvo arī bērni un veci cilvēki. Paldies Dievam, visi ir izglābti. Applūdušas apmēram 150 mājas. Pēdējās stundās ūdens līmenis krities par pieciem centimetriem, bet citviet tas atkal ceļas. Sēžam kā uz pulvermucas, nezinām, kas būs. Pagaidām mūsu mājas sētā iebraukt vēl var. Kaimiņam ūdens cēlies par 1,30 metriem – sētas vārtiņi ūdenī, istabās ūdens līdz ceļiem. Viss remonts pagalam!
Pats desmit gadus esmu strādājis celtniecībā un uzskatu, ka galvenā problēma ir netīrītajās caurtekās. Ja ūdens celsies, domāju, ka jānolaiž ūdens Rīgas HES ūdenskrātuvē. Visas problēmas ar plūdiem sākās tad, kad uz Ogres upes sabūvēja mazos HESus.”
Plūdu skartā Pureņu iela Ogrē
Ogrēniete Dzintra: „Ūdens nāca iekšā ļoti strauji”
Pureņu ielas iedzīvotājas Dzintras Ozoliņas mājas pagrabs ir pilns ar ūdeni. Zaudēta visa rudens raža, malka samirkusi. Pārziemot būs grūti. Ozoliņas kundze Kasjauns.lv pastāstīja: „Ūdens līmenis ir ļoti augsts. Kaimiņiem ir daudz trakāk. Mūsu māja atrodas grāvja malā, kas pēc kāda puskilometra ieplūst Urgā, bet tie, kas dzīvo starp grāvi un Urgu, ir ūdenī. Mums ir fundamentāls pagrabs un tāpēc tagad ūdens nav istabās.
Kaimiņi ir galīgi satriekti, viņiem ir šausmīgi. Ūdens līmenis varētu būt cēlies par kādu pusotru metru. Viss pludo! Bēdīgi…
Ūdens nāca iekšā ļoti strauji. No pagraba neko daudz nespējām izglābt. Izdevās vien iznest saldētavu ar saldētām ogām, kā arī dažas kastes ar kartupeļiem. Visa malka samirkusi. Vīrs nometa drēbes un gāja pagrabā – ūdens bija līdz kaklam, bet daudz neko izglābt neizdevās. Skāde ir pamatīga.
Patīkami bija, ka mums pati piezvanīja apdrošinātāja un lūdza, lai rakstām iesniegumu par atlīdzības pieprasīšanu.”
Postošie plūdi Abzes upē Suntažos
„Nezinu, kā būs, bet gan jau viss būs jāpaveic pašu spēkiem”
Dzintras kaimiņiene Inta Sarkšņa gan cietusi pamatīgāk – viņai applūdis ne tikai pagrabs, bet arī mājas pirmais stāvs. Viņa Kasjauns.lv stāstīja: „Tik lieli plūdi notika pirmo reizi, nekas tāds līdz šim nebija piedzīvots. Viss pirmais stāvs applūdis – virtuve, garāža… Tagad jau mājās nevaru ieiet, tur nevar dzīvot. Kad ūdens nokritīsies, tad būs jāiet visu novērtēt, kādi ir zaudējumi. Pagaidām neko pateikt nevaru. Būs jāmaina grīda, tapetes, parkets… Tagad ūdens plūdums tā kā pieklusis, naktī uz ceturtdienu nokrities par kādiem pieciem centimetriem. Nezinu, kā būs. Būtu jau labi, ja valdība vai pašvaldība sniegtu kādu atbalstu, bet gan jau viss būs jāpaveic pašu spēkiem.”
Ogres centrā mierīgi
Ogres vēstures un mākslas muzeja darbiniece Gunta Šmidre Kasjauns.lv teica, ka Ogres centrā plūdu sekas nemana – rit ierastais dzīves ritms. Bet nav tā, ka pilsētniekiem, kuri dzīvo „sausajā” Ogres daļā, būtu vienaldzīgs, kas notiek otrā pilsētas malā. Kāda ogrēniete, kurai māja ir no plūdiem neskartajā pilsētas daļā, piedāvājusi pie sevis izmitināt gluži svešus cilvēkus, kuriem mājoklis tagad ir zem ūdens. Tas liecinot, ka ne visi seko pēc latviešu parunas „ne mana cūka, ne mana druva” principiem.
Ogrē pārplūdusi Urgas upīte
Elmārs Barkāns/Foto: ogrenet.lv, Edijs Pālens/LETA