
Ar izstādi atzīmē krievu okupantu nošautā ģenerāļa Kārļa Goppera 150 gadu jubileju. FOTO

Atzīmējot ģenerāļa Kārļa Goppera 150 gadu jubileju, Gopperu ģimene sadarbībā ar fondu "Goppera mantojums", Latvijas Skautu un gaidu centrālo organizāciju, Latvijas Kara muzeju un citiem partneriem īsteno projektu "Goppers 150", kura centrālais notikums ir tematiskā izstāde Rīgā. Tā atvērta no 2. aprīļa līdz 4. maijam Brīvības ielā 40, Rīgā.
Kārlis Goppers bija 1. latviešu strēlnieku brigādes komandieris, Kolčaka Sibīrijas armijas ģenerālmajors un Latvijas Bruņoto spēku ģenerālis, Lāčplēša Kara ordeņa kavalieris un vienīgais Latvijas Skautu prezidents. Pēc tam, kad Latvijā ienāca padomju okupantu karaspēks un Latviju anektēja Padomju Savienība, 1940. gada rudenī viņu arestēja, bet 1941. gada 25. martā nošāva Valsts drošības komitejas ēkā jeb asiņainu slavu ieguvušajā Stūra mājā Rīgā.
Rīkotāji norāda, ka izstādes centrā būs stāsts par ģenerāļa Goppera dzīves ceļu - no dzimtajām mājām "Maskatiem" un Gopperu dzimtas vēstures līdz profesionālajam militārajam dienestam. Izstāde pievērsīs uzmanību arī viņa lomai Latvijas valsts tapšanā un ieguldījumam sabiedriskajā dzīvē.
Īpaša vieta izstādē būs atvēlēta skautu kustības vēsturei Latvijā. Goppers bija pirmais Latvijas Skautu centrālās organizācijas priekšnieks un vienīgais Latvijas skautu prezidents, kura vadībā skautu kustība kļuva par nozīmīgu jaunatnes organizāciju Latvijā, norāda rīkotāji.
Izstādē paredzēts arī atsevišķs stends, kas būs veltīts fonda "Goppera mantojums" darbībai, atspoguļojot fonda izdotās grāmatas, piemiņas zīmes un līdzšinējo ieguldījumu Kārļa Goppera piemiņas saglabāšanā. Tāpat tajā būs pieminēta Gopperu dzimtas saikne ar izdevniecību "Zelta ābele" un Miķeļa Goppera devums latviešu grāmatniecībā.
Projekta rīkotāji uzsver, ka "Goppers 150" iecerēts kā ilgtermiņa iniciatīva, lai ne tikai godinātu vēsturi, bet arī aktualizētu ģenerāļa Kārļa Goppera idejas mūsdienās - pienākuma apziņu, valstiskumu, personisko atbildību un cieņu pret savu valsti.



