Noslēgumam tuvojas 11 gadus ilgusī Krāslavas katoļu baznīcas altāra restaurācija
Pēc pāris mēnešiem varētu noslēgties vērienīgie Krāslavas katoļu baznīcas altāra restaurācijas darbi, kas ilgst jau teju 12 gadus.
Novadu ziņas

Noslēgumam tuvojas 11 gadus ilgusī Krāslavas katoļu baznīcas altāra restaurācija

Jauns.lv

Krāslaviešiem šķiet, ka restaurācijas darbi Krāslavas katoļu baznīcā turpinās veselu mūžību. Jau pierasts, ka gadiem kādu no altāra daļām klāj sastatnes. Tomēr nu atjaunošanas darbi noslēdzas un drīz vēsturiskā celtne atkal pavērsies visā savā spozmē un krāšņumā.

Noslēgumam tuvojas 11 gadus ilgusī Krāslavas katoļ...

„Mēs ļoti ceram, ka nākamā gada pavasarī šos darbus, kas ilgst jau vienpadsmit gadus, veiksmīgi pabeigsim,” saka Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) Latgales reģionālās nodaļas inspektore Dzintra Bukeviča. „Tas, protams, ir atkarīgs no finansējuma, cik tiks iedalīts, cik ātri ienāks un cik ātri restauratori varēs darbus veikt. Bet mums ir cerības, ka nākamā gada pirmajā pusē restaurācijas darbus pabeigsim, lai beidzot varētu atsegt altāri ar abām freskām –„ Svētais Pēteris un Svētais Pāvils” un „Svētais Ludviķis dodas krusta karā”, altāra kolonnām un antablementu.”

Paredzams, ka visas altāra daļas, kuras līdz šim tikušas pārkrāsotas vismaz reizes desmit, beidzot būs redzamas savā sākotnējā izskatā, kādu to sākotnēji arhitekti un mākslinieki 18. gadsimta vidū bija ieprojektējuši, raksta Krāslavas pašvaldības interneta vietne kraslava.lv.

Atjaunotā Krāslavas katoļu baznīcas altārglezna „Trīsvienība”.
Atjaunotā Krāslavas katoļu baznīcas altārglezna „Trīsvienība”.

Vaicāta par baznīcas restaurācijas darbu kopējiem izdevumiem, inspektore teic, ka tie tiekot lēsti ap vairākiem simtiem tūkstošu eiro.

Šobrīd paralēli darbam pie centrālā altāra, baznīcā notiek arī sānu altāru gleznu atjaunošana. Bukeviča teic: „Pagājušajā gadā tika atjaunota „Trīvienība” – gleznai apakšējā daļa bija nomelnējusi un zudusi, audeklā bija caurumi un tas izskatījās kā marle. Pateicoties Rietumu bankas projektam, glezna tika dublēta un restaurēta. Šogad restaurēts tiek „Svētais Vincents”, glezna ir noņemta un tās vietā var apskatīt darbu, kas reiz bija redzams centrālā altāra augšējā daļā. Darbs noteikti tiks turpināts arī pie citām baznīcas altārgleznām. Nesen tika izpētīta Svētā Roha altāra glezna, kura īpašu interesi visiem kultūras mantojuma sargātājiem un mākslas ekspertiem izraisīja ar to, ka darba otrā pusē ir oriģināla 19. gadsimta glezna, kas ir ārkārtīgi vērtīgs mākslas piemineklis. Jācer, ka arī šīs gleznas restaurācijai līdzekļi tiks atrasti.”

Kasjauns.lv/Foto: kraslava.lv, Juris Bonders/poga.lv