Spilgta svecīšu siena "Maximas" gruvešu vietā. Cilvēki piemin bojāgājušos. FOTO
Simtiem cilvēku šogad 21. novembrī visas dienas garumā pulcējās notikuma vietā, lai pieminētu tos, kuru dzīvības laupījusi lielākā traģēdija kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas.
Sabiedrība

Spilgta svecīšu siena "Maximas" gruvešu vietā. Cilvēki piemin bojāgājušos. FOTO

Jauns.lv

Ir pagājis gads kopš briesmīgās traģēdijas, kad, sagrūstot veikalam „Maxima” Zolitūdē, gāja bojā 54 cilvēki. Klajas bezatbildības dēļ dzīve mainījās gan bojā gājušo tuviniekiem, gan kolēģiem, gan tiem, kas uz notiekošo bija spiesti vien bezspēcīgi noraudzīties televīzijas ekrānos. Simtiem cilvēku šogad 21. novembrī visas dienas garumā pulcējās notikuma vietā, lai pieminētu tos, kuru dzīvības laupījusi lielākā traģēdija kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas.

Spilgta svecīšu siena "Maximas" gruvešu vietā. Cil...

Pagājušā gada novembrī, liktenīgajā ceturtdienas vakarā, pirmie, lai sniegtu palīdzību, ieradās mediķi, policija un ugunsdzēsēji, kuru pašaizliedzīgā rīcība vēlāk tika nodēvēta par varoņdarbu. Glābēji devās tieši drupās, riskējot ar savu drošību, lai palīdzētu tiem, kas bija iespiesti zem veikala sabrukušajiem griestiem.

Šogad 21. novembra vakarā gruvešu vietā bija vērojama spilgta svecīšu siena, pie kuras pulcējās sanākušie cilvēki, novēroja Kasjauns.lv. Cilvēku pūlis bija samērā kluss, tomēr atmosfēra, kas šajā vakarā valdīja notikuma vietā, gandrīz pilnībā izkliedēja apkārt braucošo automašīnu radīto troksni, liekot koncentrēties uz tukšo laukumu, kuru izgaismoja gaismas stabs. Tālumā tikmēr atbalsojās pa skaļruņiem izskanošie bojā gājušo vārdi.

Zolitūdē piemin bojā gājušos

Cietušais Andrejs: „Tiek mēģināts daudz ko noslēpt un aizmālēt”

Pagājis gads, ir gājuši bojā 54 cilvēki, tomēr vainīgo joprojām nav. Vai tiks atrasti īstie vainīgi, kuru nolaidības un alkatības dēļ lielveikals kļuva par vairāk nekā pussimts cilvēku nāves vietu, un vai šie vainīgie saņems pelnīto sodu? Šādas pārdomas joprojām nomoka cilvēku prātus un liek meklēt atbildes arī uz citiem pagaidām neatbildētiem jautājumiem. Zolitūdes iedzīvotājs Boriss, kas kopā ar sievu dzīvo netālu no nelaimes vietas, Kasjauns.lv atklāj: viņa ģimene, par laimi, traģēdijā nav zaudējusi tuviniekus, bet kopīgi ar dzīvesbiedreni izjutuši nepieciešamību ierasties, lai izrādītu cieņu un noliktu ziedus. „Nevaru iedomāties, kas būtu bijis, ja uz jumta jau būtu uzcelts spēļu laukums...” ar bažām teic Boriss. Lai arī savulaik notikuši mēģinājumi mobilizēt sabiedrību un boikotēt „Maxima” veikalus, viņš atklāj, ka paretam tomēr apstākļi liek apmeklēt šos lielveikalus. Līdzīgi stāsta arī citi piemiņas pasākuma apmeklētāji.

Andrejs un Daina ir traģēdijā cietušie un atzīst, ka pēc nelaimes ir izjutuši sabiedrības atbalstu. Cilvēki palīdzējuši atgūties un nostāties uz kājām gan materiāli, gan emocionāli. Atbildīgo iestāžu darbu Andrejs gan vērtē ļoti zemu: „Būs interesanti paskatīties tiesu, kad tā būs, jo juridiski vainīgi ir būvētāji - tie, kas izdomāja skrūvēt tās skrūves.”. Rīgas mēra Nila Ušakova neseno apgalvojumu, ka būvvaldes darbā kļūmes nav konstatētas un viss ir bijis pareizi, Andrejs uzskata par pilnīgām blēņām: „Muļķības. Manuprāt, tiek mēģināts daudz ko noslēpt un aizmālēt.”

Glābējs Juris Blūzmanis bojāgājušo kolēģu piemiņai uzrakstījis dzejoli

Pēc traģēdijas „Maxima” veikalos vairs nav iepirkusies

Zolitūdes piemiņas pasākuma apmeklētāja Inese, kas notiekošo vēro no malas, lēš, ka diez vai šobrīd kāds domā par valdībā notiekošo un atbildīgo iestāžu rīcību. „Lai viņi tur cīnās... par viņiem es šobrīd tiešām nedomāju. Diez vai šobrīd par viņiem kāds domā. Šī traģēdija tieši skāra mūs visus,” atzīst sieviete. Pēc traģēdijas Inese veikalos „Maxima” vairs nav iepirkusies.

Kopš pagājušā gada novembra publiskajā telpā bieži tikusi apspriesta atbildīgo instanču spēja attiecīgi reaģēt uz notikušo, kā arī laicīgi un adekvāti saukt pie atbildības tos, kas ir vainīgi. Gada gaitā piedzīvotais gan ik pa laikam ir atgādinājis par skarbo realitāti un pasauli, kurā dzīvojam – brīdī, kad glābēji, riskējot ar savām dzīvībām, rokas drupās, lai glābtu cilvēkus, potenciālie vaininieki būvē aizstāvības un mētājas ar atbildību. Atliek vien cerēt, ka tiks izdarīts viss, lai par būvobjektiem atbildīgo personu ambīcijas kopā ar bezkaunīgiem „taupības pasākumiem” vairs nekad neapdraudētu Latvijas iedzīvotāju veselības un dzīvības.

Atgādinām, ka 2013. gada 21. novembrī Zolitūdē, lielveikala „Maxima” jumta sabrukšanas laikā ievainoti tika 55 cilvēki (tostarp 12 ugunsdzēsēji) un dzīvību zaudēja 54 cilvēki (tostarp 3 ugunsdzēsēji).

Spilgta svecīšu siena "Maximas" gruvešu vietā. Cilvēki piemin bojāgājušos

Spilgta svecīšu siena "Maximas" gruvešu vietā. Cilvēki piemin bojāgājušos

Edvīns Rakickis / Foto: LETA, Mārtiņš Ziders / Video: LTV Panorāma