
Dzīve pēc policijas: bijušais izmeklētājs Igors Švilpe izgatavo finiera suvenīrus
Kādreizējais Kriminālpolicijas ekonomisko noziegumu sevišķi svarīgo lietu inspektors Igors Švilpe pēc pensionēšanās tagad dzīvo savu senču mājās Šķirnates ezera krastā ...





Bijušais ekonomisko noziegumu izmeklētājs Švilpe izgatavo suvenīrus no finiera un bauda dzīvi. FOTO
Kādreizējais Kriminālpolicijas ekonomisko noziegumu sevišķi svarīgo lietu inspektors Igors Švilpe pēc pensionēšanās tagad dzīvo savu senču mājās Šķirnates ezera krastā Demenes pagastā Augšdaugavas novadā un krasi mainījis savu dzīvesveidu. Par savu galveno vaļasprieku viņš uzskata dažādas produkcijas ražošanu no finiera.
Igors Švilpe izgatavo koka magnētus, virtuves dēlīšus, lādītes, aploksnes naudai vai atklātnēm, izkārtnes ar jocīgiem un motivējošiem uzrakstiem un tamlīdzīgi. Finieri amatnieks iepērk Rīgā un saka, ka nopirkt nav problēma, galvenais, lai būtu pēc tam, kam pārdot produkciju. Konkurentu ir daudz, bet viņš izdomā savas dizaina idejas un knifiņus, raksta Augšdaugavas novada pašvaldība:
Sāk baudīt dzīvi

“Pēc ilgiem dzīves gadiem Rīgā pārcelties uz klusu Latgales stūrīti – tik krasi mainīt dzīvi pirms pāris gadiem nolēma amatnieks Igors Švilpe. Par savu lēmumu viņš nenožēlo un saka, ka tagad pa īstam sāk baudīt dzīvi.
Igors Švilpe dzīvo Šķirnates ezera krastā Demenes pagastā, gar ezeru iet Latvijas – Lietuvas robeža. Šī ir viņa senču, vecvecāku un vecāku zeme, un gandrīz viss šeit saglabājies pirmatnējā izskatā – koku māja ar zemiem griestiem, veca māla kleķa šķūņa drupas, vecais ābeļu dārzs, pieeja pie ezera. Igors dzīvo ļoti ainaviskā vietā, kur var baudīt saullēktus un saulrietus, vērot miglu un rasu, satikt putnus un dzīvniekus, ogot, sēņot un zvejot, ēst svaigus dārzeņus un augļus un vienkārši brīvi elpot ar pilnu krūti, kas ir vissvarīgākais.”
Demenes pagastā Igors Švilpe dzīvo jau trešo gadu, pārbraucot no Rīgas. Pats esot no Daugavpils, viņš 2000. gadā devās uz galvaspilsētu, kur saņēmis labu darba piedāvājumu. Savā profesionālajā dienestā viņš sākumā strādāja par iecirkņa policistu, pēc tam par izmeklētāju un vairākus gadus nostrādāja par grupas vadītāju Galvenajā kriminālpolicijas pārvaldē. Aizgājis pensijā ar majora pakāpi.
Kādu laiku Rīgā Igors nodarbojās ar kasešu, CD un DVD izdevniecību, sadarbojās ar lieliem uzņēmumiem, pats veidoja dokumentālas filmas par tūrisma objektiem, piemēram, par Rīgas jūgendstilu: “Rīgā toreiz bija daudz tūristu, un produkcija bija pieprasīta. Tagad CD vai DVD, protams, jau nav top preču sarakstā,” viņš saka.
Pakāpeniski aizejot uz suvenīru ražošanas sfēru, Igors Švilpe apstājās pie lāzergravēšanas. Šodien savā ikdienā viņš ir aizņemts ar vairākiem darbiem, bet par savu galveno vaļasprieku uzskata dažādas produkcijas ražošanu no finiera. Tā ir domāta kā dāvanu un tūrisma prece, ka arī prezentācijas produkcija. Pasūtījumus viņš saņem no privātpersonām, pašvaldībām, tūrisma objektiem, piemēram, nesen gravēja simtiem magnētu Minhauzena muzejam vai dažādus suvenīrus Daugavpils Šmakovkas muzejam.
Brīvības izjūta Lietuvas pierobežā

Uz vecās mājas sienas izvietotas vecvecvecmāmiņas un citu senču fotogrāfijas, kuri kādreiz šeit dzīvojuši. Vēl dzīvojot Rīgā, Igors bieži viesojās šeit, un lauku dzīve ir viņam labi pazīstama. Viņš neatceras brīdi, kad pieņēma galīgo lēmumu pārcelties no Rīgas, galvenais, saka viņš, ka par savu lēmumu nenožēlo. Kādā mirklī atnāca pārliecība, ka vairs negribas dzīvot lielas pilsētas burzmā. Tagad ciemos brauc bērni un mazbērni, un priekš viņiem Latgales lauki ir īsta eksotika, raksta Augšdaugavas novada pašvaldības interneta vietne.
“Visi mani senči bija no šīs puses. Mana māte piedzima 1941. gada 22. jūnijā, kad sākās karš. Manu vecvecmāmiņu kopā ar ģimeni (vecmāmiņa, vectēvs un trīs bērni) 1949. gadā aizveda uz Sibīriju, kur vecvecmāmiņa Konstancija vēlāk nomira. Šeit bija liela saimniecība, daudz zemes, tāpēc arī izsūtīja,” stāsta Igors. Tagad Latgalē un citur Latvijā ir ļoti daudz pamestu lauku sētu, iedzīvotāju kļūs arvien mazāk un ar saimniecību nodarbojas tikai ļoti drosmīgi cilvēki: “Es apbrīnoju tos cilvēkus, kuri tur govis, aitas, mājputnus. Tas ir ļoti smags darbs.”
Trīs gadu laikā Igoram jau izveidojās jauna dzīves filozofija. Šeit, laukos, viņš saprata, ka cilvēkam nevajag daudz. Ir daba un svaigs gaiss, laba ekoloģija, ir sava zeme, savs neliels piemājas dārziņš, veselīgi produkti. “Protams, pilsētā ir savi plusi, labierīcības, viss tuvumā, ko lai saka, visi jau zina. Šeit man tagad ir viens liels mīnuss – odi,” viņš smejas. Divpadsmit kilometru attālumā no viņa dzīvesvietas atrodas Lietuvas pilsēta Visaginas, turp viņš brauc pirkt produktus un degvielu. Ziemā pagasts tīra ceļus. “Šeit tu esi gandrīz neatkarīgs, šeit ir liela brīvības sajūta. Laiks laukos paiet ātri, ja ir, ar ko nodarboties.”