“Izrēķināšanās ar neērtiem ierēdņiem?” – pēc sūdzībām sāk izmeklēšanu par rotācijas praksi dienestos
foto: LETA
Cilvēki uz gājēju pārejas.
Sabiedrība

“Izrēķināšanās ar neērtiem ierēdņiem?” - pēc sūdzībām sāk izmeklēšanu par rotācijas praksi dienestos

Marianna Ozola

Jauns.lv

Tiesībsarga birojs uzsāk izpēti par valsts civildienesta ierēdņu pārcelšanu, bieži sauktu arī par rotāciju, civildienestā. Saņemtās sūdzības pirmšķietami rada iespaidu, ka pārcelšanas institūts tiek izmantots, lai "izrēķinātos ar neērtiem ierēdņiem".

“Izrēķināšanās ar neērtiem ierēdņiem?” – pēc sūdzī...

Vai tas tā ir un cik efektīva ir ierēdņu pārcelšana? Atbildes uz šiem jautājumiem prasa plašāku problemātikas izpēti. Tāpēc Tiesībsarga birojs nosūtījis aptaujas, vienu - valsts pārvaldes iestādēm, otru - šo iestāžu darbiniekiem. Atbildes tiek sagaidītas līdz 1.septembrim.

Tiesībsarga birojs ir uzsācis izpēti par valsts civildienesta ierēdņu pārcelšanu, lai noskaidrotu ierēdņu pārcelšanas institūta efektivitāti un atbilstību labas pārvaldības principiem. Tāpēc izpētes pirmajā posmā tiek iegūta informācija no valsts pārvaldes iestādēm un ierēdņiem, kuriem ir bijusi pieredze ar pārcelšanu amatā. Pēc sākotnēji iegūtās informācijas saņemšanas paredzēta aptaujas rezultātu izpēte un ekspertu uzklausīšana, lai uz iegūtās analīzes bāzes veidotu dialogu ar valsts pārvaldi par secināto.

Valsts civildienesta likums nosaka, ka ierēdņa pārcelšana citā amatā valsts interesēs īstenojama, lai nodrošinātu labu pārvaldību, civildienesta uzdevumu efektīvu izpildi, sabiedrības uzticību civildienestam un veicinātu ierēdņa kvalifikācijas izaugsmi. Bez šiem likumā atrunātajiem iemesliem, pārcelšanas iemesls var arī būt iestādes vai ierēdņa amata likvidācija, ierēdņu skaita samazināšana, ierēdņa neatbilstība ieņemamajam amatam un citi. Likums nosaka, ka pārcelšanu jebkurā citā ierēdņa amatā uz noteiktu vai nenoteiktu laiku tajā pašā vai citā iestādē var veikt, neizsludinot atklātu pretendentu konkursu un pamatojot pārcelšanas pieļaujamību un lietderību. Pārcelšana citā amatā var būt iestādes iniciēta vai pēc ierēdņa motivēta lūguma.

Valsts pārvaldes iestādēm Tiesībsarga biroja aptaujā tiek jautāts par pārcelto ierēdņu skaitu 2024.gadā gan vienas iestādes ietvaros, gan uz citu iestādi, par pārcelšanas iniciatoru (vai rotāciju rosinājusi iestāde vai pats ierēdnis), vai pārcelšana bijusi uz noteiktu vai nenoteiktu laiku, gan par pārcelšanas iemesliem un amata pozīciju pēc pārcelšanas (cik pazemināti, paaugstināti vai pārcelti līdzvērtīgā amatā). Izpētē vēlas noskaidrot arī par gadījumiem, kad pārcelšana noraidīta. Aptauja ietver izpēti tikai par valsts civildienesta un specializētā valsts civildienesta ierēdņiem, tā neietver Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes profesionālajā dienestā nodarbinātos.

Savukārt aptaujā ierēdņiem tiek jautāts par rotācijas pieredzi laika posmā no 2022.gada līdz 2025.gada 1. pusgadam. Šajā izpētē galvenokārt tiek jautāts viedoklis un personiskā pieredze par ierēdņu pārcelšanas kārtību - pārcelšanas motivāciju, saskaņošanu un iestādes sniegto informāciju un komunikācijas kvalitāti pārcelšanas procesā. Tiek jautāts arī viedoklis, vai pārcelšana bija saistīta ar "izrēķināšanos" vai "atriebību" par ierēdņa izteikumiem vai rīcību, un kā šajā gadījumā ierēdnis rīkojies. Atbildes uz ierēdņu aptaujas jautājumiem ir sniedzamas anonīmi, un visa saņemtā informācija tiks izmantota tikai apkopotā veidā.