
Tavars brīdina: valdība zaudē kontroli pār budžetu - tuvojas “biedējošu ciparu laiks”

Latvijas ekonomikai tuvojas smags pārbaudījums, ko "Apvienotā saraksta" Saeimas frakcijas vadītājs Edgars Tavars dēvē par “biedējošu ciparu laiku”. Viņš asi kritizē valdību par neizpildītajiem solījumiem un nespēju rīkoties valsts interesēs, uzsverot, ka valsts stāv uz stagflācijas – stagnācijas un inflācijas kombinācijas – sliekšņa.
Ekonomiskās prognozes izgāšanās
“2025. gada valsts budžetu valdība izstrādāja, balstoties uz 2,9% ekonomikas izaugsmes prognozi,” atgādina Tavars, taču realitāte ir krietni skarbāka – Finanšu ministrija šovasar atzinusi, ka faktiskā izaugsme būs vien 1,1%. Turklāt inflācija, neskatoties uz cerībām, “joprojām netaisās krist”. Cenas turpina kāpt, tautsaimniecība stagnē, bet iedzīvotāju pirktspēja krīt. “Tuvojamies tam, ko ekonomikā biedējošā vārdā sauc par stagflāciju,” brīdina Tavars.
Viņš arī akcentē sociālās sekas – pieaugošā dzīves dārdzība un nepiepildītie valsts solījumi grauj sabiedrības uzticību visām politiskajām pusēm. “Sabiedrības uzticēšanās samazinās visiem – gan pozīcijai, kura melo, gan opozīcijai, kura nevar vērst notikumus pa labu,” viņš secina.
Absurdi likumi un dārgi projekti
Tavars kritizē arī konkrētus likumprojektus, kuri, viņaprāt, tikai padziļina problēmas: “Par absurdu šādā situācijā kļūst arī likumprojekti, kas padara dzīvi dārgāku,” viņš saka, piemēram, pieminot Transporta enerģētikas likumu, kas var sadārdzināt degvielu par vismaz 40 centiem litrā, un Klimata likumu, kas uzliek uzņēmējiem papildus slogu bez iespējas to kompensēt.
Savukārt attiecībā uz uzņēmumu attiecībām, Tavars atmasko šķietami neefektīvu resursu izmantošanu: “AS ‘Rīgas Siltums’ un AS ‘Latvenergo’ attiecības, kā dēļ Rīgas TEC lietderīgo siltumu izvada atmosfērā, bet RS to paralēli par augstu cenu iepērk no privātiem piegādātājiem.” Rezultātā jau nākamajā sezonā rīdziniekiem draud 20% apkures rēķinu pieaugums.
Viņš arī norāda uz megaprojektu neskaidrību: “AS ‘AirBaltic’ investīciju robežas kļūst neskaidras, ‘Rail Baltica’ kļūst dārgāks ik mēnesi, bet joprojām nav skaidrs, kas ar to notiks.”
Naudas trūkums un valdības rīcības trūkums
“Naudas nav. Tas nu ir skaidrs visiem,” uzsver Tavars. Kaut gan uzņēmēju organizācijas aicināja samazināt valsts tēriņus par 5% jeb 850 miljoniem, valdība runā tikai par 150 miljonu apjomu. Tavars šo valdības rīcību sauc par “skandalozu un mazdūšīgu”, īpaši izceļot premjeres un prezidenta atteikšanos komentēt budžeta veidošanu.
Viņš arī kritizē valdības praksi aizņemties līdzekļus, lai segtu deficītu: “Mūsu valsts parāds ir pieaudzis dramatiski un nu jau sasniedzis visus iespējamos griestus.”
Brīdinājums par kapitālsabiedrību privatizāciju
Kā īpaši bīstamu Tavars uzsver valdības plānus pārdot valsts kapitālsabiedrības: “Tas nu ir pēdējais salmiņš.” Viņš brīdina par iespējamu AS “Latvenergo”, AS “Latvijas valsts meži” un citu uzņēmumu pārdošanu, lai tikai valdība “vēl gadu varētu slinkot, muļļāties un šķērdēties”.
“Neaizmirsīsim, ka daudziem te ir gluži savtīgas intereses. Par to nepārprotami liecina valdībai pietuvināto ekspertu priecīgā satraukumā mirdzošās actiņas,” ironiski piebilst Tavars.
Viņš atgādina, ka sabiedrība jau iepriekš ir iestājusies pret līdzīgām iecerēm: “Tika savākti vairāk nekā 300 000 parakstu. Vai tiešām, lai nosargātu sabiedrības īpašumu, tie būtu jāieraksta Satversmē?”
Risinājums – jauna valdība ar konkrētu plānu
Lai gan kritika ir skarba, Tavars uzsver, ka viņa mērķis nav tikai oponēt: “Nav īstais laiks pozīcijas un opozīcijas varas spēlēm.” Viņš piedāvā risinājumu: “Izeja būtu jauna, plašāka valdība ar skaidru mērķi, drošāka un stiprāka Latvija. Ar noteiktu plānu atlikušajam gadam.”
Noslēgumā Tavars aicina sabiedrību iesaistīties: “Cienījamie lasītāji, politikas vērotāji un vērtētāji – neatkarīgi no jūsu politiskajām simpātijām sakiet savu vārdu, celiet savu balsi un neļaujiet īstermiņa interešu dēļ pazaudēt to, kas pieder mums visiem!” Viņš uzsver, ka šis gads var būt izšķirošs valsts nākotnei.