
Analizē šūnu apraides paziņojumu nenonākšanu līdz adresātiem

Iekšlietu ministrijas (IeM) Informācijas centrs kopā ar tehniskajiem sistēmas izstrādātājiem sācis analizēt situācijas, kurās šūnu apraides paziņojums nav sasniedzis saņēmējus.
Ceturtdienas vakarā pirmo reizi tika nosūtīts valsts līmeņa šūnu apraides paziņojums.
Brīdinājums tika izplatīts, pamatojoties uz Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra izsludināto oranžās pakāpes brīdinājumu par gaidāmiem bīstamiem laikapstākļiem.
Kopumā sistēma darbojās atbilstoši iecerētajam un ievērojams skaits iedzīvotāju paziņojumu saņēma savlaicīgi. Vienlaikus konstatēti arī gadījumi, kad paziņojums netika saņemts, lai gan persona atradās brīdinājuma zonā. Šie novērojumi apliecina nepieciešamību turpināt sistēmas uzlabošanu, lai nodrošinātu labāku pārklājumu un uzticamību turpmākajos brīdinājumos.
Informācijas centrs kopā ar tehniskajiem sistēmas izstrādātājiem šobrīd analizē situācijas, kurās paziņojums nav sasniedzis saņēmējus.
"Strādāsim, lai turpmāk ar agrīnās brīdināšanas sistēmu tiktu informēts ikviens. Aicinu visus iedzīvotājus rūpēties arī par savas mobilās ierīces atjaunināšanu - operētājsistēmas regulāra atjaunošana ir būtisks priekšnosacījums, lai saņemtu šādus paziņojumus nākotnē," - norādījis iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (JV).
Jau ziņots, ka kopš 1.jūlija Latvijā ir ieviesta šūnu apraide - risinājums sabiedrības brīdināšanai ārkārtas situācijās. Šūnu apraides paziņojumi tiks izmantoti, lai brīdinātu konkrētā teritorijā esošus iedzīvotājus par potenciāliem apdraudējumiem, piemēram, bīstamiem laika apstākļiem, plūdiem, ķīmisku vielu noplūdēm, bīstamām personām, pazudušiem bērniem un citiem gadījumiem.
Šūnu apraide paredz vairākus agrīnās brīdināšanas paziņojumu veidus - tiks izplatīti sarkanie, oranžie un dzeltenie brīdinājumi. Tāpat paredzēti ziņojumi par pazudušiem bērniem, par apdraudējuma situācijas beigām un mācību brīdinājumi.
Šūnu apraides paziņojumi nebūs SMS ziņas. Mobilajos telefonos agrīnās brīdināšanas paziņojumi parādīsies speciālā formātā ar atšķirīgu skaņas signālu, tos nevarēs modificēt vai pārsūtīt citiem tālruņiem. Šie paziņojumi atšķirsies no ierastajām īsziņām, e-pastiem un sociālo tīklu ziņām, jo tie ir iebūvēti kā atsevišķa funkcionalitāte.
Šūnu apraide darbojas līdzīgi kā radio - tā nenodrošina atgriezenisko saiti no saņēmēja un netraucē ierasto saziņu. Paziņojumi ir bez maksas, tiem nav nepieciešama iepriekšēja reģistrēšanās vai abonēšana jeb SIM karte. Paziņojums tiek saņemts, ja mobilais tālrunis atrodas konkrētā mobilo sakaru torņa uztveršanas zonā.
Paziņojumus varēs saņemt mobilajos telefonos, kas darbojas visās mobilo sakaru tīkla paaudzēs. Mobilie telefoni saņems paziņojumus neatkarīgi no abonēšanas, ja tie atrodas mobilo sakaru tīklu apraides zonā, tostarp tūristu, viesstrādnieku, studentu un citu sabiedrības grupu, kas viesojas Latvijā, telefoni. Tā kā šūnu apraides tehnoloģija pasaulē darbojas jau daudzus gadus, tad šūnu apraides paziņojumus varēs saņemt arī uz "podziņtelefoniem", ja ražotājs paredzējis tādu funkcionalitāti.
Brīdinājuma paziņojumi tiks izplatīti latviešu valodā, un atsevišķos gadījumos tiem var tikt pievienots arī tulkojums angļu valodā. Paziņojumu saņemšanu un attēlojumu viedtālruņos nodrošina attiecīgās operētājsistēmas izstrādātāji.
Šūnu apraidi varēs lietot ne tikai visā Latvijā, bet konkrētā reģionā vai pagastā.
Vienlaikus ar šūnu apraidi Latvijā turpinās darboties pārējās agrās brīdināšanas sistēmas - trauksmes sirēnas, lietotne "112 Latvija". Nākamgad varētu ieviest satelīta sistēmu iedzīvotāju apziņošanā. Novembrī paredzēta plašāka brīdinājuma sistēmas pārbaude un informatīvā kampaņa.
Pērn IeM Informācijas centrs noslēdza līgumu ar iepirkuma konkursa uzvarētāju SIA "Meditec" par agrīnās brīdināšanas sistēmas papildināšanu ar šūnu apraides tehnoloģiju.
Jaunā sistēma izstrādāta, balstoties uz esošo mobilo operatoru infrastruktūru, kurā izvietota apziņošanas aparatūra, kas saņems signālu no centrālā mezgla, kad būs nepieciešams pārraidīt paziņojumu.
Šūnu apraides ieviešanas projekta izmaksas bija 3,4 miljoni eiro, no tiem 2,9 miljoni eiro - Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējums.
"Firmas.lv" informācija liecina, ka "Meditec" 2023.gadā strādāja ar apgrozījumu 4,725 miljoni eiro, bet uzņēmuma peļņa bija 508 019 eiro. "Meditec" reģistrēts 1995.gadā, un tā pamatkapitāls ir 2828 eiro. "Meditec" īpašnieki ir Mārtiņš Sils (66,34%) un Māris Zvirgzdiņš (33,66%).
2021.gada aprīlī Ministru kabinets atbalstīja IeM piedāvājumu agrīnās brīdināšanas sistēmas pilnveidošanai. Sākotnēji sistēmas darbības sākšana bija paredzēta 2024.gada otrajā pusē, taču ieviešana bija ieilgusi.