PVD arī rudenī turpinās veikt papildu medus autentiskuma pārbaudes
foto: Shutterstock
Pārtikas un veterinārais dienests šoruden — oktobrī vai novembrī — iecerējis veikt papildu medus autentiskuma pārbaudes
Sabiedrība

PVD arī rudenī turpinās veikt papildu medus autentiskuma pārbaudes

Ziņu nodaļa

Jauns.lv/LETA

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) šoruden — oktobrī vai novembrī — iecerējis veikt papildu medus autentiskuma pārbaudes, informēja PVD Augu izcelsmes produktu, dzērienu un bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzības daļas vadītājs Māris Eiklons.

PVD arī rudenī turpinās veikt papildu medus autent...

Viņš minēja, ka pārbaužu apjomi būs atkarīgi no pieejamā finansējuma. PVD medus autentiskuma kontroles veica arī šogad aprīļa beigās, kā rezultātā dienests apturēja piecu medus produktu izplatīšanu, jo noņemtajos paraugos tika konstatēti dabiskam medum neraksturīgi cukuri. Eiklons norādīja, ka šie produkti joprojām tirdzniecībā nav atgriezti.

Tāpat viņš minēja, ka divi no izņemtajiem produktiem tika pakoti Lietuvā, tāpēc par konstatēto gadījumu tika ievietots paziņojums Eiropas Savienības Ātrās brīdināšanas sistēmā un Lietuvas atbildīgās iestādes, pamatojoties uz Latvijas ziņojumu, īstenoja papildu analīzes, kā rezultātā no tirdzniecības izņēma arī vairākus citus medus produktus.

"Gribās teikt skaļiem vārdiem, ka mēs esam Eiropā vieni no tiem, kas iekustināja šo rīcību," akcentēja Eiklons, komentējot šā brīža pastiprināti pievērsto uzmanību neautentiska medus problēmai Eiropā.

Tāpat PVD pārstāvis atzīmēja, ka dienests šogad no apgrozības izņēmis vienu Ķīnas izcelsmes Polijā fasētu medus produktu, kurš neatbilda kvalitātes prasībām.

Jau ziņots, ka PVD aprīļa beigās apturēja izplatīšanu Ķīnas izcelsmes "Dažādu ziedu medum" ar partijas numuru "2411121-34", kura paraugs noņemts veikalu tīkla "Mere" veikalā, Eiropas Savienībā (ES) un ārpus ES iegūtam "Liepziedu medum", kurš ražots pēc "Rimi" pasūtījuma ar partijas numuru "L265" un kura paraugs noņemts mazumtirgotāja SIA "Rimi Latvia" veikalā, kā arī ES un ārpus ES iegūtam medum "Korio" 700 gramu iepakojumā ar partijas numuru "LNL70020241217" un kura paraugs ņemts mazumtirdzniecības veikalu tīkla "Citro" veikalā.

Tāpat izplatīšana apturēta ES un ārpus ES iegūtam medum "Korio" 500 gramu iepakojumā ar partijas numuru "LNS50020250102", kura paraugš ņemts mazumtirdzniecības veikalu tīkla "Citro" veikalā, kā arī ES un ārpus ES iegūtam jauktajam medum "Favorit" ar partijas numuru "LMF37020241010", kura paraugs noņemts mazumtirgotāja SIA "Maxima Latvija" veikalā.

Produktu tirdzniecība apturēta, jo PVD no Austrijas veselības un pārtikas nekaitīguma aģentūras laboratorijas saņēmis laboratorisko izmeklējumu rezultātus, kuri apstiprina svešu cukuru klātbūtni šajos produktos. Dienestā skaidro, ka sveši cukuri ir cukuri, kas nav raksturīgi dabiskam medum, piemēram, mannoze, kā arī citi dabiskam medum neraksturīgi rādītāji.

Ministru kabineta noteikumi "Kvalitātes, klasifikācijas un papildu marķējuma prasības medum" nosaka, ka medus ir dabīga, salda viela, ko ražo bites, un ka medum nedrīkst pievienot citas pārtikas sastāvdaļas, tostarp cukuru. Tāpēc, lai gan svešos cukurus saturoši produkti nav kaitīgi cilvēka veselībai, tos nedrīkst saukt par medu un šai informācijai būtu jāatspoguļojas produkta marķējumā.

PVD norāda, ka kopumā laboratoriski pārbaudīti 13 medus paraugi, kas ņemti dažādos tirdzniecības tīklos Latvijā. Pārbaudes veiktas, ņemot vērā Latvijas biškopju sniegto informāciju par iespējamu medus neatbilstību normatīvo aktu prasībām.