4. jūlijā, Valsts policijā notika preses konference, kurā tika prezentēta jaunā elektroniskās uzraudzības sistēma, kas izstrādāta un ieviesta, lai mazinātu vardarbību ģimenē un stiprinātu sabiedrības drošību.

Valsts policija prezentē elektroniskās uzraudzības sistēmu vardarbības novēršanai

4. jūlijā, Valsts policijā notika preses konference, kurā tika prezentēta jaunā elektroniskās uzraudzības sistēma, kas izstrādāta un ieviesta, lai mazinātu ...

Sabiedrība

FOTO: Valsts policija ievieš jaunu risinājumu vardarbības novēršanai

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Šodien, 4. jūlijā, Valsts policijā notika preses konference, kurā tika prezentēta jaunā elektroniskās uzraudzības sistēma, kas izstrādāta un ieviesta, lai mazinātu vardarbību ģimenē un stiprinātu sabiedrības drošību. Sistēmas ieviešana ir saistīta ar 1. jūlija grozījumiem Kriminālprocesa likumā, kas paredz iespēju noteikt elektronisko uzraudzību personām, kuras izdarījušas vardarbīgus noziegumus un kurām piemēroti noteikti drošības līdzekļi.

FOTO: Valsts policija ievieš jaunu risinājumu vard...

Preses konferencē piedalījās Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis, Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks un Prevencijas vadības biroja priekšnieks Andis Rinkevics.

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis uzsvēra: “Vardarbība ģimenē ir viens no aktuālākajiem un sarežģītākajiem iekšējās drošības izaicinājumiem Latvijā. Elektroniskā uzraudzība ir mūsdienīgs risinājums, kas ļauj ne tikai uzraudzīt, bet arī savlaicīgi novērst draudus cietušajam.” Savukārt Valsts policijas priekšnieks ģenerālis Armands Ruks norādīja: “Valsts policijai šī ir prioritāte – novērst un mazināt vardarbību ģimenē. Mēs ik gadu saņemam vairāk nekā 10 000 izsaukumu saistībā ar iespējamu vardarbību ģimenē. Elektroniskā uzraudzība ir būtisks instruments, kas ne tikai dos iespēju reaģēt uz jau notikušu nelaimi, bet arī sniegs iespēju proaktīvi rīkoties, novēršot noziedzīgu nodarījumu.”

Elektroniskā uzraudzība ir piemērojama gadījumos, kad personai kriminālprocesa ietvaros noteikts viens no drošības līdzekļiem – aizliegums tuvoties, uzturēšanās noteiktā vietā, mājas arests vai nodošana policijas uzraudzībā – un vienlaikus pastāv augsts vardarbības risks pret citu personu.

Svarīgi atzīmēt, ka elektronisko aproci varēs uzlikt tikai tad, ja cietušais šai sistēmai piekrīt. Turklāt to ir iespējams piemērot attiecībā pret vairākiem ģimenes locekļiem, ja ir tāda nepieciešamība. Lai arī grozījumi stājušies spēkā tikai pirms dažām dienām, tomēr jau praksē bijis pirmais gadījums, kurā tika lemts par jaunā rīka izmantošanas iespēju. Konkrētajā gadījumā tiesa lēma par drošības līdzekli – apcietinājums.

Elektroniskās uzraudzības sistēmas izveidē Valsts policija ieguldījusi divu gadus, sadarbojoties ar citām iestādēm un balstoties uz labāko Eiropas valstu pieredzi. Šādas sistēmas jau darbojas, piemēram, Zviedrijā, Rumānijā, Lielbritānijā un citviet, bet vairākas citas valstis vēl ir tikai to ieviešanas procesā.

Preses konferences laikā mediju pārstāvjiem tika demonstrēta aproces darbība un praktiska uzraudzības situācija, apliecinot Valsts policijas tehnisko un metodisko gatavību sistēmas darbības uzsākšanai. Jāatzīmē, ka policijas darbinieki ir izgājuši īpašas apmācības, lai profesionāli un operatīvi strādātu ar jauno tehnoloģiju. Savukārt jaunajiem likumsargiem jaunās sistēmas apmācība jau ir iekļauta izglītības programmā.

Lai gan primārais mērķis ir vardarbības novēršana ģimenē, policijas vadība norāda, ka nākotnē elektronisko uzraudzību plānots piemērot arī citos smagos un sabiedrībai bīstamos kriminālprocesos. Valsts policijas aplēses liecina, ka šāds drošības līdzeklis ik gadu varētu tikt piemērots aptuveni 400 personām, īpaši tām, kas izdarījušas vardarbīgus noziegumus pret tuviniekiem.