
Kā mainījusies Piltenes pamatskola gadu pēc mobilo tālruņu aizlieguma skolā?

Piltenes pamatskola aizvadījusi pirmo mācību gadu, kurā skolēniem liegts stundās izmantot mobilos tālruņus. Kā Jauns.lv atklāj pamatskolas direktore Edīte Dzirniece, šis lēmums nesis virkni būtisku uzlabojumu, ko izjūt gan skolēni, gan skolotāji.
“Es šo vērtēju tikai pozitīvi. Tā kā skolēniem nav pieejami tālruņi, viņi starpbrīžos sākuši vairāk sarunāties savā starpā. Tāpat skolotāji ir teikuši, ka skolēni viņos vairāk ieklausās - iepriekš tomēr skolēniem bija jāpaskatās, kas tai somā darās vai zem sola, kur nolikti telefoni. Šobrīd viņiem uzmanība vairs netiek novērsta un viņi vairāk iesaistās stundu darbā. Arī pašiem skolotājiem no tā ir priecīgāk,” norāda pamatskolas direktore.
Jautāta, vai telefonu aizliegums atsaucies arī sekmēs, Dzirniece atbild, ka “par to šobrīd grūti spriest, jo ir mainījusies vērtēšanas kārtība. Tomēr viņa uzsver, ka skolēnu koncentrēšanās spēja stundām ir uzlabojusies jūtami, tādēļ viņa pilnībā atbalsta Latvijas ieviestās izmaiņas Izglītības likumā, kas paredz no nākamā mācību gada aizliegt tālruņu lietošanu visās Latvijas skolās līdz 6. klasei.
“Mēs personīgi nedodam telefonus skolēniem līdz 9. klasei, un domāju par to varbūt vajadzētu aizdomāties arī valstiskā līmenī. Kas notiek vidusskolā - tas jau ir savādāk, jo viņi tomēr ir lieli, pieauguši cilvēki, kuri saprot, kādēļ mācās vidusskolā. Bet varbūt svētīgi būtu aizliegt līdz tai 9. klasei,” akcentē direktore.
Jautāta, vai procesu nav bijis grūtāk ieviest vecākās klasītēs, Dzirniece atbild apstiprinoši. “Bija kaut kāda šmaukšanās, kad skolotājiem tika nodots tikai tālruņa vāciņš. Tomēr, kad stundas laikā šiem skolēniem kabatā kaut kas ierūcās, klasesbiedri uz viņiem skatījās šķībi - [šie skolēni] domāja, kāpēc man jānodod telefons, ja citi nenodod. Bet vēlāk jau arī šie skolēni [kuri šmaucās] ieklausījās kolektīvā un beigās jau viss bija kārtībā.
Bez savstarpējās komunikācijas uzlabošanos un cītīgāku pievēršanos mācību darbam, skolas direktore atklāj, ka telefonu aizliegums var veicināt vēl kādu negaidītu lietu, proti, samazināt stundu bastošanu. “Telefoni mācību dienas sākumā tiek nodoti pirmajam skolotājam, bet vēlāk tos skolēniem atpakaļ izsniedz pēdējais skolotājs. Un bērniem tā kā negribās aiziet mājās bez telefona,” atklāj Dzirniece.
Piltenes pamatskolas direktore novēl izdošanos arī citām mācību iestādēm un norāda, ka ļoti būtiski, lai process tiktu ieviests veiksmīgi ir vecāku atbalstam. “Ja skolotājiem jākaro ar vecākiem, tad tas būs ļoti grūti. Bet ja ir vecāku atbalsts, tad viss izdosies. Mūsu skolēniem ir ļoti saprotoši vecāki un vēlos izteikt viņiem lielu paldies!”
Konteksts
Mobilo telefonu izmantošanu mācību stundās aizliegušas Nīderlande, Grieķija un Itālija, kā arī vairākas Lielbritānijas skolas.Tāpat šī pieeja tiek izmantota Laurenču sākumskolā, Rīgas 64. vidusskolas sākumskolas blokā, Berģu Mūzikas un mākslas pamatskolā, kā arī citās Latvijas skolās un sākumskolās.
Latvijas Saeima galīgajā lasījumā pieņēmusi grozījumus Izglītības likumā, ar kuriem tiks aizliegts izmantot mobilos tālruņus skolās līdz 6. klasei, ja vien tie nebūs nepieciešami mācību programmas apgūšanai. Izglītības iestādēm paredzēta atbildība obligāti līdz 2025.gada 31.maijam noteikt nosacījumus un kārtību, kādā izmanto tehniskos līdzekļus mācību un audzināšanas procesā un saziņā.