
Notiks ekskursijas uz Nāves salu

Atklājot aktīvo tūrisma sezonu, šodien notiks publiskie braucieni-ekskursijas uz Nāves salu, informēja Ķekavas novada pašvaldības tūrisma speciāliste Agrita Grīnberga.
Braucieni no atpūtas vietas "Ķīķerītis" Daugmales pagastā paredzēti trīs laikos - plkst.11, 13 un 15. Izbraukšana no atpūtas vietas "Ķīķerītis" Daugmales pagastā. Lai piedalītos braucienā, nepieciešams iepriekš pieteikties, aizpildot anketu tīmekļvietnē "turisms.kekava.lv".
Interesenti uz salas varēs doties aptuveni stundu garā ekskursijā un apskatīt tur esošās nozīmīgākās vietas - pieminekli Nāves salas aizstāvjiem, Septiņu nezināmo karavīru kapu, ierakumus un Latvju saules šūpoles.
No plkst.11 līdz 15 apmeklētājiem būs atvērts Daugmales skolas muzejs, kurā var vairāk uzzināt par Daugmales vēsturi, Nāves salu un nozīmīgām personībām. Daugmales skolas muzejs atrodas Daugmales pamatskolas ēkā.
Ikšķiles priekštilta nocietinājumi jeb Nāves sala izveidojās 1915.gada rudenī, kad pēc straujās atkāpšanās no Kurzemes un Zemgales Krievijas karaspēks bija spiests pārcelties uz Daugavas labo krastu un ieņemt aizsardzības pozīcijas. Daugavas kreisajā krastā iepretim Ikšķilei - nelielā pussalā - izveidojās uzbrukuma operācijām paredzēts placdarms.
No 1916.gada aprīļa līdz septembrim Nāves salu kopā ar krievu daļām aizstāvēja 3.Kurzemes un 2.Rīgas latviešu strēlnieku bataljons. Tieši latviešu strēlnieki placdarmu iesauca par Nāves salu, jo priekšā bija vācieši, bet aizmugurē - Daugava.
Kopumā aptuveni 3500 abu latviešu bataljonu strēlnieki Nāves salu aizstāvēja 119 dienas. 2.Rīgas un 3.Kurzemes bataljons kopā zaudēja 167 kritušos. 449 strēlnieki pēc ievainošanas vai kontūzijas tika evakuēti.
1916.gada 8.oktobrī vācu karaspēks veica lielāko gāzu uzbrukumu Pirmā pasaules kara laikā Latvijas teritorijā. Smagi cieta 173.Kameņecas kājnieku pulka karavīri, no kuriem 240 zaudēja dzīvību, pārējie smagi saindējās. No neredzamā ienaidnieka cieta arī Ikšķiles civiliedzīvotāji un apkārtējā daba.