Šogad mobilais ganāmpulks ganīsies Rīgā, Siguldā, Valkā, Jelgavā un Ziemeļgaujā
foto: PantherMedia / arolina66
Galovejas šķirnes govis.
Novadu ziņas

Šogad mobilais ganāmpulks ganīsies Rīgā, Siguldā, Valkā, Jelgavā un Ziemeļgaujā

Padomu nodaļa

Jauns.lv

Neskatoties uz vēso maija sākumu, Latvijas Dabas fonda (LDF) mobilais ganāmpulks ir sācis astoto dabisko pļavu atjaunošanas sezonu.

Šogad mobilais ganāmpulks ganīsies Rīgā, Siguldā, ...

Šogad 125 Galovejas šķirnes govis dosies uz vienpadsmit dažādām ganību vietām visā Latvijā, lai atjaunotu dabiskos zālājus apmēram 200 hektāru platībā. Dažas no ganību teritorijām, piemēram, Vakarbuļļu pļavas Rīgā vai Balonu pļava Siguldā ir publiski pieejamas iedzīvotājiem.

Šajā ganību sezonā mobilais ganāmpulks strādās Rīgas Vakarbuļļu pļavās, Bulduru pilskalna pļavā Rīgā, Balonu pļavā un citās ganībās Siguldā, Valkas novada Marsos, Ozolsalas ganībās Teičos, Klijēnu pļavā Jelgavā, Randu pļavās, kā arī citviet Ziemeļgaujā. Tādējādi ar noganīšanas palīdzību būs iespējams uzturēt un atjaunot tādus īpaši aizsargājamu zālāju biotopu veidus kā Sugām bagātas ganības un ganītas pļavas, Sausus zālājus kaļķainās augsnēs, Parkveida pļavas, Palieņu pļavas, kā arī retos Piejūras zālājus, kuri sastopami Rīgas pilsētas Vakarbuļļos.

Vairākas no mobilā ganāmpulka šīs sezonas darba vietām ir publiski pieejamas pļavas, kurās ir gājēju takas. Tāpēc atgādinām, ka šīs ganības ir caurstaigājamas un iedzīvotāji var droši izmantot ierasto taku un ganību malās uzstādītos vārtiņus. Govis ir miermīlīgas, draudzīgas un radinātas pie cilvēku klātbūtnes, taču tās nevajag aiztikt vai barot. Tāpat, ejot pastaigā ar suni, tas jātur pavadā. Ganāmpulka koordinatori ganības regulāri uzrauga, turklāt govis aprīkotas ar raidītājiem, lai tās var pieskatīt arī attālināti. Tomēr, šķērsojot ganību teritoriju, lūdzam ievērot visus drošības noteikumus:

• Ganību teritorijā var iekļūt pa gājēju vārtiņiem. Vārtiņus aiz sevis vienmēr jāaizver!

• Ja dodaties pastaigā ar suni, tas jātur stingri pavadā!

• Teritorija, kurā uzturas lopi, ir norobežota ar elektrisko ganu. Nedrīkst skarties tam klāt!

• Mobilā ganāmpulka govis ir miermīlīgas un pieradušas pie cilvēku klātbūtnes. Taču jāturas drošā attālumā no tām, nedrīkst glaudīt, barot un kaitināt!

• Jāizturas saudzīgi pret aplokiem un ganību infrastruktūru!

Ja ievērojat kādas problēmas ganībās, redzat bojātu aploku vai rodas kādas neskaidrības, lūdzam sazināties ar LDF pārstāvjiem, zvanot pa tālruni 67830999.

LDF mobilais ganāmpulks tika izveidots 2017. gadā kā risinājums sarežģīti apsaimniekojamām un grūti pieejamām dabisko zālāju platībām, jo noganīšana ir viens no labākajiem veidiem dabisko pļavu atjaunošanai, taču ne visiem pļavu īpašniekiem ir pieejami liellopi. Savas darbības laikā LDF mobilais ganāmpulks ir noganījis gandrīz 1000 hektāru īpaši aizsargājamo biotopu veidus dažādās vietās Latvijā.

"Kādam saimniekam ir govis, kurām vajag ēst, bet kādam citam - zālāju teritorija, kuru nepieciešams apsaimniekot. Pļaušana ne vienmēr ir iespējama, tāpēc ganāmpulka "ciemošanās" tuvāku vai tālāku kaimiņu pļavās, ir abpusēji izdevīgs darījums. Tāpēc priecājamies, ka mobilā ganāmpulka ideja turpinās un attīstās," saka Baiba Strazdiņa, projekta GrassLIFE2 reģionālā koordinatore.