
Sludinājumos sola lielu atlīdzību par cilvēku aizvešanu, bet šis darbs var beigties cietumā

Sociālajos tīklos un saziņas platformās pēdējā laikā arvien biežāk parādījušies sludinājumi, kuros tiek meklēti transportlīdzekļu vadītāji nelikumīgi valsts robežu šķērsojošu personu pārvadāšanai.
Valsts robežsardze aicina iedzīvotājus neiesaistīties nelikumīgās darbībās un atgādina, ka par šādu iesaisti paredzēti bargi sodi, tostarp ilgstoša brīvības atņemšana.
Sludinājumos pavisam atklātā vai šifrētākā veidā – dēvējot personas par bēgļiem, kurus nepieciešams pārvadāt – tiek aicināti transportlīdzekļu vadītāji, kas gatavi par salīdzinoši lielu atlīdzību nogādāt cilvēkus no Latvijas-Baltkrievijas valsts robežas līdz noteiktai vietai valsts iekšienē vai paņemt cilvēkus no kādas vietas valsts iekšienē, lai nogādātu viņus tālāk līdz galamērķim, piemēram, Vācijai vai Polijai.
Valsts robežsardze vērš uzmanību, ka minētās darbības, kas saistītas ar personu nelikumīgu pārvietošanu, kā arī nodrošināšanu ar iespēju nelikumīgi uzturēties Latvijā, ir pretlikumīgas un krimināli sodāmas. Turklāt kopš 2023. gada nogales pieņemti grozījumi Krimināllikumā, ieviešot bargākus sodus, ietverot ilgstošu brīvības atņemšanu.
Ņemot vērā to, ka līdz 2025. gada 1. jūlijam visā Latvijā ir spēkā pastiprināts robežapsardzības sistēmas darbības režīms, neatkarīgi no pārkāpuma izdarīšanas vietas, par personu nelikumīgas pārvietošanas organizēšanu un atbalstīšanu likumpārkāpēji var tikt sodīti ar brīvības atņemšanu uz laiku no diviem līdz pat desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.
Turklāt imigrācijas kontroles laikā nelikumīga personu pārvadāšana tiek atklāta ne tikai Latvijas teritorijā, bet arī kaimiņu valstīs, piemēram, Lietuvā un Polijā, kur par šādām darbībām pret pārvadātāju tiek uzsākts kriminālprocess un personai draud brīvības atņemšanas sods.
Jāatzīmē, ka Valsts robežsardze par personu nelikumīgu pārvietošanu un/vai personu nodrošināšanu ar iespēju nelikumīgi uzturēties Latvijā šogad jau uzsākusi 19 kriminālprocesus pret 17 personām, savukārt pērn gada garumā par identiskām darbībām uzsākti 38 kriminālprocesi pret 49 personām.