Eiropas Savienībā vilki vairs netiks uzskatīti par stingri aizsargājamiem dzīvniekiem
foto: Shutterctock
Tagad dalībvalstīm būs lielāka elastība vilku populācijas ierobežošanā.
Sabiedrība

Eiropas Savienībā vilki vairs netiks uzskatīti par stingri aizsargājamiem dzīvniekiem

Ziņu nodaļa

Jauns.lv / LETA

Līdz šim vilki Eiropas Savienībā (ES) tika uzskatīti par "stingri aizsargātiem" dzīvniekiem, bet nu Eiropas Parlaments (EP) mainījis vilku aizsardzības statusu uz "aizsargātiem" dzīvniekiem.

Eiropas Savienībā vilki vairs netiks uzskatīti par...

Parlaments ar 371 balsi pret 162 un 37 deputātiem atturoties atbalstīja Eiropas Komisijas (EK) priekšlikumu grozīt Dzīvotņu direktīvu, lai saskaņotu ES vilku aizsardzības statusu ar Bernes konvenciju. EK ar priekšlikumu grozīt vilku aizsardzības statusu ES nāca klajā pēc EP pieprasījuma.

Tagad dalībvalstīm būs lielāka elastība vilku populācijas pārvaldībā, lai uzlabotu šo plēsēju līdzāspastāvēšanu ar cilvēkiem un mazinātu pieaugošā vilku skaita ietekmi ES. Plānots, ka tās arī varēs labāk pieņemt lēmumus, kas pielāgoti situācijai konkrētajā reģionā.

Dalībvalstīm būs jāturpina nodrošināt vilku aizsardzība, un tās arī turpmāk varēs vilku iekļaut valsts tiesību aktos kā stingri aizsargājamu sugu un piemērot stingrākus aizsardzības pasākumus.

Lai likumprojekts stātos spēkā, tas tagad ir oficiāli jāapstiprina arī ES Padomei, kas šo pašu tekstu atbalstīja 2025.gada 16.aprīlī. Direktīva stāsies spēkā 20 dienas pēc publikācijas ES Oficiālajā Vēstnesī, un dalībvalstīm būs 18 mēneši laika tās ieviešanai.

Saskaņā ar EK datiem Eiropā ir vairāk nekā 20 000 vilku, un to populācija un apdzīvotie areāli paplašinās. Šis aizsardzības panākums tomēr ir izraisījis arvien lielākus konfliktus ar cilvēku darbību dažos reģionos, jo īpaši saistībā ar mājlopiem, norāda EK.