Lauris Aleksejevs: "Mēs esam par maz, lai dotu viens otram darbu"
Restorāna “36.līnija” īpašnieks un šefpavārs Lauris Aleksejevs pauž savu viedokli par Latvijā vēl aizvien jūtīgo tematu – termiņuzturēšanās atļaujām un to ietekmi uz restorānu biznesu.
Pārtraukt izdot termiņuzturēšanās atļaujas(TUA) nebūtu pareizi, vienīgais par ko var runāt ir to cena. Es saprotu, kāpēc vairāki latvieši ir “sacepušies” par šo jautājumu. Zināms, ka daži mūsu kaimiņi ir neprognozējami, bet es nedomāju, ka TUA izsniegšana var novest pie kaut kā radikāla, jo, ja kaut ko ļoti grib, tad to vienmēr var izdarīt. Atļaujas nevar būt par iemesu tam, ka notiktu kaut kas slikts. Man kā latvietim ir svarīgi saglabāt nacionālo identitāti, bet mūsu valstī ir tāda situācija, ka ir par maz iedzīvotāju, lai mēs viens otram dotu spētu dot darbu. Mēs nevaram būt visi noslogoti uz 100%, un ja ārvalstu viesu apjoms samazināsies, saruks arī restorānu apmeklētāju apjoms. Tādā gadījumā man būs jāsamazina arī personāla skaits un galdiņu skaits. Restorānā. Būs jāatlaiž darbinieki, un tiem nāksies sēdēt uz “valsts kakla”.
Pēdējos gados, pateicoties TUA programmai, bija palielinājies viesu skaits arī ziemā, jo šurp brauca arī tie cilvēki, kam šeit ir nekustamie īpašumi. Līdz ar to palielinājās arī apkalpojošā personāla kvalitāte, jo viņi varēja strādāt visu gadu, ne tikai vasarā, kad restorānu piepildīt ar vietējiem apmeklētājiem nav problēmu.
Pateicoties viesiem, notika arī vairāk kultūras un sporta pasākumu, un tas ir apburtais loks – ja ir pasākumi, brauc arī cilvēki. Uz doto mirkli ir iezīmes, ka Jūrmalā tiks iesaldēti būvprojekti, jo nebūs, kas tajos dzīvo – tas radīs problēmas daudzām nozarēm.
Mēs esam priecīgi par visiem viesim un centīsimies tos apkalpot augstākajā līmenī, bet par to, vai kādam konkrētam cilvēkam piešķirt TUA vai nē, tas ir Drošības dienesta darbs, kam vienkārši vairāk jāpastrādā, lai novērtētu katru atsevišķo cilvēku.
Karlīna Timofejeva / Foto: Edijs Pālens, LETA