Latvijas iedzīvotājs neizpratnē: kāpēc pensijas aprēķinā ņemti tieši tie četri gadi, kad alga bija vismazākā?
foto: Edijs Pālens/LETA
Ilustratīvs attēls.
Sabiedrība

Latvijas iedzīvotājs neizpratnē: kāpēc pensijas aprēķinā ņemti tieši tie četri gadi, kad alga bija vismazākā?

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Vai tas ir taisnīgi, ja pamatpensijas aprēķināšanā iekļauti četri gadi no 1996. gada līdz 1999. gadam, kad mainījās vispārējā pensiju sistēma un alga bija vismazākā?

Latvijas iedzīvotājs neizpratnē: kāpēc pensijas ap...

Šādu jautājumu uzdevis kāds Latvijas Televīzijas raidījuma "4. studija" skatītājs no Liepājas: "Es jau saprotu, ka tur neviens neko nemainīs un nevar mainīt droši vien. Es uzskatu, ka tas ir netaisnīgi. Jo tieši tas, ka par pamatu ir ņemti pensijas aprēķinam 1996., 1997.,1998. un 1999. gads. Tie četri gadi. Tagad jau visu var redzēt caur EDS, ka par tiem es biju maksājis sociālo nodokli - kaut kādus 100 latus par gadu. Tā bija iemaksa no minimālās algas - kaut kādi 89 lati mēnesī, jo es strādāju par minimālo algu." Vīrietis saņem pensiju kopš 2023. gada, un šobrīd tie ir 470 eiro. Viņš turpina strādāt, jo tikai tā var iztikt. Un turpinās to darīt, kamēr atļaus veselība.

Kāpēc tieši šie četri gadi ietekmēja pensijas aprēķinu? Šādu jautājumu raidījums uzdevis Labklājības ministrija. Kā norāda ministrijā, vecuma pensija katram cilvēkam tiek aprēķināta individuāli. Un tā ir atkarīga no dzīves laikā, savā darba mūžā uzkrātā pensijas kapitāla. Un šis pensijas kapitāls veidojas no divām daļām - par darbu līdz 1996. gadam un pēc 1996. gada.

"Ja pēc 1996. gada kapitāls veidojas no mūsu veiktajām sociālās apdrošināšanas iemaksām, tad līdz 1996. gadam tiek aprēķināts pensijas sākuma kapitāls, kas ir atkarīgs no darba stāža, kāds ir cilvēkam uzkrāts līdz 1995. gada beigām, un no algas, kāda cilvēkam ir bijusi no 1996. līdz 1999. gadam," skaidro Labklājības ministrijas (LM) Sociālās apdrošināšanas vecākā eksperte Dace Trušinska. Raidījums precizē, ka likums "Par valsts pensijām" stājās spēkā 1996. gadā, un tas būtiski mainīja visu līdzšinējo pensiju sistēmu. 

"Ja cilvēkam ir bijusi neliela alga vai algas nav bijis šajā periodā, ja cilvēks kaut kādu iemeslu dēļ nav strādājis, kad, ja ir 30 gadu darba stāžs, tad izmanto vidējo algu valstī šajos četros gados," norāda ministrijas pārstāve. Visticamāk, ka šī aprēķinu kārtība piemērota arī "4. studijas" skatītāja gadījumā, kam lielākā darba stāža daļa bija jau jaunajā pensiju sistēmā.

Labklājības ministrijā skaidro, ka katram cilvēkam jāpaseko, vai ņemts vērā viss darba stāžs, jo arī kartupeļu kaplēšana kolhozā var tikt ieskaitīta darba stāžā. Darbi, kas veikti līdz 1996. gadam, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā jāpierāda ar dokumentiem. Visu pensiju indeksācija notiek katra gada 1. oktobrī, kas kaut nedaudz, bet tomēr palielina pensijas apmēru, vēsta raidījums.