Pacientu organizācijas aicina palielināt veselības finansējumu līdz 6% no IKP
foto: Shutterstock
Pacientu organizāciju apvienība pieprasa veselības aprūpei finansējumu 6% no IKP.
Sabiedrība

Pacientu organizācijas aicina palielināt veselības finansējumu līdz 6% no IKP

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Latvijas Reto slimību alianse, kura apvieno un pārstāv 17 pacientu organizācijas, apspriežot Veselības aprūpes finansēšanas un administrēšanas likumprojektu, uzstāj, ka finansējumam jābūt vismaz sešiem procentiem (6%) no iekšzemes kopprodukta (IKP), lai uzlabotu veselības aprūpi.

Pacientu organizācijas aicina palielināt veselības...

Šo aicinājumu Latvijas Reto slimību alianse paudusi oficiālā vēstulē Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai, atbalstot Veselības ministrijas ieceri un oponējot Saeimas Juridiskajam birojam par nepamatotiem iebildumiem saistībā ar likumprojektu. Likumprojekta 4. panta otrajā daļā patlaban iesniegtajā redakcijā ir paredzēts ar likumu noteikt, ka veselības aprūpes finansējums veido vismaz četrus procentus no iekšzemes kopprodukta un šis finansējums nedrīkst būt mazāks kā iepriekšējā gadā, izņemot to finansējumu, kas piešķirts uz noteiktu laiku specifiskam mērķim.

“Latvijas Reto slimību alianse pieprasa noteikt, ka veselības aprūpes finansējums veido vismaz sešus procentus no IKP. Šis finansējuma līmenis ir būtisks, jo Latvijas iedzīvotāju veselība atpaliek no ES vidējā – zemāka dzīvildze un īsāks veselīgi nodzīvoto gadu skaits, investīcijas veselībā uzlabo ārstēšanas pieejamību un kvalitāti, skaidrs mērķis sekmēs investīcijas un inovācijas medicīnā, uzlabojot pacientu ārstēšanas iespējas, tāpēc 6% no IKP veselībai ir nepieciešams solis Latvijas iedzīvotāju labklājībai,” uzsver Latvijas Reto slimību alianses valdes priekšsēdētājs Juris Beikmanis.

Saeimas Juridiskais birojs uzskata, ka likumprojekta 4. panta otrajā daļā ietvertā tiesību norma nav atbilstoša Satversmē ietvertajiem principiem. Satversmes tiesa, uz kuras spriedumu atsaucās Saeimas Juridiskais birojs, nav vērtējusi ne veselības nozari, ne konkrēto likumprojektu, lai izdarītu secinājumus, kas liegtu likumā ietvert fiksētu minimālo finansējumu veselības nozarei.

Turklāt Saeimas Juridiskais birojs nav ņēmis vērā, ka patlaban jau spēkā esošā Veselības aprūpes finansēšanas likuma 4. panta otrā daļa jau paredz, ka veselības aprūpes finansējums, sākot ar 2020. gadu, veido vismaz četrus procentus no iekšzemes kopprodukta.

Ministru kabinets 2025. gada 25. februāra sēdē deva “zaļo gaismu” likumprojekta virzīšanai uz Saeimu, līdz ar to arī akceptējot likumprojektā ietverto normu, par to, ka veselības aprūpei jāparedz finansējums vismaz četru procentu no iekšzemes kopprodukta apmērā.

Alianse atbalsta Veselības ministrijas iesniegto likumprojekta redakciju, jo nav tiesisku šķēršļu likumprojekta 4. panta otrajā daļā noteikt, ka veselības aprūpes finansējums veido noteiktus procentus no IKP.

Tāpēc Latvijas Reto slimību alianse uzstāj Veselības aprūpes finansēšanas un administrēšanas likuma 4. panta otro daļu izteikt sekojošā redakcijā: “Veselības aprūpes vispārējās valdības sektora [Eiropas Parlamenta un Padomes 2013. gada 21. maija regulas (ES) Nr. 549/2013 par Eiropas nacionālo un reģionālo kontu sistēmu Eiropas Savienībā (Dokuments attiecas uz EEZ) A pielikuma 2.113. punkta izpratnē] finansējums veido vismaz sešus procentus no iekšzemes kopprodukta. Finansējums nedrīkst būt mazāks kā iepriekšējā gadā, izņemot to finansējumu, kas piešķirts uz noteiktu laiku specifiskam mērķim.”