
Latvieši arvien biežāk aizdomājas par pārcelšanos

Katrs trešais Latvijas iedzīvotājs (33%) ir gatavs mainīt dzīvesvietu savas finansiālās situācijas izmaiņu gadījumā, bet katrs ceturtais (24%) - apstākļu maiņas dēļ, piemēram, pārcelšanās no pilsētas uz laukiem, liecina bankas "Luminor" martā veiktās aptaujas rezultāti.
Kopējais iedzīvotāju apmierinātības līmenis ar saviem mājokļiem, salīdzinot ar pagājušo gadu, ir samazinājies. Būtisks mājokļa maiņas iemesls ir arī pāreja uz energoefektīvāku mājokli, norāda "Luminor" mājokļu kreditēšanas vadītājs Kaspars Sausais.
Ja tuvākajā nākotnē būtu jāpārceļas, tad viens no galvenajiem stimuliem būtu tieši nepieciešamība pēc energoefektīviem mājokļiem, kas ļautu samazināt ikdienas izdevumus - par to runā gandrīz katrs trešais Latvijas iedzīvotājs (29%).
Šis faktors ir īpaši svarīgs cilvēkiem vecumā no 60 līdz 74 gadiem. Energoefektīvam mājoklim ir daudzas priekšrocības: tas patērē mazāk enerģijas, kas samazina ikmēneša rēķinus, kalpo ilgāk, ekoloģiskāk, bet tā tirgus vērtība, visticamāk, būs augstāka. Vēlmi mainīt apstākļus un pārcelties uz citu rajonu vai reģionu atzīmē katrs ceturtais aptaujas dalībnieks.
Ne mazāk nozīmīgi iemesli mājokļa maiņai ir darbavietas maiņa un nepieciešamība pēc plašāka mājokļa - piemēram, sakarā ar ģimenes papildināšanos. Īpaši spilgti izteikta ir vēlme pēc lielākiem mājokļiem iedzīvotāju vidū vecumā no 30 līdz 39 gadiem - 41% šīs vecuma grupas pārstāvju atzīmējuši šādu motīvu.
Arī "Luminor" eksperti norāda, ka jaunās ģimenes biežāk izvēlas plašākas mājas. Ģimenes ar bērniem un 2500 eiro vidējo ienākumu līmeni visbiežāk dod priekšroku privātmājām. Tomēr šādu māju vidējā platība laika gaitā samazinās - pēdējo gadu laikā tā samazinājusies par aptuveni 13 kvadrātmetriem, kas ir līdzvērtīgi vienai istabai.
Vienlaikus tikai 13% respondentu norādījuši, ka būtu gatavi mainīt mājokli neapmierinātības ar rajonu vai kaimiņiem dēļ, kā arī gadījumā, ja mājoklis kļūtu pārāk liels - piemēram, pēc tam, kad bērni uzsākuši patstāvīgu dzīvi un izvākušies.
Tomēr saskaņā ar aptaujas rezultātiem 26% iedzīvotāju ir pilnībā apmierināti ar savu mājokli, bet 46% - drīzāk apmierināti. Tomēr, salīdzinot ar "Luminor" 2024. gadā veikto aptauju, pilnībā apmierināto skaits ir samazinājies. Tas varētu liecināt par pieaugošām prasībām mājokļu kvalitātei, ekonomisko apstākļu izmaiņām vai citiem faktoriem, piemēram, energoresursu cenu kāpumu. Neskatoties uz to, kopējais apmierinātības līmenis saglabājas salīdzinoši augsts - lielākā daļa iedzīvotāju joprojām savā mājoklī jūtas drīzāk vai pilnībā komfortabli.