
Ādažu novada domes deputātu kandidāti: separātiskie carnikavieši, plastikas ķirurgs un satiksmes uzlabotāji

Tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, kas notiks 7. jūnijā, Jauns.lv rakstu sērijā iepazīstina ar visu 42 pašvaldību (novadu un valstspilsētu) deputātu kandidātu sarakstiem, to lokomotīvēm, tajos iekļautajām slavenībām un dīvainībām. Šodien Jauns.lv lasītājus sāk iepazīstināt ar sarakstiem Vidzemes vēlēšanu apgabalā. Pirmais Vidzemes iecirkņa stāsts par Ādažu novada deputātu kandidātiem.
Ādažu novads pēc administratīvi teritoriālās reformas ir kļuvis gan lielāks, gan sašķeltāks. 2022. gadā novada centram piešķirts pilsētas statuss, daudzi rīdzinieki no pilsētas pārcēlušies uz Pierīgu un tam pievienots Carnikavas novads. Tā kā līdz reformai abos novados – gan Carnikavā, gan Ādažos bija atšķirīgas pakalpojumu sistēmas, atvieglojumu kārtība, normatīvais regulējums un budžeta pārvaldība, tas radīja ļoti lielu slogu gan izpildvarai, gan pašvaldības budžetam. Tāpat daļa carnikaviešu ir neapmierināti ar to, ka nu viņi kļuvuši par Ādažu novada iedzīvotājiem. Tas pašvaldībai radīja lielus izaicinājumus, kas radīja to, ka novada pašvaldībā radīja lielu darbinieku pieaugumu par vairāk nekā simts cilvēkiem tādēļ, ka novadā atvēra jaunu vidusskolu Carnikavā un pamatskolās palielinājies bērnu skaits. Vēl nodarbināto skaits pieauga tādēļ, ka Ādažos atvēra dienas centru cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem un bērniem ar īpašām vajadzībām. Tāpat Ādažu novada domi arī satracina arī cīņa ar Ropažu novada, stīvējoties par to, kam tad īsti jāpieder Baltezera (Garkalnes) teritorijai. Ādažu novada domē jāievēl 15 domnieki, un par tādiem vēlas kļūt 135 no astoņiem sarakstiem. Visvairāk uz novada domi kandidē Zaļo un Zemnieku savienības, Latvijas Reģionu apvienības, Nacionālā apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK" un Jaunā konservatīvās partijas apvienotajā, kā arī “Latvija pirmajā vietā” un “Jaunās vienotības” sarakstos, kurā katrā iekļauti 18 deputātu kandidāti. Vismazāk kandidātu iekļauti Latvijas Zaļā partijas listē – tikai trīspadsmit.

* “Progresīvo” līderis ir Satiksmes ministrijas parlamentārais sekretārs Ģirts Dubkēvičs, otrais - SIA “Boards You” (atpūtas un sporta preču iznomāšana un ekspluatācija) īpašnieks Vents Strautmanis, bet trešais - biedrības “Jūras zeme” valdes loceklis un projektu vadītājs Āris Ādlers. Saraksta lokomotōve Ģirts Dubkēvičs ir arī beramo kravu pārvadājumu firmas “GAG Transport Solutions” un atkritumu apsaimniekotājfirmas “Waste Management” īpašnieks. Tā kā novada iedzīvotāji pēdējos gados saskārušies ar būtiskām sabiedriskā transporta problēmām (atcelti autobusu reisi no Rīgas uz Ādažiem, apgrūtināta nokļuve no Carnikavas uz novada centru) un sarakstā ir vairāki satiksmes un transporta speciālisti, tad progresīvie, tāpat kā arī citu partiju pārstāvji, sola “biežu vietējo satiksmi”, “bezmaksas braucienus ar vilcienu” un “sabiedriskā transporta satiksmi starp ciemiem un pagastu centriem”, kas varētu uzrunāt vēlētājus.
* Zaļo un Zemnieku savienības saraksta līderis ir novada domnieks Gatis Miglāns, kas pirms astoņiem gadiem uz vietvaru startēja Nacionālās apvienības sarakstā. Otrais ir Saeimas priekšsēdētājas Daigas Mieriņas biroja vadītājs Edgars Pudzis (jāuzsver, ka Daiga Mieriņa savulaik bija Carnikavas novada domes priekšsēdētāja, kā arī Carnikavas un Ādažu novada domes deputāte, un viņa, acīmredzot, par sava biroja vadītāju uz parlamentu “paķērusi” līdzi savu partijas biedru – novadnieku). Trešais sarakstā ir “Saulkrastu komunālservisa" valdies loceklis Gunārs Dzenis. ZZS savā priekšvēlēšanu uzstādījumā ir separātisks: “Mūsu redzējums novada tālākai telpiskai attīstībai - Carnikavas pagastam un Ādažu pilsētai ar pagastu ir pamats būt divām atsevišķām pašvaldībām: Carnikavai ir jākļūst par pilsētu, bet Ādažu pagastam ir pilnībā jāaptver Garkalnes un Baltezera ciemu teritorijas.”

* Latvijas Reģionu apvienības līdere ir pašreizējā novada mēre Karīna Miķelsone, kura šo amatu ieņem kopš 2022. gada novembra, pēc tam, kad iepriekšējo Ādažu novada domes priekšsēdētāju Māri Sprindžuku ievēlēja 14. Saeimā (pirms tam viņa bija Ādažu novada domes priekšsēdētāja vietniece). Otrais numurs LRA sarakstā ir vēl viens novada domes deputāts – Arnis Rozītis, trešā arī domniece, Ādažu Brīvās Valdorfa skolas menedžere Kerola Dāvidsone. Partijas priekšvēlēšanu programma noslēdzas celsmīgi: “Ādažu novads aug, attīstās un piedāvā ikvienam novadniekam kļūt par daļu no labākas nākotnes.”
* Nacionālā apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK un Jaunā konservatīvās partijas apvienotā saraksta lokomotīve ir Ādažu novada domes deputāts Imants Krastiņš, otrais – “Carnikavas komunālservisa” direktora pirmais vietnieks Artis Brūvers, bet trešā ir ģimenes ārste Arta Deniņa.
* “Suverēnās varas” un apvienības “Jaunlatvieši” līdere ir “Suverēnās varas” valdes locekle Karina Sprūde, kura savulaik bijusi Ādažu novada domes priekšsēdētāja vietniece (ievēlēta no “Saskaņas Centra”) un 13. Saeimas deputāte (ievēlēta no “KPV LV” jeb tā dēvētās Kaimiņa partijas). Tā kā saraksta līdere ir bijusī novada vicemēra, tad “suverēno jaunlatviešu” Ādažu programma, atšķirībā no viena otra cita novada, izceļas ar plašu un konkrētu tekstu, tostarp: “savienosim Vējupes krastus ar gājēju tiltu”, “sakārtosim graustus visā novadā”, “radīsim jaunu tūrisma objektu - Ādažu vidusskolas observatoriju”, “Carnikavas ciemu popularizēsim kā Nēģu karalisti” un tā tālāk. Saraksta otrais numurs ir bezdarbnieks Roberts Bērziņš, bet trešais - “Rīgas ūdens” sūkņu iekārtas speciāliste Aleksandrs Blūmentāls.
* “Latvijas pirmajā vietā” līderis ir pašreizējais novada deputāts (ievēlēts no “Saskaņas”) Jānis Leja, kas novada domes Finanšu komitejas sēdē šī gada sākumā sacēla pamatīgu traci, vēršoties pret savu kolēģi domē – no Latvijas Zemnieku savienības ievēlēto Antru Krastu, kurai veltīja pārmetumus, ka viņa varētu būt tā, kas esot ņēmusi naudu, jo būtiski mainījusi viedokli par koalīcijas izveidi pagājušajā gadā. Pēc Jāņa Lejas vārdiem, Antra Krasta melojusi. Lietā bija iesaistīts ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, kurš norādīja, ka lieta ir par kukuļdošanas mēģinājumu, nevis par to, ka kāds deputāts kukuli būtu pieņēmis. Finanšu komitejas sēdē novada deputāti savillojās augstos toņus - skaļi un asā tonī mēģināja viens otru apsaukt, nomierināt, izteica savstarpējus pārmetumus un apvainojumus. Saraksta otrais numurs ir Ādažu novada pašvaldības vecākais teritorijas plānotājs Zintis Varts, bet trešais Ādažu privātslimnīcas ārsts Pēteris Fricis Zaržeckis, pazīstamā plastiskais ķirurga Jāņa Zaržecka vidējais dēls, kurš seko sava tēva pēdās.
* Latvijas Zaļās partijas pirmais numurs ir dizaina uzņēmuma “Rubenz” valdes loceklis Nauris Robens, otrais - SIA “Prospera AJM” (nekustamā īpašuma izīrēšana un pārvaldīšana) valdes loceklis, Ādažu novada domes deputāts Jānis Vaivads, bet trešā - Brīvās Austras skola (pirmskola, kas balstīta latviskā dzīvesziņā) valdes locekle Sandra Bukovska. Zaļie uzskata: “Ādažu un Carnikavas pagasta apvienošana ir izveidojusi lielu, spēcīgu, stabilu Ādažu novadu, kur turēsim rūpi par pilnvērtīgas laika pavadīšanas iespējām, domāsim par vides sakārtošanu un tūrisma attīstīšanu novadā. Lai Ādažu novada iedzīvotāji varētu viens otru veiksmīgi sasniegt, izveidosim infrastruktūru, kas savieno ciematus. Darīsim visu, lai Ādažu novadu veidotu par konkurētspējīgu atpūtas un tūrisma galamērķi.”
* “Jaunās vienotības” līderis ir SIA “Liece” (nekustamā īpašuma izīrēšana un pārvaldīšana) komercdirektors Jānis Brants, otrais - Ādažu Bērnu un jaunatnes sporta skolas treneris Mārtiņš Neilands, bet trešais - SIA “Trophyhunt” (mežizstrāde) Iepirkumu daļas vadītājs Andris Gainis. Vienotībnieki ir gatavi “veidot Ādažu novadu par spēcīgu, attīstītu, ģimenēm draudzīgu un drošu novadu, kur svarīgs ir ikviens iedzīvotājs.”
Uz 731 pašvaldības deputāta vietu vasarā gaidāmajās vēlēšanās pretendē 5938 kandidāti no 340 sarakstiem 42 pašvaldībās, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas informācija. 3643 kandidāti ir vīrieši, bet 2295 – sievietes. Rīt, 23. aprīlī, Jauns.lv iepazīstinās ar deputātu kandidātiem uz Alūksnes novada domi.