
Tukuma novada domes deputātu kandidāti: sportistu plejāde, cīnītāja par tradicionālajām vērtībām un dziedātājs maskā

Tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, kas notiks 7. jūnijā, Jauns.lv rakstu sērijā iepazīstina ar visu 42 pašvaldību (novadu un valstspilsētu) deputātu kandidātu sarakstiem, to lokomotīvēm, tajos iekļautajām slavenībām un dīvainībām. Šoreiz par Tukuma novada deputātu kandidātiem. Lai arī Tukums vairuma saistās ar vārdu “smukums” un dzejisku novadu, kurā dzimuši un auguši plejāde izcilu dzejnieku, jāteic, ka uz vietvaras krēsliem kandidē virkne pazīstamu esošo un bijušo sportistu, kā arī sporta dzīves organizatori.
Starp deputātu kandidātiem ir arī kāds olimpietis, kurš Latviju pārstāvējis soļošanas disciplīnā. Arī dziedātājs, kurš uz skatuves kāpis maskā, tradicionālo vērtību aizstāvji un citi vairāk vai mazāk pazīstami cilvēki. Tukuma novada domē jāievēl 19 domnieki, un par tādiem vēlas kļūt 126 no septiņiem sarakstiem. Visvairāk uz novada domi kandidē reģionālās partijas “Tukuma pilsētai un novadam”, Latvijas Reģionu apvienības, Nacionālās apvienības un Latvijas Zaļas partijas sarakstos, kuros katrā iekļauti 22 kandidāti, bet visšķidrākais ir “Suverēnās varas” un apvienības “Jaunlatvieši” saraksts, kurā ir tikai seši kandidāti. Tas ir tikai loģiski, ka Tukumā novads ir vienīgais, kurā savu sarakstu iesniegusi vietējā partija “Tukuma pilsētai un novadam” (vēl Zemgales vēlēšanu iecirknī reģionālās partijas kandidē tikai Jēkabpils novadā). Tāpat Tukuma novada kandidātu listes ievērojamas ar to, ka tajās atrodams atsevišķs Latvijas Zemnieku savienības (LZS) saraksts, jo Tukuma novads ir tikai viens no diviem visā valstī (otrs – Dobeles novads), kurā LZS kandidē atsevišķi nevis Zaļo un zemnieku savienības sastāvā vai kompānijā ar kādu citu partiju.

* Ar atsevišķiem sarakstiem Tukuma novadā startē divas Apvienotajā sarakstā esošās partijas Latvijas Reģionu apvienība un Latvijas Zaļā partija. Reģionu apvienības līderis ir pašreizējais novada mērs Gundars Važa. Ja vēl pirms gadiem pieciem Tukuma novada vietvaru plosīja dažādi lielāki un mazāki skandāli un varas maiņas, tad pēdējā četrgadē Reģionu apvienības pārvaldītais novads Gundara Važas vadībā ir ieguvis stabilitāti un politiskās domstarpības noliktas malā. Tomēr vīzija par novada uzplaukumu, kuras centrs asociējas ar vārdu “smukums” un lepojas ar UNESCO (Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija) literatūras pilsētas statusu, tā īsti nav piedzīvota, un tam par iemeslu noteikti ir Rīgas tuvums – tukumnieki uz galvaspilsētu dodas ne tikai strādāt, bet arī atpūsties un baudīt kultūru, tāpēc arī kultūras infrastruktūra novadā nav pārāk bagātīga. Tas nu jaunievēlētajiem deputātiem būs jārisina, tāpat kā tas kā novadā integrēt Kandavas novadu – Latvijā pirmo ar lielu pompu 1999. gadā izveidoto novadu, kuru pēdējās reģionālās reformas laikā 2021. gadā atkal pievienoja bijušajam Tukuma rajonam, par kuru kandavnieki nemaz tik priecīgi. Reģionu apvienības otrais numurs ir SIA “Alante” (farmācijas tirdzniecība) valdes priekšsēdētājai Agnesei Ritenei, bet trešais - Tukuma novada vicemēram Imantam Valeram. Starp visā Latvijā pazīstamajiem LRA Tukuma sarakstā iekļautajiem cilvēkiem var minēt 9. numuru – novada deputātu Oskaru Kambalu, kas ir vēsturisko Rideļu dzirnavu saimnieks (šīs dzirnavas pieder basketbolista un boksera Kaspara Kamabalas dzimtai). Sarakstu ar 22. numuru noslēdz četru Olimpisko spēļu dalībnieks, soļotājs, tagad Tukuma ledus halles direktors Modris Liepiņš. Jāteic, ka no LRA uz novada domi atkal kandidē septiņi pašreizējās domes deputāti.
* Reģionālās partijas “Tukuma pilsētai un novadam” pirmie divi numuri ir novada domes deputāti Mārtiņš Limanskis un Dace Lebeda. “Tukuma pilsētai un novadam” ir “Jaunās vienotības” sastāvā, tāpēc arī, pēc visa spriežot, novada pašvaldības vēlēšanās ar atsevišķu sarakstu nav pārstāvēta “Vienotība”. Trešais saraksta numurs ir Tukuma Sporta skolas direktoram Sergejam Kovaļovam. Šī partija 2005. gada pašvaldību vēlēšanās partija ieguva 6 no 11 deputātu vietām un tā līdz pat 2019. gadam vadīja novadu, bet 2021. gadā ieguva tikai divus mandātus un vairs nebija noteicošais spēks novadā, kur partijas biedri savulaik arī kļuva par pagastu un pilsētu pārvalžu vadītājiem. Nu partija atkal vēlas novada realizēt savus mērķus un pauž, ka tās pamatvērtība ir cilvēks: “Tukuma novadā cilvēks gan pilsētās, gan pagastos var pilnībā realizēt savas intereses, zināšanas un spējas. Mūsu mērķis ir tāds Tukuma novads, kurš sakņojas veselīgās un pārtikušās ģimenēs un kurš būs kā magnēts gan iedzīvotājiem, gan viesiem.”

* Savukārt Latvijas Zaļās partijas līdere ir pašreizējā Tukuma novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietniece Inga Priede, kura jau divdesmit gadus piedalās dažāda līmeņa – gan pašvaldības, gan nacionāla – vēlēšanās, savulaik bijusi gan Kandavas muzeja vadītāja, gan arī Kandavas novada mēre, pārstāvējusi “Vienotību”, bet pārmetusies pie zaļajiem. Pēc visa spriežot, partijas piederību viņai nācās mainīt pēc tam, kad 2014. gadā viņa iekūlās pamatīgā homofobijas skandālā un viņai nācās atkāpties no “Vienotības” valdes locekles amata. Inga Priede mikroblogošanas vietnē “Twitter”, komentējot savas daudz liberālāk noskaņotās partijas biedrenes, toreizējās Saeimas deputātes Ilzes Viņķeles darbību, pauda, ka viņai “tikai homoseksuālu likums prātā, par kuru laukos visi šokā”. Diskusija turpinājās, un, atbildot uz tvītu par to, ka homoseksuāli cilvēki “bēg uz ārzemēm, kur homofobija nav norma”, Inga Priede uzrakstīja: “Paldies Dievam! Vācieši savulaik izšāva. Uzlabosies dzimstība.” Tagad LZP vairs nav tik kareivīgi noskaņota, bet tās Tukuma novada priekšvēlēšanu programma vismaz uzsver “tradicionālās vērtības”: “Latvijas Zaļās partijas mērķis ir Latvijas tautas un dabas mūžīgās dzīvotspējas nodrošināšana, saglabājot tradicionālās vērtības.” Saraksta otrais numurs ir SIA “Polteh” (lauksaimniecības tehnikas tirgotājs) valdes priekšsēdētājam Raitim Penkevicam, bet trešais - Jaunpils Sporta nama direktoram, basketbola trenerim Aināram Plezeram.
* Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai| /LNNK” vēlēšanu lokomotīve ir pašreizējais domnieks Normunds Rečs , otrā - „Jūrmalas siltuma” projektu vadītāja, darba aizsardzības speciāliste Iveta Čivčiša , bet trešais - SIA “Volomix Baltic” (lauksaimniecības dzīvnieku barības ražošana) ražošanas vadītājs Kārlis Eklons. Kā jau ierasts Nacionālās apvienības programma arī Tukuma novadā balstīta uz attīstību un patriotisma stiprināšanu: “Mēs, Nacionālās apvienības komanda, izveidosim mūsdienīgu un efektīvu novada pārvaldi, kas kalpo harmoniskai novada izaugsmei, stiprina tā drošību, izceļ un godā katra pagasta un pilsētas identitāti, tradīcijas un kultūras vērtības, kuru centrā ir ģimene un cilvēks – mūsu novada lielākais dārgums!”, tostarp – “atbalstīsim militārās industrijas uzņēmumu darbību un attīstību novadā”, “aktīvi sekmēsim Kandavas un Tukuma vecpilsētu atdzimšanu, unikālu objektu sakopšanu pilsētās un pagastos”, “modernizēsim Tukuma tirgu”, “ieviesīsim Tukuma novadā deklarētajiem iedzīvotājiem vilciena braucienu atlaides posmā Tukums–Rīga” un tā tālāk.
* “Latvijas pirmajā vietā” listes Tukuma novada saraksta līderis ir Kandavas Lauksaimniecības tehnikuma vecākais darba aizsardzības speciālists, skolotājs Kaspars Ševčuks otrā - biedrības “Līdzvērtība” (tās mērķis: “Veicināt cilvēku ar invaliditāti integrāciju sabiedrībā”) dibinātāja Margita Kanopka, bet trešais - SIA “Galangal” (nebīstamo atkritumu savākšana, atkritumu un lūžņu vairumtirdzniecība) starptautisko darījumu menedžeris Kristaps Riba. Sarakstu ar 17. kārtas numuru noslēdz Dainis Rozenfelds, kurš jau padomju okupācijas laikā 1980. gadā bija kļuvis par Kandavas pilsētas izpildkomitejas priekšsēdētāju , bet neatkarības gados ievēlēts par Kandavas novada domes priekšsēdētāju. Pirms tam viņš bijis gan “Latvijas ceļa”, gan Jaunās konservatīvās partijas biedrs. Saraksta pirmais numurs Kaspars Ševčuks šī gada februārī kāpa arī uz pilsētas Kultūras nama skatuves ar masku “Kušķis” uzstājās tradicionālajā šovā “Kandavnieks dzied maskā”, izspēlējot tēmu “Kosmosā”. “Latvijā pirmajā vietā” programmā teikts: “Mēs redzam Tukuma novadu kā uzņēmējdarbībai draudzīgu vidi, kur aktīvi tiek veicināta vietējo un ārvalstu investoru piesaiste, veidojot jaunas darba vietas un stiprinot reģiona ekonomiku. Attīstības mērķtiecīgais virziens – modernu industriālo zonu izveide ar izdevīgiem telpu nomas nosacījumiem un nodokļu atvieglojumiem. Tas radīs iespējas jauniem uzņēmumiem un veicinās esošo izaugsmi.”

* Latvijas Zemnieku savienības līderis ir Jānis Eisaks, kuru daudzi pazīst kā sporta žurnālistu un sporta biedrības “Tukuma brāļi” dibinātāju. Viņa aizraušanās – cīņas sports, vīrietis ir arī Latvijas MMA (jauktā cīņas māksla) federācijas un biedrības “Jūrmalas ringa karaļi” valdes loceklis. Jānis Eisaks ir arī bijis Tukuma novada domes priekšsēdētāja vietnieks. Otrais sarakstā ir fizioterapeits, arī novada domes deputāts Andris Fridrihsons, kuram seko SIA “Dekšņi” (nespecializēta, galvenokārt pārtikas, dzērienu vai tabakas mazumtirdzniecība) izpilddirektors Māris Kalniņš. Ar ceturto un piekto numuru sarakstā startē bezdarbnieces Dzintra Rabkeviča un Anna Gintere. Partijas programmā pausts: “Tukuma novadu vēlamies redzēt vienotu, drošu, veselīgu, augošu, sakoptu un izglītotu. Zem Tukuma novada emblēmas ir vairāki pagasti, kur katram no tiem ir savs šarms un vajadzības, tādēļ nodrošināsim solidāru attieksmi gan pret pilsētās dzīvojošajiem, gan lauku reģionos. Turpmākajiem četriem gadiem mūsu komanda izvirzījusi šādas prioritātes: drošība, veselība, uzņēmējdarbība, sociālais atbalsts un sakopta vide.”
* Visšķidrākais saraksts - tikai ar sešiem kandidātiem ir “Suverēnajai varai” un apvienībai “Jaunlatvieši” sarakstam. Pirmais numurs ir otrajam kapteiņa palīgam Grigorijam Katkovam, otrais - SIA “JMV Ekspertu grupa” (nodarbošanās pēc “Lursoft” datiem: “Neklasificētu individuālo pakalpojumu sniegšana, tehniskā pārbaude un analīze”) valdes loceklis Jānis Veršāns, trešais - apsardzes darbinieks Agris Kvite, kam seko bērnudārza skolotāja palīdze Diāna Boldova, bezdarbnieks Oskars Zariņš un elektromontieris Pēteris Alehnovičs. Šie cilvēki līdz šim nav bijuši plaši pazīstami.
Uz 731 pašvaldības deputāta vietu vasarā gaidāmajās vēlēšanās pretendē 5943 kandidāti no 340 sarakstiem 42 pašvaldībās, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas informācija. 3647 kandidāts ir vīrietis, bet 2296 – sievietes. Rīt, 16. aprīlī, Jauns.lv lasītājus iepazīstinās ar deputātu kandidātiem uz Aizkraukles novada domi.