
SIF tuvākajos gados plāno īpaši pievērsties neiecietības mazināšanai jauniešu vidū

Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) turpmākajiem pieciem gadiem ir izvirzījis vairākas prioritātes, tai skaitā mērķi mazināt neiecietību jauniešu vidū, kā arī veicināt atbalstu ģimenēm un sociālajām inovācijām.
SIF šodien iepazīstināja ar nākamo piecu gadu darbības prioritātēm. SIF padome ir apstiprinājusi fonda darbības stratēģiju 2025.-2029.gadam, kurā galvenais mērķis saliedētas sabiedrības stiprināšana. Kopumā SIF izvirzījis četrus darbības virzienus tuvākajiem pieciem gadiem. Plānots stiprināt sabiedrības piederību Latvijai, kā arī atbalstīt daudzpusīgu sabiedrības mijiedarbību un līdzdalību un vienlīdzīgu iespēju nodrošināšanu. Tāpat plānots mazināt birokrātiju un veicināt efektīvu un produktīvu fonda darbību.
Fonds šogad izveidojis nevalstisko organizāciju (NVO) reģionālos inkubatorus Kurzemē, Zemgalē, Vidzemē un Latgalē, kuru mērķis būs veicināt NVO attīstību un izaugsmi. Inkubatoros četru ciklu laikā, kas norisināsies divu gadu garumā, kopumā līdz 240 NVO būs iespēja saņemt individuālus attīstības plānus, kā arī dažāda veida konsultācijas no attiecīgās jomas speciālistiem. Tāpat plānots turpināt atbalstīt Ukrainas civiliedzīvotājus un trešo valstu pilsoņus Latvijā. SIF radījis platformu "LearLatvian", kurā vienuviet pieejama informācija par iespēju apgūt latviešu valodu. Platforma pieejama mājaslapā "livelatvia.lv". Šogad izveidota Integrācijas pasākumu datu bāze, kas ļauj veikt datu analīzi gan par pieejamajiem pasākumiem, gan veikt trešo valstu pilsoņu profilēšanu, kā arī efektīvi kontrolēt dubultās finansēšanas riskus.
Apliecības "Goda ģimene" būs pieejamas arī digitāli, vienlaikus arī mazinot birokrātisko slogu. Turpmāk, lai izgatavotu plastikāta apliecības, tāda vēlme būs jānorāda pieteikumā, kā arī nepieciešamības gadījumā būs iespēja tās izdrukāt uz vietas SIF birojā, tādā veidā mazinot apliecības gaidīšanas laiku. Lietotāji citviet Latvijā joprojām varēs apliecību saņemt arī pa pastu.
Šogad darbu sācis arī Sociālās inovācijas kompetences centrs, kura mērķis ir nodrošināt atbalstu sociālo inovāciju ekosistēmas dalībniekiem. 2025.gadā sākts arī izglītojošo pasākumu cikls jauniešiem un pedagogiem "Solis pretī". Pasākuma ciklā tiks īstenotas izglītojošas un interaktīvas aktivitātes, kas sniegs jauniešiem un pedagogiem zināšanas par neiecietības izpausmēm skolas vidē un ārpus tās, neiecietības ietekmi uz cilvēku un sabiedrību, kā arī rīcības modeļiem, atbildību un atbalsta formām.
Kā norādīja SIF sekretariāta direktore Inese Kalvāne, jaunākie dati liecina, ka 76% Latvijas iedzīvotāju izjūt piederību valstij, bet 68% jūtas Latvijā pieņemti. Vienlaikus mazāk nekā puse jeb 42% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka viņu balsij Latvijā ir nozīme. SIF informē, ka pēdējo piecu gadu laikā projektu konkursos saņemti 3794 pieteikumi. 2024.gadā atbalstītas 289 organizācijas un 336 projekti. Goda ģimenes apliecību izmanto vairāk nekā 140 000 klientu jeb vairāk nekā 90% daudzbērnu ģimeņu, bet 690 uzņēmumu un sadarbības partneru tika piesaistīti atbalstam Goda ģimenes apliecības klientiem. Tāpat 2022.-2024.gadā kopā latviešu valodas mācībās piedalījušies 15670 ukraiņi.
SIF ir publisks nodibinājums, kas izveidots 2001.gadā. SIF mērķis ir finansiāli atbalstīt un veicināt sabiedrības integrāciju. Galvenie fonda darbības virzieni ir nevalstiskā sektora, mazākumtautību, ģimeņu, diasporas, sociāli neaizsargāto un mediju atbalsts. SIF lēmumus pieņem padome. Fonda padomes sastāvā ir izglītības un zinātnes ministrs, kultūras ministrs, labklājības ministrs, viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrs un tieslietu ministrs, Ministru prezidenta pārstāvis un četri nevalstisko organizāciju pārstāvji.