Apbalvotas īsfilmu festivāla 2ANNAS filmas – galveno balvu iegūst filma no Filipīnām
foto: Publicitātes
Starptautiskais īsfilmu festivāls 2ANNAS norisinājās Rīgā no 4. līdz 10. aprīlim.
Kultūra

Apbalvotas īsfilmu festivāla 2ANNAS filmas - galveno balvu iegūst filma no Filipīnām

Kultūras nodaļa

Jauns.lv

29. Rīgas Starptautiskā īsfilmu festivāla 2ANNAS noslēguma ceremonijā pasniegtas balvas šī gada izcilākajām īsfilmām. Grand Prix – “Zelta Anna” – piešķirta Filipīnu režisora Don Josephus Raphael Eblahan filmai “Cilvēka balss”, savukārt par labāko Baltijas īsfilmu atzīta Ildzes Felsbergas dokumentālā filma “Sliktie dzīvnieki”.

Apbalvotas īsfilmu festivāla 2ANNAS filmas – galve...

Šogad festivāla konkursa sadaļā tika izrādītas vairāk nekā 100 filmas no 30 valstīm, konkursa darbi tika vērtēti četrās kategorijās – Starptautiskais īsfilmu konkurss, Baltijas konkurss, Vidēja garuma filmu konkurss un Bērnu un jauniešu konkurss. Tāpat tika pasniegtas arī balvas par labāko animāciju, dokumentālo un eksperimentālo filmu.

“2ANNAS vienmēr ir bijusi vieta brīvībai, bet, lai tāda būtu iespējama – ir nepieciešama abpusēja uzticēšanās. Šogad, vērojot uzvarētāju filmas, ir iespēja ieraudzīt trauslus, eksistenciālus un arī asprātīgus stāstus, kuri uzdod jautājumu – ko nozīmē būt cilvēkam un dzīvai būtnei, ko nozīmē eksistēt pasaulē, kurā valda arī sarežģītas patriarhālas sistēmas,” uzsver Laima Graždanoviča, Rīgas Starptautiskā īsfilmu festivāla 2ANNAS programmu direktore.

Šī gada Grand Prix ieguvēja – filma “Cilvēka balss” (rež. Don Josephus Raphael Eblahan, Filipīnas) – ir alegorisks un daudzslāņains stāsts, kurā pēc zemestrīces mazas kalnu pilsētas mežā tiek atrasts noslēpumains vīrietis. Filma risina jautājumus par vainu, mītiem un dabas spēku neredzamo klātbūtni. Savukārt labākā Baltijas īsfilma, dokumentālā filma “Sliktie dzīvnieki” (rež. Ildze Felsberga, Latvija), jutīgā, bet vienlaikus asprātīgā valodā pievēršas cilvēku attieksmei pret rāpuļiem, izgaismojot sabiedrības stereotipus par to, kas tiek uzskatīts par pieņemamu vai “skaistu” dzīvnieku pasaulē.

Tīna Zariņa: “Šī gada filmu izlase bija izcili daudzveidīga un drosmīga. Vairākas filmas izvēlējās izaicinošas formas un tēmas – no vizuāliem eksperimentiem līdz politiski jūtīgiem stāstiem. Mani īpaši aizkustināja autoru vēlme atklāt neaizsargāto, būt godīgiem pret skatītāju un pret sevi. Tas padarīja skatīšanos un vērtēšanu par patiesu kino piedzīvojumu.”

Šī gada 2ANNAS konkursa programmas vērtēja starptautiska žūrija, kuras sastāvā bija nozares profesionāļi ar plašu pieredzi filmu izplatīšanā un veidošanā. Džons Kančāni – viens no pieredzējušākajiem īsfilmu kuratoriem Eiropā. Viņš ir “Internationale Kurzfilmtage Winterthur” radošais direktors, festivāla “Kino Cameo Winterthur” filmu kurators, kā arī Eiropas Kinoakadēmijas un “Short Film Conference” valdes loceklis. Džons ir pazīstams ar savu prasmi saskatīt inovatīvus kino valodas risinājumus un atbalstīt filmu autorus, kuri izvēlas iet savu ceļu ārpus ierastajiem rāmjiem. Oleksandra (Sasha) Prokopenko – filmu kuratore no Ukrainas, kas šobrīd veido Kijivas Starptautiskajā īsfilmu festivāla programmu. Viņa darbojas arī ar LGBTQIA+ filmu festivālā “Sunny Bunny” un ir aktīva Ukrainas filmu izplatītāja. Tīna Zariņa – kinorežisore no Latvijas ar pieredzi analogajā fotomākslā un dokumentālajā kino. Studējusi Latvijas Nacionālajā Filmu skolā, Tīna režisējusi vairākas īsfilmas, videoklipus un seriālus. Viņas darbi tikuši demonstrēti Eiropas kino festivālos, iegūstot starptautisku atzinību.

29. Rīgas Starptautiskā īsfilmu festivāla “2ANNAS” balvu ieguvēji:

  • Labākā konkursa filma, Grand Prix un "Zelta Annas" ieguvēja – Cilvēka balss (Don Josephus Raphael Eblahan, Filipīnas, 2024, spēlfilma, 22 min.) Alegorisks stāsts par atbildību, dabu un mītu, kas iestudēts pēc zemestrīces notikumiem nelielā kalnu pilsētā.
  • Labākā Baltijas īsfilma, "Ģipša Anna"  ieguvēja un Jauno kritiķu balva – Sliktie dzīvnieki (Ildze Felsberga, Latvija, 2024, dokumentālā filma, 13 min.) Filma, kas jūtīgi un vienlaikus asi pievēršas cilvēku un rāpuļu attiecību stereotipiem sabiedrībā. Filmas veidotāji vienlaikus saņēma arī iespēju veikt filmu pēcapstrādi no BBRental un BBPostHouse 3000 eiro vērtībā.
  • Labākā animācijas filma, "Ģipša Anna" ieguvēja  – Zivjupes antoloģija (Veera Lamminpää, Somija, 2024, animācija, 10 min.) Poētisks un eksistenciāls ieskats pēdējās minūtēs pie zivju letes – gaidot, domājot, dziedot.
  • Labākā dokumentālā īsfilma, "Ģipša Anna" ieguvēja  – Kustība (Elahe Esmaili, Irāna, 2024, dokumentāla, 27 min.) Personisks portrets par pārmaiņām sievietes dzīvē un Irānas sabiedrībā laikā pēc kustības “Sieviete – Dzīve – Brīvība”.
  • Labākā drāma/spēles kino īsfilma, "Ģipša Anna"  ieguvēja – Pirts diena (Anna Hints, Tushar Prakash, Igaunija, 2024, spēlfilma, 13 min.) Intīms ieskats vīriešu attiecību klusajā pasaulē caur pirts rituālu – maigums aiz skarbām fasādēm.
  • Labākā eksperimentālā filma, "Ģipša Anna" ieguvēja  – Nolaizīt brūci (Nathan Ghali, Francija, 2024, animācija, 25 min.) Sirreāls un simbolisks stāsts par noslēpumainu dzīvnieku kopienu, kas dzīvo savu rituālu dzīvi baznīcas pagrabos.
  • Labākā vidējā garuma filma, "Ģipša Anna"  ieguvēja  – Iekšējā robeža (Misja Pekel, Nīderlande, 2024, eksperimentāla, 50 min.) Poētiska sajaukuma filma ar arhīva materiāliem – stāsts par draudzību, atsvešināšanos un Eiropas robežu pārdzīvojumu.
  • Bērnu konkursa uzvarētāja, "Stikla diploms" ieguvēja  – Daims (Kristina Parvatkina, Latvija, 2024, animācija, 3 min.) Neauglīgā tuksnesī meklētājs atrod ziedu – skaistuma un cerības alegorija visnecerētākajā vietā.
  • Jauniešu konkursa uzvarētāja, "Stikla diploms" ieguvēja  – Mazais sencis (Alexa Tremblay-Francoeur, Kanāda, 2024, animācija, 11 min.) Poētisks stāsts par senču mājas atdzimšanu – laika ritējums un pārmaiņu neizbēgamība.

Žūrijas atzinība 

Vīrieša skatiena recepte (Joey Arand, Alma Weber, Vācija, 2024, animācija, 3 min.) Spilgta un ironiska animācija par sapni uzņemt 16 mm masturbācijas filmu – ar vecmāmiņas recepti kabatā.

Izgatavots no cukura (Clàudia Cedó, Spānija, 2024, spēlfilma, 25 min.) Spēcīgs un aizkustinošs stāsts par intelektuālu izaicinājumu un mātes instinkta sadursmi ar sistēmu.

Debesu dienasgrāmata (Lawrence Abu Hamdan, Libāna, 2024, dokumentālā, 44 min.) Atmosfēriska skaņu simfonija par vardarbību Beirūtā – skaņu un politikas saplūdums vienā audiovizuālā darbā.

Golfa kluba “Viesturi” veicināšanas balva – Klīstošais punktiņš un tukšās kvadrātveida lapas visums (Ieva Lība Ratniece, Latvija/Beļģija, 2024, animācija, 5 min.) Poētiska refleksija par radošo procesu un bailēm no tukšās lapas – pirmā punkta spēks pār visumu.