
Dati ir biedējoši: teju 80% gadījumu bērna aizgādības tiesības atkārtoti pārtrauktas viena iemesla dēļ

Ik gadu Latviju pāršalc traģiskas ziņas par bērnu nāvēm, kas gājuši bojā vecāku nevērības vai ļaunprātīgas rīcības rezultātā. Šogad sabiedrības uzmanību piesaistījusi traģēdija, kad nosala divgadīgs bērns, kamēr par viņu atbildīgās personas atradās alkohola reibumā. Vēl vairāki mazgadīgi bērni, kuri atradās vieni nepiemērotos apstākļos, tika izglābti, pateicoties savlaicīgai sabiedrības reakcijai.
Kopš 2023. gada Bērnu aizsardzības centrs saņem informāciju no bāriņtiesām par gadījumiem, kad tiek pieņemts lēmums atkārtoti pārtraukt vecākiem aizgādības tiesības pār to pašu bērnu.
Lai arī, protams, ne visos gadījumos iepriekš minētajās situācijās ģimenes ir bijušas bāriņtiesas vai sociālā dienesta redzeslokā, bāriņtiesu lēmumi par atkārtoti pārtrauktām bērnu aizgādības tiesībām iezīmē, ka katrs no šiem bērniem var jebkurā mirklī nokļūt dzīvībai bīstamā situācijā.
Centrs secinājis, ka 2024.gadā 79% gadījumu atkārtotas bērna aizgādības tiesību pārtraukšanas galvenais iemesls bija vecāku atkarību izraisošu vielu lietošana, kā rezultātā bērni piedzīvoja gan pamešanu novārtā, gan fizisku, emocionālu vai seksuālu vardarbību.
Būtisks aspekts ir sabiedrības un institūciju loma bērnu tiesību aizsardzībā - kā pamanīt, reaģēt un novērst bērna apdraudējumu un ilgstošu negatīvu rīcību, kas rada neatgriezeniskas sekas, un nodrošināt, lai katram bērnam būtu iespēja augt drošā un stabilā vidē.
Bērnu aizsardzības centrs ir veicis analītiku un izveidojis materiālu par 2024.gadu - Bērna atkārtota šķiršana no ģimenes. BAC veiktā situācijas analīze balstīta bāriņtiesu lēmumos, sociālo dienestu atzinumos un papildus iesūtītajā informācijā par sniegtajiem pakalpojumiem ģimenēm, kurām atkārtoti pārtrauktas bērna aizgādības tiesības. Analītiskā kopsavilkuma izvirzītais mērķis ir rosināt atbildīgās institūcijas pārskatīt esošos sociālos pakalpojumus un sadarbības mehānismus, lai nodrošinātu mērķtiecīgāku un efektīvāku atbalstu gan vecākiem, gan bērniem. Papildus uzsverams, ka centrs saņem informāciju tikai par tā paša bērna atkārtotu aizgādības tiesību pārtraukšanu, jo vecāku skaits, kuriem bāriņtiesa atkārtoti pārtrauc bērna aizgādības tiesības (ir bijušas pārtrauktas cita bērna aizgādības tiesības) ir ievērojami lielāks.