Maģisks dejas ceļojums Rīgā – Latvijas Nacionālajā teātrī būs skatāma Akrama Hāna izrāde "Chotto Desh"
foto: (Foto: Publicitātes)
Rīgas skatītājus gaida fantastisks mākslas piedzīvojums.
Kultūra

Maģisks dejas ceļojums Rīgā - Latvijas Nacionālajā teātrī būs skatāma Akrama Hāna izrāde "Chotto Desh"

Kultūras nodaļa

Jauns.lv

20. un 21. februārī uz Latvijas Nacionālā teātra skatuves viesosies viena no emocionālākajām un vizuāli iespaidīgākajām pasaulslavenā britu horeogrāfa izrādēm – "Chotto Desh". Šī Akrama Hāna izrāde apliecina, ka viņa vārds ir sinonīms laikmetīgās dejas mākslai visaugstākajā līmenī.

Maģisks dejas ceļojums Rīgā – Latvijas Nacionālajā...

"Chotto Desh" ir viņa slavenās solo izrādes DESH jaunā skatuves versija. Par oriģinālo 2012. gada izrādi Akrams Hāns ir saņēmis prestižo Lorensa Olivjē balvu un neskaitāmas citas godalgas visā pasaulē. Kā nesaraujami pavedieni izrādē savijas personiskās atmiņas un mīti, kas apvieno divas apbrīnojamas pasaules – Lielbritāniju un Bangladešu, Hāna senču dzimteni. Šā dejas un animācijas ceļojuma galvenais varonis – zēns, kurš uzaug divu kultūru krustcelēs – cenšas izprast, kas patiesībā ir viņš pats. Identitātes jautājumi, paaudžu konflikti un kultūras saknes organiski dzīvo katrā dejotāju kustībā, katrā gaismas pārejā, katrā muzikālā pavadījuma notī.

Šī maģiskā izrāde top, pateicoties neticami spēcīgas komandas pūlēm. Izrādes vizuālo dizainu radījis "Oskara" balvas laureāts Tims Jip (filma "Tiģeris un Drakons" ("Crouching Tiger, Hidden Dragon")). Viņa vadībā uz skatuves tiek uzburta valdzinoša animācijas pasaule, kurā pasakaini meži saplūst ar urbānajām ainavām. Žoselīnas Pukas mūzika un leģendārā gaismas dizainera Maikla Halsa gaismas risinājumi skatītāju vedina doties iedomu pasaulē, kurā izgaist robežas starp realitāti un sapņiem un dzimst dziļa emocionāla pieredze.

Visas pasaules kritiķi vienojušies slavas dziesmās: "The Telegraph" izrādi raksturo kā “transcendentālu”, izceļ katras ainas maģiju un emocionālo piesātinājumu; "The Independent" sauc to par “aizraujošu” un cildina Hāna režisora meistarību – spēju strauji mainīt lomas un uzburt milzu Visumu no viena tēla; "The Wonderful World of Dance "sajūsminās par vizuālajiem efektiem un atzīst tos par “cilvēka dvēseles dziļāko jūtu izpausmi ar hipnotisku spēku."

"Chotto Desh" ir vairāk nekā tikai dejas izrāde. Tā ir dzeja kustībā, kas uzrunā katru skatītāju, vai tas būtu bērns vai pieaugušais, ar universālu vēstījumu par sevis meklējumiem šajā sarežģītajā un daudzveidīgajā pasaulē.

Akrams Hāns – horeogrāfs, kurš runā dvēseles valodā

Akrams Hāns ir vairāk nekā tikai horeogrāfs – viņš ir leģenda! Ne velti viņu mēdz dēvēt par cilvēku, kurš apgāzis visas pasaules priekšstatus par laikmetīgo deju.

Akrama Hāna dzīvesstāsts sākās pirms viņa dzimšanas. Akrama vecāki 1974. gadā emigrēja uz Lielbritāniju, bēgot no karadarbības, kas plosīja Indostānu; viņi jau gaidīja dēlu, kurš nāca pasaulē Vimbldonā. Kas ir būtisks un simbolisks fakts: viss Hāna radošais rokraksts ir divu viņam vienlīdz tuvu kultūru – Āzijas un Eiropas – sintēze, tas veidojies, meklējot universālu valodu – tik izteiksmīgu, ka to sapratīs visi, un tik skaistu, ka ikvienai sirdij ir lemts notrīsēt un pamirt apbrīnā un sajūsmā.

Bērnībā apguvis klasisko indiešu tempļu deju kathaku, Akrams Hāns iestājās Ziemeļanglijas Laikmetīgās dejas skolā Līdsā un to absolvēja ar augstāko vērtējumu mācību iestādes vēsturē. Uz skatuves viņš kāpa jau bērnībā – protams, uzreiz ar galveno lomu: spēlēja Maugli Londonas Indiešu dejas akadēmijas izrādē. 13 gadu vecumā piedalījās kulta iestudējumā – Pītera Bruka deviņas stundas ilgajā «Mahābhāratā» un nofilmējās tās TV versijā. Vēlāk pilnveidoja savu meistarību De Monfora universitātē Leičesterā un sadarbībā ar izcilo beļģu dejotāju un horeogrāfi Annu Terēzi de Kiersmākeri. Vai viņš ir domājis arī par klasisko baletu? Jā. 19 gadu vecumā noskatījies Barišņikova un Nurejeva ierakstus, aizgājis uz pirmo nodarbību pie stieņa cerību pilns, gatavs iekarot sirdis… «Sanāca otrādi,» tagad Akrams Hāns smejas. «Tā beidzās mana baleta karjera.» Un sākās baletmeistara karjeras ceļš. Sākumā viņš pētīja iespējas, ko var sniegt paša ķermenis, un veidoja solo numurus tikai sev. Pēcāk nodibināja laikmetīgās dejas kolektīvu «Akram Khan Company» –  mainot tā sastāvu no projekta uz projektu, no tūkstošiem pretendentu izvēloties vislabākos, vistalantīgākos.

21. gadsimta sākumā Hāna kontā jau bija visas iespējamās britu kritikas balvas, viņš bija kļuvis par spilgtāko laikmetīgās kultūras vērtību Miglainajā Albionā. Karaliene viņam pasniedza Britu Impērijas ordeni. Dižā franču balerīna Silvija Gilēma vērsās pie Akrama ar lūgumu radīt horeogrāfiju tieši viņai – «Tieši tā es nonācu līdz izpratnei par klasisko baletu un klasisko ķermeni tajā,» atzīst Hāns. Viņš turpināja dejot arī pats, dejoja brīnišķīgi – līdz 2019. gadam, kad 45 gadu vecumā paziņoja, ka galvenās lomas vairs neuzņemsies.

foto: Publicitātes
21. gadsimta sākumā Hāna kontā jau bija visas iespējamās britu kritikas balvas, viņš bija kļuvis par spilgtāko laikmetīgās kultūras vērtību Miglainajā Albionā.
21. gadsimta sākumā Hāna kontā jau bija visas iespējamās britu kritikas balvas, viņš bija kļuvis par spilgtāko laikmetīgās kultūras vērtību Miglainajā Albionā.

Akrama Hāna pielūdzēju armija ir milzīga. Daži ar sajūsmu seko viņam kopš pirmajām izrādēm. Citi ir noskatījušies viņa «Žiželes» versiju – un to iemīļojuši uz mūžu. Daži iet vēl tālāk un jau pasludinājuši Hānu par dejojošo guru, jaunā garīguma Skolotāju. Latvijas skatītāji ar Akrama Hāna dejas kompāniju iepazinās pērn, 2024. gada aprīlī, kad Dailes teātrī notika viņa uzveduma «Džungļu grāmata: pārrakstīta» viesizrādes. Arī spilgtā monoizrāde «Chotto Desh» ir brīnišķīgs dejas iestudējums, kuru var skatīties visa ģimene kopā – un to noteikti vajag darīt! 

Ar skaļiem panākumiem iekarojusi pasaules labākās skatuves, 20. un 21. februārī «Chotto Desh» viesosies Rīgā, Latvijas Nacionālajā teātrī.