Mūžībā devies latviešu nacionālās pretošanās kustības dalībnieks Bruno Javoišs
7. februāra rītā Latvijas Okupācijas muzejs saņēma sēru vēsti – mūžībā devies Bruno Javoišs, cilvēks, kura drosmīgā rīcība kļuva par pretošanās simbolu okupētajā Latvijā. Par viņa aiziešanu paziņoja ģimene, un dēls Bruno emocionālā vēstījumā uzsvēra tēva mūža cīņu par valsti, valodu un brīvību.
Bruno Javoišs kļuva par pretošanās kustības leģendu 1963. gada 5. decembrī, kad, būdams 22 gadus vecs Rīgas Aviācijas institūta students, uzvilka neatkarīgās Latvijas sarkanbaltsarkano karogu 76 metrus augstajā Rīgas radiotornī. Karogs plīvoja visu dienu pretī pilsētas Galvenajai milicijas pārvaldei, bet padomju vara bija bezspēcīga – milicijas darbinieki nespēja uzkāpt apledojošajā tornī, lai to noņemtu.
Šī rīcība bija tiešs protests pret okupāciju, un par to Bruno Javoišs tika arestēts un notiesāts uz septiņiem gadiem ieslodzījumā Mordovijā. Taču pat pēc brīvības atgūšanas viņš turpināja cīnīties par taisnīgumu un labāku Latviju, saglabājot nesalaužamu patriotismu līdz pat mūža nogalei.
Bruno Javoišs dzīvoja Igaunijā, bet palika uzticīgs Latvijas ideāliem un vērtībām. Viņš bija drosmīgs un godīgs cilvēks, kas iedvesmoja daudzus.
Bēres notiks ģimenes lokā Tartu, respektējot viņa vēlmi. Latvijas Okupācijas muzejs sola atsevišķi informēt par piemiņas pasākumu muzejā, kas tiks rīkots bēru dienā.
Latvijas Okupācijas muzejs un portāls Jauns.lv izsaka dziļu līdzjūtību Bruno Javoiša ģimenei un tuviniekiem Igaunijā un Latvijā, pieminot viņu kā vienu no tiem, kas ar savu rīcību iededza cerības liesmu Latvijas neatkarības atjaunošanā.