Ekspedīcija -40 grādos! Kā zemessargs Ulmanis iekaroja Dienvidpolu
Teju pirms divām nedēļām, šī gada 14. janvārī, vistālākajā dienvidos esošajā Zemes punktā ieplīvojās Latvijas karogs. Valsts simbolu tur nogādāja uzņēmējs, zemessargs un alpīnists Juris Alberts Ulmanis, kurš uz Dienvidpolu devās kāda īpaša iemesla dēļ.
Kopš ekspedīcijas ir pagājušas desmit dienas un Juris atrodas mājās. "Nogurums ir vēl aizvien. Bet tas ir skaists kontrasts - vairākas nedēļas atrasties uz ledus un tad to iemainīt pret savu silto gultu," atklāj Juris norādot, ka ekspedīcijas laikā apsaldējis pirkstus.
Zemessarga Jura Ulmaņa ekspedīcija uz Dienvidpolu
Teju pirms divām nedēļām, šī gada 14. janvārī, vistālākajā dienvidos esošajā Zemes punktā ieplīvojās Latvijas karogs. Uzņēmējs, zemessargs un alpīnists ...
"Tur ir ārkārtīgi auksts un arī gaisma nepāriet. Temperatūra ikdienā noslīdz līdz -40 grādiem un seja visu laiku jāsmērē ar krēmu," atklāj Juris, norādot, ka Dienvidpolā miesu negribas atkailināt nevienā brīdī. "Tomēr ar cimdiem neko nav iespējams izdarīt, un lai, piemēram, uzslietu telti, tu esi tos spiests novilkt. Arī uzņemot foto nepieciešama pirkstu palīdzība," vēsta Ulmanis, atklājot kā iedzīvojies pirksu atsaldējumos. Viņš norāda, ka tagad ejot pie ārstiem, kas palīdz problēmu risināt. Pret šādām lietām viņš attiecas nopietni, jo pirms diviem gadiem, kad bija devies ekspedīcijā uz Everestu, viņš apsaldēja vaigu.
Lai gan Dienvidpolu Juris iekaroja šī gada 14. janvārī, nopietnākus treniņus, lai celtu savu fizisko sagatavotību, viņš uzsāka jau 2024. gada vasaras mēnešos, ceļot riepas un dodoties pārgājienos. Tāpat lieti noderēja iepriekšējo gadu pieredze - Juris dzīves laikā ir gan pārslēpojis pāri Grenlandei, gan sasniedzis Everestu un citu kalnu augstākās virsotnes.
Runājot par ekspedīcijas praktisko pusi, zemessargs atklāj, ka, lai nokļūtu līdz Dienvidpolam, ir jāveic sekojoši soļi: vispirms ir jātiek līdz Čīlei, tad jāsasniedz Magelāna jūras šaurums, no kurienes tu ar lidmašīnu tiec aizvests līdz Antarktīdai. Un tad var sākties aptuveni divu nedēļu ilgais un 120 kilometru garais ceļojums līdz Dienvidpolam. "Ceļš tiek veikts ar slēpēm, kas neslīd atmuguriski. Un līdzi katram ir jāvelk aptuveni 40 kilogramu smagas ragavas ar savām personīgajām mantām," atklāj vīrietis. Ekspedīcijā līdzi viņš ņēma liofilizētu ēdienu, ūdeni, teltis, guļammaisu, drēbes un personīgās higiēnas preces.
"Vienīgais, kas tika uz Antarktīdu tika paņemts līdzi daudz par daudz bija drēbes. Praktiski tās ceļa laikā pārāk bieži mainītas netika." Tāpat Juris atklāj, kā Antarktīdā ir jāievēro tīrība un neviena lieta, tai skaitā ķermeņa izvades produkti, ceļa laikā dabā atstāta netiekot.
Vaicāts, kāds tad īsti bija ceļš un vai ekspedīcijas laikā sanāca arī atpūtas pauzes, zemessargs atbild sekojoši: "Teltis tika slietas ik pēc kādām sešām, septiņām pārgājiena stundām. Pēc tam tika vārīts ūdens, mēs paēdām un gājām gulēt. It kā varējām gulēt astoņas stundas, bet es to par gulēšanu nesauktu - sēdēju savā guļammaisā un modos ik pēc pusotras, divām stundām," vēsta Ulmanis.
"Dienu pirms sasniedzām Dienvidpolu, tālumā spīdēja tāds nedaudz tumšāks punktiņš. Viss ceļš līdz tam bija balts, un dienās, kad bija migla - redzēt nevarēja neko, tādēļ punkts, kas atzīmēja Dienvidpolu atgādināja mirāžu!" pārdzīvotajā dalās vīrietis. "Un kad sasniedzām beidzot galapunktu, sajūtas bija neaprakstāmas!"
"Tā ir vieta, ko daudzi cilvēki savā dzīvē neierauga. Vieta, kur meridiāns krustojas. Izjutu milzu gandarījumu, ka šajā vietā varēju pacelt gan Latvijas, gan Ukrainas karogu!" vēsta Juris.
Viņš atklāj, ka ceļā devies, lai pievērstu pasaules uzmanību tam, kas notiek Ukrainā. "Katru dienu sev jautāju, kā es varētu palīdzēt un vākt Ukrainai ziedojumus. Tādēļ nosliecos par šādu soli," atklāj zemessargs, norādot, ka labdarības organizācija, ar ko viņš sadarbojās bija Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska projekts "United24".
Organizācijai ir tādi vēstnieki kā aktrise Bārbra Streizande, Alīsija Milano, bijušais futbolists Andrijs Ševčenko un citi. Tā vāc līdzekļus dažādiem projektiem, piemēram, lai nodrošinātu ar elektrības ģeneratoriem skolas, iegādātos spēkratus glābējiem, atjaunotu pilsētu infrastruktūru u.c. "Ukraina dara netīro darbu priekš mums, mums ir jāatbalsta šī tauta, lai viņi uzvarētu, un karš neatnāktu līdz mums," norāda Ulmanis.
Tagad, kad Juris jau ir mājās un vērienīgais ceļojums noslēdzies, viņš saka, ka uz sasniegto atskatītās ar smaidu. Tomēr vīrietis neslēpj, ka tīri labi izbauda arī mājas siltumu. "Tajā vietā aukstums "aizlauzās" līdz kaulam. Vēl aizvien staigāju apkārt un salstu," atklāj vīrietis.