Valsts meža dienests atvieglo medības Āfrikas cūku mēra skartajās teritorijās
Lai nodrošinātu lielo plēsēju - vilku un lūšu - monitoringu un nepieļautu postījumus lauksaimniecībai vai mežsaimniecībai, tiek atcelti ierobežojumi medībām ar dzinējiem Āfrikas cūku mēra (ĀCM) skartajās teritorijās, liecina informācija Valsts meža dienesta mājaslapā.
Ar ikreizēju saskaņošanu ar Valsts meža dienestu, ja konkrētā medību platībā ir ielenkti vilki vai lūši, ir atļautas lielo plēsēju medības ar dzinējiem vai traucēšanu. Šāds lēmums pieņemts, lai nodrošinātu lielo plēsēju monitoringa datu reprezentativitāti un medību resursu ilgtspējīgu apsaimniekošanu.
Rīkojums nosaka pilnvarojumu Austrumlatgales, Centrālvidzemes, Dienvidlatgales, Sēlijas, Ziemeļaustrumu un Ziemeļvidzemes virsmežziņiem piemērot atkāpes no iepriekš noteiktajiem ierobežojumiem medību organizēšanā. Virsmežziņiem ir tiesības gadījumos, kad konstatēti objektīvi apstākļi, piemēram, medījamo dzīvnieku būtiski postījumi lauksaimniecībai vai mežsaimniecībai, pēc saskaņojuma ar Pārtikas veterināro dienestu atļaut medības ar dzinējiem vai traucēšanu.
Tāpat Valsts meža dienests norāda, ka, konstatējot jaunus ĀCM saslimšanas gadījumus meža cūku populācijā, tiks noteiktas papildu medību platības ar ierobežojumiem medību organizēšanā.
Tāpat karantīnas noteikumi joprojām būs spēkā infekcijas perēkļa vietās. Bīstamā slimība patlaban cirkulē mežacūku populācijā, it īpaši Vidzemē. Kopš medību sezonas sākuma Āfrikas cūku mēra riska zonā nomedīts vairāk nekā 14 000 mežacūku. Pēc speciālistu vērtējuma, tas ir devis arī savu rezultātu - vīruss tik strauji uz priekšu vairs neizplatās. Tomēr galvenais medībās ir ievērot biodrošību un noteiktos ierobežojumus medību produkcijas apritē, akcentē meža dienestā.
Kā ziņots, sākot ar 2015.gada 1.janvāri, vairs nav spēkā ārkārtas situācija, kas saistībā ar ĀCM uzliesmojumu šogad jūlijā un septembrī tika noteikta vairāk nekā 40 Latvijas administratīvajās teritorijās.
Vienlaikus ministrijā atzina, ka ārkārtējā situācija varētu tikt noteikta atkārtoti, ja ĀCM skartu jaunas administratīvās teritorijas.
Mēra skartajās zonās līdz pat 2018.gada 31.decembrim saskaņā ar Eiropas Savienības lēmumu noteikti cūku un to produktu pārvietošanas ierobežojumi.
Saskaņā ar PVD oficiāli pieejamo informāciju līdz šim ĀCM konstatēts 202 mežacūkām 13 novadu 34 pagastos, kā arī 72 mājas cūkām 31 saimniecībā, savukārt slimības dēļ kopumā līdz šim iznīcinātas 564 mājas cūkas.
Mājas cūkām ĀCM pēdējo reizi konstatēts 17.septembrī.
ĀCM Latvijā tika konstatēts 26.jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas.
BNS