Normunda Naumaņa rakstu krājuma "Kultūrnieze II" atklāšana
2025. gada 6. janvāra pēcpusdienā atklāta izcilā mākslu kritiķa Normunda Naumaņa (1962—2014) rakstu krājums "Kultūrnieze II".
FOTO: atklāta izcilā kultūras kritiķa Normunda Naumaņa grāmata "Kultūrnieze II"
Šodien, 2025. gada 6. janvārī, tika atklāta apgāda "Dienas Grāmata" izdotā grāmata "Kultūrnieze II", kurā apkopoti izcilā mākslas kritiķa Normunda Naumaņa (1962–2014) raksti. Grāmatas prezentācija norisinājās pirms ikgadējās Normunda Naumaņa Gada balvas mākslas kritikā pasniegšanas ceremonijas.
Normunds Naumanis bija viena no spilgtākajām Latvijas kultūras dzīves personībām, kurš 23 gadus laikrakstā "Diena" rakstīja ne tikai par teātri un kino, bet arī par būtiskiem kultūras un politikas notikumiem. Viņš palicis atmiņā ar savu prasmi dziļi un niansēti analizēt sabiedrības procesus.
Grāmatas sastādītāja Sarmīte Ēlerte uzsver, ka Naumaņa darbi ir aktuāli arī šodien: "Tie ir par notikumiem, kas šodien turpina notikt. Par politkorektumu, kas apdraud brīvību. Par tehnoloģijām, kas darbojas autonomi. Par Putina Krievijas imperiālo ambīciju. Par kultūras banalizāciju." Grāmatā ietverta arī izcilu recenziju izlase, kas atspoguļo Naumaņa talantu teātra atmosfēras un tēlainības iedzīvināšanā drukātā vārdā.
Šis ir otrais "Kultūrniezes" sējums, kas aptver laikposmu no 2008. līdz 2014. gada rudenim, kad Naumanis aizgāja mūžībā. Grāmatu papildina laikabiedru refleksijas par NN personību, tostarp ievadvārdi no Sarmītes Ēlertes, Edītes Tišheizeres, Ditas Rietumas un Ances Muižnieces. Krājumā iekļautas publikācijas no "Teātra Vēstneša", kā arī Normunda Naumaņa balvas laureātu saraksts.
Grāmata tapusi apgādā "Dienas Grāmata" sadarbībā ar Normunda Naumaņa biedrību. Mākslinieces – Sarmīte Māliņa un Dace Eglīte, redaktore – Kristīne Matīsa.
Normunds Naumanis, dzimis 1962. gada 12. janvārī Rudbāržos, bija izcila Latvijas kultūras telpas personība. Viņa vārdā nosauktā balva mākslas kritikā kļuvusi par nozīmīgu kultūras notikumu, savukārt jaunais rakstu krājums ir nozīmīgs ieguldījums Latvijas literatūras un kritikas vēsturē.