2026. gadā reģionos uzsāks darbu atbalsta centrs vardarbībā cietušajiem bērniem
foto: Shutterstock
Bērna mājas pakalpojums kādā no Latvijas reģioniem varētu sākt darboties no 2026.gada.
Sabiedrība

2026. gadā reģionos uzsāks darbu atbalsta centrs vardarbībā cietušajiem bērniem

Ziņu nodaļa

Jauns.lv/LETA

0

Lai nodrošinātu "Bērna mājas" pakalpojuma labāku pieejamību arī vardarbībā cietušajiem bērniem Latvijas reģionos, plānots, ka 2026.gadā "Bērna māja" sāks darboties kādā no Latvijas reģioniem, šāda apņemšanās pausta trešdien valdībā apstiprinātajā Labklājības ministrijas (LM) "Vardarbības pret sievieti un vardarbības ģimenē novēršanas un apkarošanas plānā 2024. - 2029.gadam".

2026. gadā reģionos uzsāks darbu atbalsta centrs v...

No pērnā gada rudens starpinstitucionālo sadarbības programmu "Bērna māja" nodrošina Bērnu aizsardzības centrs."Bērna māja" ir izveidota ar mērķi novērst bērnu retraumatizāciju izmeklēšanas un tiesvedības laikā, uzlabot pierādījumu kvalitāti, veicināt pieeju tiesu sistēmai, kā arī sniegt psihosociālo atbalstu bērna atlabšanai un traumas seku pārvarēšanai. Viens no "Bērna mājas" pamatuzdevumiem ir palīdzēt sagatavot tiesvedībai derīgas liecības, no bērna noskaidrojot notikušā detaļas tā, lai bērnam nebūtu jāierodas uz tiesu gadījumos, kad lietā ir uzsākts kriminālprocess.

BAC izveidotā "Bērna māja" ir Ziemeļvalstīs radīts starpdisciplināras sadarbības modelis, kurā "visi speciālisti ir zem viena jumta". Programma paredzēta darbam ar seksuālā vardarbībā cietušiem bērniem. "Bērna māja" ir bērnam piemērota, neitrāla vieta, kur bērna liecību dzird visi iesaistītie speciālisti vienlaikus, bērna nopratināšanu veic īpaši apmācīts psihologs, un tiek veikts nopratināšanas videoieraksts, kas ir derīgs atskaņošanai tiesā. "Bērna mājā" ir speciālas telpas un aprīkojums, lai nepieciešamības gadījumā veiktu vajadzīgās ekspertīzes, kā arī bez maksas pieejams psiholoģiskais atbalsts cietušajam bērnam un viņa nevardarbīgajiem tuviniekiem.

Lai sniegtu papildu atbalstu vecākiem, veiktu izglītošanu un sniegtu atbalstu situācijās, kad viņu bērni ir cietuši noziedzīgā nodarījumā vai veikuši noziedzīgu nodarījumu, Tieslietu ministrijas pamatbudžeta programmas "Noziedzīgi iegūtu līdzekļu konfiskācijas fonds" laikā LM sadarbībā ar uzņēmumu SIA "OnPlate" 2024.gada jūlijā uzsāka atbalsta grupu nodrošināšanu vecākiem un personām, kuras aprūpē bērnus, kuri ir cietuši no noziedzīga nodarījuma vai veikuši noziedzīgu nodarījumu.

Šo atbalsta grupu mērķis ir stiprināt vecākus vai personas (vecvecākus, audžuvecākus, aizbildņus), lai palīdzētu apzināties notikušo un izvērtēt tā sekas, pārvarēt kauna un pāridarījuma sajūtu, iegūt zināšanas un prasmes, kā nodrošināt bērnam nepieciešamo atbalstu un palīdzību, vienlaikus sniedzot grupas atbalstu notikušajā un līdzsvara atgūšanā, norāda LM.