Jāatļauj vairāk pielietot ieročus pret nelegālajiem imigrantiem: Pēteris Šmidre par samilzušo bēgļu problēmu
Jāpaplašina to gadījumu skaits, kad robežsargi pret nelegālajiem imigrantiem drīkst pielietot ieročus, ir pārliecināts uzņēmējs Pēteris Šmidre. Pretējā gadījumā nelegālo imigrantu pūļi uz Baltkrievijas robežas kļūs par nopietnu draudu ne tikai Latvijai, bet visai Eiropai. Attieksme pret Ukrainas bēgļiem gan ir atšķirīgāka, bet jāņem vērā, ka, piesedzoties ar Ukrainas bēgļu statusu, mūsu valstī var ienākt arī Krievijas teroristi, uzsver uzņēmējs.
Nelegālo imigrantu pūļi uz Latvijas robežas ar Baltkrieviju, Tuvo Austrumu krīzes izraisītās masu nekārtības un grautiņi Eiropā, ASV vēlēšanu fokuss uz migrācijas jautājumiem – tas viss ar jaunu sparu liek diskutēt par jaunas imigrācijas politikas nepieciešamību Latvijā un Eiropā. Eksperti ir vienisprātis, ka nelegālā imigrācija paralēli karam Ukrainā un Izraēlā atkal kļūst par vienu no nozīmīgākajām problēmām, ko nāksies risināt Rietumu politiķiem. Jauns.lv uzņēmējam Pēterim Šmidrem jautāja, vai legālie un nelegālie imigranti un bēgļi ir glābiņš Latvijas ekonomikai vai tieši otrādi - drauds Latvijas un Eiropas pastāvēšanai?
Viņš saka, ka tas noteikti nav glābiņš: “Es nedomāju, ka pie mums pāri robežai nelegāli mēģina ienākt ļoti strādīgi un gudri cilvēki, tie, kuri, kā saka, grib celt Latvijas ekonomiku. Šajā gadījumā drīzāk jārunā par hibrīdkaru, kurš šodien notiek ne jau pirmo un ne arī otro gadu. Nu tādā pasaulē mēs dzīvojam...
Mūsu kultūra un filozofija viņiem (nelegālajiem imigrantiem) atļauj kaut kādā veidā tikt uz Rietumeiropu, kur viņi agri vai vēlu kļūst par pilsoņu daļu, kas veido valsts politiku. Daudzās valstīs tā jau ir nopietna problēma. Amerikāņi jau skaļā balsī par to runā, vai kliedz. Tie ir nopietni draudi!”
Pašlaik robežsargi vai policija pret nelegālajiem imigrantiem var piemērot trīs veidu darbības: deportāciju, piespiedu deportāciju vai aizturēt (policija – uz divām dienām, robežsargi – uz desmit dienām). Un tas arī viss! Bet tas situāciju nemaina, tas nav arguments, lai nelegālais imigrants necenstos Latvijā iekļūt atkal un atkal – otro, trešo, ceturto reizi, norāda Pēteris Šmidre un saka, ka mēs ne robežsargiem, ne policijai neko pārmest nevaram, jo tā jādarbojas likuma ietvaros. Tāpēc likumdevējiem būtu jāmaina likumi un noteikumi:
“Man liekas, ka pareizi būtu pārskatīt esošo likumdošanu. Pieņemt kaut kādus mērus un iztaisīt izmaiņas, lai nelegālajiem imigrantiem mūsu pusē nebūtu labāki apstākļi nekā tur no kurienes viņi ir atnākuši. Šī nav nekāda politiskā, bet gan ekonomiskā migrācija, kura pie tam vēl tiek stimulēta (no Baltkrievijas puses – red.). Man liekas, ka bez kaut kādiem stingrākiem likumiem mēs neko nepanāksim. Cita lieta, protams, ir, kā to uztvers Eiropas Savienība, valstis, kurām ES ārējās robežas nav tik tuvu. Bet, man liekas, šodien, Eiropā ir ļoti maz palikušas tādu valstu, kuras šī problēma neskar.” Tādēļ viņš uzskata, ka ir jāpaplašina to gadījumu skaits, kas robežsargiem atļauj pielietot ieroci pret nelegālajiem imigrantiem, ja viņu nepakļaujas robežsargu prasībām. Tas varētu dot savu efektu.
Tai pašā laikā Pēteris Šmidre saka, ka nelegālie imigranti, piemēram, Somālijas bēgļi atšķiras no Ukrainas bēgļiem. Bet Ukrainas bēgļu uzņemšanas procedūrai īpaši nevajadzētu atšķirties no citu valstu bēgļu uzņemšanas Latvijā, “jo no Ukrainas pie mums var atbraukt tie paši krievu teroristi. Pārbaudes procedūrai jābūt ļoti precīzai, un tā jāiziet arī ukraiņiem, kaut arī no Ukrainas Latvijā ieceļot nelegāli nav vajadzības.”
Ko Pēteris Šmidre saka par bēgļu un nelegālo imigrantu pūļiem uz Latvijas robežas un kā risināt viņu problēmu, skatieties Jauns.lv video.
Visas Lielā jautājuma diskusijas skaties šeit.