Nārsta laikā Latvijā aktīvi uzdarbojas maluzvejnieki
foto: Evija Trifanova/LETA
Makšķernieki laivā Daugavā.
Sabiedrība

Nārsta laikā Latvijā aktīvi uzdarbojas maluzvejnieki

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Lašu un taimiņu nārsta periodā, Valsts vides dienests (VVD) veica pastiprinātu kontroli lašveidīgo zivju migrācijas un nārsta upēs un jūras piekrastē. Divu mēnešu laikā, no 1. oktobra līdz 30. novembrim, VVD zvejas kontroles inspektori veica 291 pārbaudi, no kurām 258 veiktas iekšējos ūdeņos, bet 33 – jūras piekrastē.

Nārsta laikā Latvijā aktīvi uzdarbojas maluzvejnie...

Kā ik gadu, lielākā kontroles intensitāte īstenota Ventas, Užavas, Rīvas, Salacas, Gaujas un to pieteku ūdeņos, kā arī pastiprināti uzraudzīta jūras piekraste. Pārbaužu laikā tika atrasti un izcelti 214 nelegālie zvejas rīki, no kuriem 199 tika konstatēti iekšējos ūdeņos, bet 15 –  jūras piekrastē. 

“Salīdzinot ar pēdējiem pieciem gadiem, šogad izņemto nelegālo zvejas rīku skaits ir bijis vidējā līmenī. Tomēr tas bija divas reizes lielāks, nekā 2023. gadā, kad augstā ūdens līmeņa dēļ, nelegālā zivju ieguve upēs bija apgrūtināta. Šogad, kad daudzviet ūdens līmenis Latvijas upēs bija salīdzinoši zems un caurredzamība laba, nārstot ienākušie laši un taimiņi maluzvejniekiem bija vieglāk pieejami. Šoruden inspektori notvēra vairākus zivju dūrējus, kā arī vairākkārt personas tika iztraucētas nelegālo darbību laikā. Piemēram, Kurzemes upēs divos gadījumos nelegālie zivju ieguvēji, ieraugot inspektorus pameta gan rīkus, gan automašīnas un aizbēga. Abos gadījumos tika uzsāktas administratīvā pārkāpuma lietas, kā arī, iesaistot Valsts policiju, veiktas procesuālās darbības,” par pastiprinātas kontroles rezultātiem stāsta VVD ģenerāldirektora vietniece un Zvejas kontroles departamenta direktore Evija Šmite.

No 214 atrastajiem un izņemtajiem zvejas rīkiem, 127 ir tieši saistāmi ar lašveidīgo zivju ieguvi –  tīkli, murdi, žebērkļi un makšķerēšanas rīki. Kopumā no visiem rīkiem 108 bija zivju tīkli (93 tīkli iekšējos ūdeņos, 15 – jūras piekrastē), 86 nēģu zvejas rīki (murdi, bunduļi), 12 zivju murdi, 4 zivju duramie rīki, 3 makšķerēšanas rīki un 1 vēžu murds.

Lašveidīgo nārsta pastiprinātas uzraudzības laikā, VVD šogad uzsāka 23 administratīvā pārkāpuma lietas, no tām 14 par makšķerēšanas noteikumu pārkāpumiem, bet 9 par rūpnieciskās zvejas pārkāpumiem. Kā izplatītākais makšķerēšanas noteikumu pārkāpums bija makšķerēšana aizliegtā vietā (lašupē), bet izplatītākais rūpnieciskās zvejas pārkāpums – zveja ar aizliegtiem rīkiem.

VVD atzinīgi novērtē citu institūciju iesaisti zivju resursu sargāšanā šajā laikā, sevišķi sadarbību ar Nacionālo bruņoto spēku Zemessardzi, Valsts robežsardzi, Valsts policiju, Pašvaldību policiju un nevalstiskajam organizācijām, kā, piemēram, “Gaujas ilgtspējīgas attīstības biedrību” un “Vides Aizsardzības Asociāciju”, kas ar sabiedrisko vides inspektoru līdzdalību patstāvīgi veica kontroles pasākumus un  pieķēra pārkāpējus. Zvejas kontrolē efektīvi tika izmantots ar Zivju fonda atbalstu iegādātais tehniskais aprīkojums – droni, termokameras, eholotes, nakts redzamības iekārtas un meža kameras.