Gaujas Nacionālajā parkā uzzied vizbulītes. FOTO
foto: Dabas aizsardzības pārvalde
Gaujas Nacionālajā parkā uzziedējusi baltā vizbulīte, kura parasti uzplaukst aprīlī – maijā.
Sabiedrība

Gaujas Nacionālajā parkā uzzied vizbulītes. FOTO

Elmārs Barkāns

Jauns.lv

Dabas aizsardzības pārvalde „Facebook” ziņo, ka Siguldas pusē – Gaujas Nacionālajā parkā decembra sākumā piedzīvota dabas anomālija – tur uzziedējusi baltā vizbulīte, kura parasti zied aprīlī un maijā.

Gaujas Nacionālajā parkā uzzied vizbulītes. FOTO...

Dabas aizsardzības pārvalde ziņo: „Baltā vizbulīte - augs, kas parasti zied aprīlī un maijā Gaujas Nacionālajā parkā uzziedējis novembra-decembra mijā. Dabā tā jāuzskata par anomāliju, kas gan pēdējos gados klimata pārmaiņu rezultātā sastopama šad un tad. Siltā, garā un mitrā rudens rezultātā vizbulīte nolēmusi, ka jāuzzied vēlreiz.” Neparasto decembra ziedu nofotografējusi Iveta Timza.

Baltais vizbulis jeb baltā vizbulīte (anemone nemorosa) ir daudzgadīgs gundegu dzimtas lakstaugs. 10-20 cm garš ložņējošs saknenis, kura krāsa ir no iedzeltena līdz tumši brūnam. Stublājs stāvs, parasti kails vai klāts ar sīkiem matiņiem. Apakšējā lapa ir vai nu staraini šķelta, vai tās nav vispār. Augšējās lapas ir trīs, uz 1-2 cm gariem kātiem, sakārtotas mieturī stublāja augšdaļā. Parasti ir viens balts zieds stublāja augšdaļā. Zieda lielums: 1-2 cm. Zied pavasarī pirms lapkoku saplaukšanas (no aprīļa līdz jūnijam). Latvijā ir izplatīts visā teritorijā. Aug mežos, skrajos krūmājos un gravu nogāzēs. Izmanto arī kā dekoratīvu augu apstādījumos. Augs ir indīgs, jo satur anemonolu, kuram sadaloties rodas anemonīns (tautā saukta par sirds indi).