Līdz vakaram Saeimā tiek galā ar nepilnu pusi no budžeta likumprojekta priekšlikumiem, visus opozīcijas priekšlikumus noraida
Saeimas ārkārtas sēdē deputāti līdz ceturtdienas vakaram izskatīja 138 no 311 priekšlikumiem, kas iesniegti likumprojektam par valsts budžetu 2025.gadam un budžeta ietvaru 2025., 2026. un 2027.gadam.
Deputāti pie Saeimas budžeta skatīšanas atgriezīsies piektdien, 6.decembrī. Pašlaik nav atbalstīts neviens opozīcijas iesniegtais priekšlikums.
Opozīcijas deputāti sagatavojusi priekšlikumus, lai vairāk atbalstītu policistus, ugunsdzēsējus. Tāpat nav aizmirsta izglītība. Piemēram, Saeimas deputāte Ilze Indriksone (NA) bija sagatavojusi priekšlikumus, lai veiktu uzlabojumus profesionālās izglītības jomā.
Saeimas debatēs opozīcijas deputāti kritizēja nākamā gada budžetu, norādot, ka nākamajā gadā tiek aizmirsts par iedzīvotāju vajadzībām, jo, lai arī ir plānotas izmaiņas nodokļu politikā, tomēr tiek celtas izmaksas citos sektoros, kas novedīs pie dzīves dārdzības palielināšanās.
Piemēram Saeimas deputāta Ramona Petraviča (LPV) debašu laikā nākamā gada budžetu vairākas reizes nosauca par "tukšmuldēšanas budžetu". Citi deputāti kritizēja plānoto akcīzes celšanu un citas izmaiņas, kas tikai pasliktināšot iedzīvotāju labklājību.
Ceturtdienas Saeimas sēdē deputāti noraidīja deputāta Aināra Šlesera (LPV) rosināto atlaižu piešķiršanu tūristu aviobiļetēm.
Šlesera priekšlikums nākamā gada budžetam paredzēja piešķirt 50 miljonus eiro no valsts budžeta, lai kompensētu 100% no aviobiļetes cenas tūristiem, kas uzturas Latvijas viesnīcās vismaz divas naktis un veic 100% priekšapmaksu par viesnīcu.
Tāpat deputāti vairākums noraidīja opozicionāres Viktorijas Pleškānes (LPV) priekšlikumu likumprojektam par valsts budžetu 2025.gadam, kas paredzēja ieviest nodokli luksusa precēm.
Politiķe vēlējās Ministru kabinetam uzdot izstrādāt grozījumus likumos, kas paredzētu aplikt ar nodokli luksusa preces. Tāpat Ministru kabinetam būtu jāizstrādā luksusa preču definīciju un piemērošanas kārtību, lai palielinātu valsts budžeta ieņēmumus.
Pleškāne aplēsusi, ka ar šādu nodokli varētu valsts budžetā iegūt vismaz 14 miljonus eiro. Tāpat tiktu saglabāts sociālais taisnīgums. Viņa zinot, ka, piemēram, Norvēģijā un citās valstīs ieviests līdzīgs nodoklis.
Tāpat Saeimas ārkārtas sēdē deputāti ceturtdien noraidīja vairākus opozīcijas priekšlikumus, kas paredzēja mainīt iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumu sadalījumu starp valsts un pašvaldību budžetiem.
Saeimas vairākums ceturtdien noraidīja opozīcijas iesniegto priekšlikumu likumprojektam par valsts budžetu 2025.gadam, kas paredzēja palielināt finansējumu pārtikas pakām, jo jau pašlaik tiek meklēti citi risinājumi.
Noraidītajā priekšlikumā bija minēts, ka šim nolūkam nepieciešams 8,1 miljons eiro.
Likumprojektā par valsts budžetu 2025.gadam un budžeta ietvaru 2025., 2026. un 2027.gadam opozīcijas deputāte Viktorija Pleškāne (LPV) bija iesniegusi priekšlikumu noteikt, ka valsts budžetā nonāk 80% no iedzīvotāju ienākuma nodokļa, bet pašvaldību budžetos - 20%.
Līdzīgu priekšlikumu bija iesniedzis arī opozīcijā esošais "Apvienotais saraksts".
Kā ziņots, Saeima ceturtdien turpināja skatīt 2025.gada valsts budžeta projektu galīgajā lasījumā.
Trešdien deputāti izskatīja budžeta projekta 31 pavadošo likumprojektu, kurā kopumā bija iesniegti 212 priekšlikumi, kā arī iesāka vētīt likumprojektu par valsts budžetu 2025.gadam un budžeta ietvaru 2025., 2026. un 2027.gadam.
Saeimas deputāti iepriekš vienojušies, ka nākamā gada budžetu neskatīs naktī, gadījumā, ja budžets netiek izskatīts līdz plks.21 vakarā, tad darbs tiks turpināts nākamajā dienā.