Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņš Doma laukumā.

Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņa piedāvājums: dārgāks nekā pērn un bez krievu tūristiem

Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņš Doma laukumā, salīdzinājumā ar situāciju pirms dažiem gadiem izjūt krievu tūristu iztrūkumu un tas kļuvis mazliet dārgāks ...

Sabiedrība

Cik kas maksā Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņā: kļuvis dārgāks un jūtams krievu tūristu iztrūkums. FOTO

Elmārs Barkāns

Jauns.lv

Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņš Doma laukumā, salīdzinājumā ar situāciju pirms dažiem gadiem izjūt krievu tūristu iztrūkumu un tas kļuvis mazliet dārgāks nekā pērn, bet tirgotāji par to daudz nesūrojas. Jauns.lv skaidro, cik šis tirdziņš izmaksāja tā dalībniekiem, un cik lielam jābūt naudas žūksnim makā, lai tajā iepirktos rīdzinieks vai pilsētas viesis.

Cik kas maksā Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņā: kļuv...

Doma laukuma Ziemassvētku tirdziņā tirgojošamies amatnieki, ēdinātāji, suvenīru un našķu piedāvātāji Jauns.lv visai izvairīgi runāja par tirgošanās vietas izmaksām – tās esot mazliet lielākas nekā pērn, bet nenosauca konkrētu summu, par cik. Viņi arī lielīja tur notiekošo andeli un apstākļus kādos tā notiek. Jauns.lv gan noskaidroja, ka amatniekiem tirdzniecības vieta jeb namiņš Doma laukumā no 29. novembra līdz 2. janvārim izmaksā ap 1500 eiro, bet ēdinātājiem ap 3000 eiro, kas ir par dažiem simtiem eiro jeb par piektdaļu vairāk nekā pērn. Kāda mājražotāju pārstāve Jauns.lv teica, ka līdz ar to arī piedāvāto produktu cena ir mazliet augstāka nekā iepriekšējos gados. Tāpat viņa uzsvēra, ka viss jau nav „tik smuki, kā no malas izskatās” un, ja kāds teiks, ka viņu kaut kas neapmierina, tad nākamgad viņš tiks svītrots no Ziemassvētku tirdziņa dalībnieku saraksta. Tomēr jāteic – ja jau viņiem tas nebūtu izdevīgi, tad tirgotāji ziemas laikā veselu mēnesi nestāvētu sniegā un vējā.

Pirmajās dienās ēda spaiņiem

foto: Rojs Maizītis
Juris piedāvā dūraiņu pāri par 30 eiro.
Juris piedāvā dūraiņu pāri par 30 eiro.

Lielākais ēdinātājs Ziemassvētku tirdziņā ir uzņēmums „Elizabete”, kurš saimnieko „Pilskrogā”. Tā vadītājs Mareks Burkovskis  saka, ka ēdienu un dzērienu cenas tirdziņā un krogā neatšķiras. Pirmajās tirdziņa dienās, kas iekrita brīvdienās, apmeklētāju esot bijis daudz un viņi „ēduši spaiņiem”. Tomēr šīs nedēļas pirmajās darbadienās apmeklētāju skaits esot mazāks. To atzina arī kāda cita mājražotāja – brīvdienās gājis tīri labi, bet darbdienās tā pašvakāk.

Jautāts par to, vai var izjust krievu tūristu iztrūkumu, kāds tirdziņos bija pirms gadiem četriem, kad krievi varēja brīvi ceļot uz Eiropu, viņš saka: „Protams, to var just. Kad bija krievi, bija krietni labāk. Viņi pa desmit dienām apēda tikpat daudz cik latvieši pa mēnesi.”

foto: Rojs Maizītis
Mareks Burkovskis teic, ka Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņa pirmajās dienās apmeklētāju bija tik daudz, ka viņi „ēda spaiņiem”.
Mareks Burkovskis teic, ka Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņa pirmajās dienās apmeklētāju bija tik daudz, ka viņi „ēda spaiņiem”.

Savukārt Juris, kurš tupat aiz stūra tirgo savus adījumus Jauns.lv arī teica, ka var just, ka tirdziņā vairs nav tik daudz krievu tūristu, bet citā aspektā: „Pēdējos gados, kad viņi uz šejieni vēl varēja braukt, krievi jau bija maksātnespējīgi, priekš viņiem viss bija ļoti dārgs (Krievijā tas valūtas kurss ļoti „lēkāja”) un viņi čīkstēja pēc atlaidēm. Tai pašā laikā mūsējie, vietējie latvieši, skatījās uz kvalitatīvo produkciju, to pirka un brīnījās, kāpēc viss ir tik lēti.” Par pašu Doma laukuma tirdziņu Juris saka, ka tam nav ne vainas – tā ir gada centrālā vieta, kur var nopelnīt. Viņš tirgo tautisko dūraiņus par 30 eiro pārī (kaimiņu namiņā līdzīgus tirgoja par 45 eiro) un cer, ka drīz uzsnigs sniedziņš, kas tirdziņa atmosfēru padarīs vēl burvīgāku. Bet arī bez baltā sniedziņa tur trešdienas pirmajā pusē apmeklētāju netrūka, kaut arī visas izmaksas un cenas, salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem ir pieaugušas, bet „jārēķinās ar to, ka inflācija ir inflācija. Galvenais, lai tā neaug pārāk strauji, un tad jau viss pārējais būs labi. Redziet, darbadienas rīts, bet pa laukumu staigā ļoti daudz cilvēku! Dienas pirmajā pusē tie pārsvarā ir tūristi, bet vakarpusē pēc darba jau vietējie.” Arī Zane, kas tirgo rotas, slavē tirdziņa atmosfēru un nebēdā, ka organizētāji cēluši cenas – esot labi: daudz tiek ieguldīts mārketingā, skaists noformējums, tirgotājiem nodrošinātas ēras tualetes un silts ūdens, valda ģimeniska sajūta. Ne velti Rīgas Ziemassvētku tirdziņš atzīts par vienu no labākajiem Eiropā.

Cik kas maksā?

foto: Rojs Maizītis
Lai izbaudītu Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņa burvību, izdzertu karstvīna glāzi, apēstu kādu rausi un nopirktu kādu rausi jārēķinās ar pārdesmit eiro.
Lai izbaudītu Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņa burvību, izdzertu karstvīna glāzi, apēstu kādu rausi un nopirktu kādu rausi jārēķinās ar pārdesmit eiro.

Cenas Ziemassvētku tirdziņā būtiski neatšķiras no cenām ekobodītēs, mājražotāju veikaliņos un amatnieku tirdziņos. Karstvīna glāze vidēji maksā pieci eiro, ar brendija vai balzama piešprici par eiro vai diviem dārgāk, bet bezalkoholiskais karstais dzēriens – ap trim eiro. Var arī paēst: soļanka, štovēti kāposti, kartupeli – pieci eiro, šašliks – astoņi, bet steiks – 15 eiro, piparkūkas (atkarībā no lieluma) – no diviem līdz desmit eiro, smalkmaizītes – ap diviem, trim eiro, medus burciņa – no sešiem līdz desmit eiro, mājas vīna pudele – sākot no 12 eiro. Apmeklētāji var nobaudīt arī speķa pīrāgus un dažādus saldumus. Vidēji ēdienu cena ir no trim līdz 12 eiro.

Tirdziņā pieejamās dāvanas ir dažādas – no rokdarbiem, dažādām mājās gatavotām dekorācijām līdz rotām. Ir gan magnētiņi par vienu eiro, vaska sveces par pāris eiro, gan dažādas etnogrāfiskas rotas par vairākiem desmitiem eiro. Lai iegādātos oriģinālu Ziemassvētku dāvanu varētu pietikt ap 25 eiro, bet, ja vēlaties ko izsmalcinātāku, protams, jārēķinās, ar lielāku summu. Lai jauki pavadītu laiku tirdziņā, kaut ko uzkostu un nopirktu kādu nieku, ģimenei ar diviem bērniem būtu jārēķinās ar pussimts eiro. Savukārt tūristam, kurš grib iegādāties kādu oriģinālu Ziemassvētku dāvanu, vajadzētu rēķināties ar vairākiem desmitiem eiro un uz augšu, viss atkarīgs no tā vai viņš vēlas iegādāties dūraiņu pāri vai izsmalcinātu sudraba rotu.

Doma laukumā sāk darboties Ziemassvētku tirdziņš