"Jā, viņi var aizmigt!" "Puppy Yoga" komentē ažiotāžu par kucēnu jogā piedzīvoto
Mūsu studijā viss ir oficiāli, suņu audzētāji paraksta līgumus, sūtām atskaites Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD), tā komentējot kādas sievietes satraukuma pilno pieredzi kucēnu jogā, norāda "Puppy Yoga" dibinātājas Marijas Mihailovas māte Karīna.
"Kucēni, protams, ir mazi. Tās nav mantiņas. Viņi var aizmigt, cilvēki parasti to saprot, nemodina. Neviens suņus nemoka. Cilvēki ir laimīgi pēc nodarbības, saņem dopamīnu. Tā ir kā terapija. Protams, vienmēr atradīsies kāds, kuram kaut kas nepatīk," Jauns.lv norāda Karīna.
Viņa skaidro, ka kucēnu vecums ir ap diviem mēnešiem. "Mums ir līgumi ar audzētājiem, arī atskaites Pārtikas un veterinārajam dienestam katru mēnesi sūtām," skaidro īpašnieces māte. Viņa arī uzsver, ka dzīvnieku labbūtība vienmēr tiek ievērota, neviens nekad viņus nav mocījis. Komentējot sociālajos tīklos pausto sievietes komentāru, ka kucēni jogā bijuši par mazu, viņa skaidro, ka ir jāsaprot, ka sunīši ir kā mazi bērni. "Jā, viņi var aizmigt nodarbības laikā. Tad paguļ 10 minūtes un atkal pamostas, paspēlējas. Visi to parasti saprot!" Kucēni arī atšķiras pēc šķirnes, un, protams, viens var būt mazliet vecāks par otru. Studija sadarbojas ar dažādiem audzētājiem, bet ar visiem ir līgumi.
Sieviete skaidro, ka kucēnu joga negarantē izklaidi un to, ka suns visu laiku skraidīs apkārt. Cilvēki nāk gūt pozitīvas emocijas - paskatīties, paglaudīt, paspēlēties. "Jāsaka, ka sunīši ne arī iet klāt pie visiem. Tā tas ir! Kāda enerģija kuram cilvēkam. Ir cilvēki, kuri viņiem patīk vairāk. "
Viņa arī bilst, ka saprot, ka nekad nebūs tā, ka visiem viss patiks. Studiju izveidojusi viņas nepilngadīgā meita Marija, tāpēc arī komentārus šoreiz sniedz māte. Karīna stāsta, ka, protams, studijas tapšanā palīdzējusi, bet kopumā studija ir meitas lolojums. Viņa arī ļoti pārdzīvojot par negatīvajiem komentāriem.
Komentējot studijas vizuālo izskatu, sieviete skaidro, ka šī kucēnu joga nav liela sporta zāle. Nodarbības notiek tikai brīvdienās. "Mēs nevaram atļauties īrēt lielas telpas par 2 tūkstošiem mēnesī. Mums ir labas telpas nodarbībām, ir remonts."
Jauns.lv jau vēstīja, ka mikroblogošanas vietnē X.com sabiedrības uzmanību pievērsis kādas sievietes ieraksts par kucēnu jogu. Viņa pauž savu viedokli, ka daļa no jogā iesaistītajiem kucēniem ir krietni par mazu šādām izklaidēm - viņi nespēj noturēt acis vaļā un tik tikko pārvietojas.
"Kucēnu joga: max fail. Telpas - nav ģērbtuve (kaut kādi aizkariņi), tualete citā stāvā mājas kāpņutelpā, “zāle” - tāds biroja kabinets. Bet tas viss ir sīkums! Pieci suņi uz desmit cilvēkiem. Diviem no viņiem ticu, ka ir pilni divi mēneši, vēlme socializēties un dauzīties, bet trīs suņi ir neadekvātā vecumā, lai socializētos. Viņi grib tikai gulēt - viņiem ir jābūt pie mammas, nevis instagram wannabe influenceru murcītiem. Tiklīdz viņus palaiž, daži pat raud. Telpā ir par aukstu tik maziem, viņi nabadziņi mēģina sildīties. Organizatori aizbildinās: nav par mazu, tikai kautrīgi , jo pirmo reizi. Kāds sakars? Tas suns nevar acis noturēt vaļā un knapi pārvietojas. Tā ir dzīvnieku mocīšana! Nekad nevienam neiesaku! Briesmīgi! Ceru, ka kāds šos orgus var pārbaudīt," raksta sieviete.
3 suņi ir neadekvātā vecumā, lai socializētos. Viņi grib tikai gulēt - viņiem ir jābut pie mammas nevis instagram wannabe influenceru murcītiem. Tiklīdz viņus palaiž, daži pat raud. Telpā ir par aukstu tik maziem, viņi nabadziņi meģina sildīties. Organizatori aizbilst: nav par —>
— Zanda Ramāne (@zemenulauks) November 30, 2024
Nav par mazu, tikai kautrigi , jo pirmo reizi. Kāds sakars? Tas suns acis nevar noturēt vaļā un knapi pārvietojas. Tā ir dzivnieku mocīšana! Nekad nevienam neiesaku! Briesmīgi! Ceru, ka kāds šos orgus var pārbaudit…
— Zanda Ramāne (@zemenulauks) November 30, 2024
Kas tad īsti ir kucēnu joga? Nē, paši kucēni nemēģina vingrot, bet šī joga nepavisam nelīdzinās klasiskām jogas nodarbībām, jo telpā kopā ar vingrotājiem atrodas arī kucēni, kurus drīkst samīļot, ar tiem kopā fotografēties utt. Šādas studijas sadarbojas ar dažādām suņu audzētavām, un kucēni savus jogas dalībnieku amatus ieņem jau pāris mēnešu vecumā. Kucēni parasti ir vakcinēti un gatavi patstāvīgai dzīvei, tomēr tiem ir vēl pāris nedēļas laika socializēties, sarast ar cilvēkiem un citiem suņiem, līdz pienāk to laiks doties uz jaunajām mājām. Tādējādi šīs dažas nedēļas starp cilvēkiem un citiem kucēniem jogas ietvaros ir ļoti noderīgas, lai kucēni pierastu pie dažādām smaržām, telpām un citām dzīvām būtnēm. Tā kā pēc pāris nedēļām kucēniem jau jādodas pie saimniekiem, viņu jogas karjera ir diezgan īsa un audzētavas nodrošina jaunu kucēnu grupu. Ideja šādām studijām - lai kopā ar vingrošanu varētu gūt arī pozitīvi uzlādētas emocijas, kuras spēj dot kucēni.
Diemžēl augstāk minētajā jogas apmeklētājas ierakstā manāms, ka vairāki no kucēniem, iespējams, bija krietni par mazu, lai socializētos. Kā Jauns.lv norāda Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD), Latvijas normatīvie akti nosaka pienākumu reģistrēties un ievērot konkrētas prasības tikai noteiktām mājas (istabas) dzīvnieku turēšanas vietām, piemēram, patversmēm. Jogas studijām šāds pienākums nav noteikts. Līdz ar to Pārtikas un veterinārais dienests šādas studijas atsevišķi neuzrauga.
PVD Veterināro objektu uzraudzības daļas vadītāja Mairita Riekstiņa skaidro, ka saskaņā ar normatīvajos aktos noteikto, jebkuram mājas (istabas) dzīvnieka īpašniekam un turētājam, neatkarīgi no dzīvnieka atrašanās vai turēšanas vietas, ir pienākums ievērot vispārīgās labturības prasības, tai skaitā, bet ne tikai, rūpēties par dzīvnieka veselību, labturību un izmantošanu atbilstoši tā sugai, vecumam un fizioloģijai, nodrošināt dzīvnieka turēšanas apstākļu, aprīkojuma, barības un ūdens atbilstību tā fizioloģiskajām un etoloģiskajām vajadzībām, ņemot vērā attiecīgā dzīvnieka sugu, attīstības, adaptācijas un pieradināšanas pakāpi, kā arī nepakļaut dzīvnieku sāpēm un ciešanām un novērst tā savainošanās iespējas.
"Ja tiek saņemtas sūdzības par iespējamiem dzīvnieku labturības prasību pārkāpumiem, Pārtikas un veterinārais dienests veic pārbaudi dzīvnieka turēšanas vietā. Arī šajā gadījumā sūdzība ir reģistrēta un tiks pārbaudīta," norāda Riekstiņa.