"Te daudzi lepni velk kreklu ar uzrakstu "latvietis", bet..." Pērn Latvijā atgriezās vairāk nekā 900 cilvēku, taču vietējā realitāte viņiem izrādījās "ļoti skarba"
Latvijā pērn bija vērojams ievērojams reemigrantu skaita pieaugums – mājās atgriezās 909 cilvēki. Šī tendence turpinās arī šogad: cilvēki pamazām atgriežas, lai sāktu jaunu dzīvi dzimtenē. Atgriezušos atbalstam un citu iedvesmai Ogrē notika reemigrantu stāstu diena, kur dalībnieki dalījās savā atgriešanās pieredzē. Kā norādīja dalībnieki, realitāte izrādās visai skarba, ziņo ReTV.
Pasākumā, kas notiek jau otro reizi (pirmā notika Cēsīs), uzstājās divas iedvesmojošas reemigrantes: Kristīna Kolthofa un Rūta Treija. Abas atgriezušās Latvijā no ārzemēm un aktīvi būvē savu dzīvi dzimtenē. Atgriešanās motīvi katrai bijuši savi, taču, kā atzīst sievietes, izskaidrot tos līdz galam ir sarežģīti.
Kristīna Kolthofa, kas atgriezusies no Nīderlandes: "Kad braucu uz Latviju, man nebija plāna palikt šeit. Viss sanāca spontāni. Bet, atrodoties šeit, es sapratu, ka gribu palikt."
Rūta Treija, kas atgriezusies no Lielbritānijas: "Es atbraucu uz Latviju ar bērniem atpūsties, bet tad nolēmām šeit atgriezties pavisam. Daļēji tas saistīts ar to, ka jaunākajai meitiņai bija jāiet skolā. Viņa divus gadus mācījās Anglijā, bet es sapratu, ka gribu, lai viņa mācās Latvijā."
Pasākuma organizatore, Vidzemes plānošanas reģiona reemigrācijas koordinatore Inga Madžule norāda, ka daudzi atgriežas Latvijā bērnu vai pensionēšanās dēļ.
Ruta Treija: "Anglijā esmu ieguvusi izglītību kriminoloģijā un tiesu psiholoģijā, kas Latvijā pagaidām ir maz zināms. Tagad es aktīvi izmantoju šīs zināšanas." Kristīne kopā ar vīru atvēra veikalu. Tomēr abas sievietes atzīst, ka atgriezties un atkal sākt dzīvi Latvijā nav bijis viegli.
Rūta Treija: "Esmu izpētījusi visu, atradusi skolas, iestādes, mājokli, lai viss būtu sagatavots. Bet sociālās palīdzības Latvijā praktiski nav, ja neesat pilnīgi ubags. Tas atšķiras no tā, kā ir ārzemēs."
Kristīne Kolthofa: "Realitāte ir ļoti skarba. Visu informāciju meklēju pati. Kad vērsos pēc palīdzības, bieži saskāros ar skarbu reakciju. Tu pati izvēlējies aizbraukt, pati atgriezos, tā ir tava problēma."
Rūta arī norāda, ka daudzi reemigranti bieži izrādās uzticīgāki savai dzimtenei nekā tie, kas Latvijā dzīvo pastāvīgi: "Te daudzi lepni velk T-kreklu ar uzrakstu "latvietis", bet nav gatavi neko darīt valsts labā."