No jaunā VID likuma pazudusi norma par informācijas atklātību; Saeimas deputāti taisnojas
foto: Ieva Lūka/LETA
Valsts ieņēmumu dienesta ēka.
Sabiedrība

No jaunā VID likuma pazudusi norma par informācijas atklātību; Saeimas deputāti taisnojas

Ziņu nodaļa

Jauns.lv/LETA

0

Šonedēļ publicēts jaunais Valsts ieņēmumu dienesta (VID) likums, bet no tā ir pazudusi norma, kas veicinātu VID atklātību par pašu veiktajām pārbaudēm, vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga".

No jaunā VID likuma pazudusi norma par informācija...

Saeimas deputāti atzīst, ka ir notikusi kļūda - viņi neesot to pamanījuši, bet tagad sola izdarīt labojumus.

Savulaik 12.Saeima atbalstīja tā laika finanšu ministres Danas Reiznieces-Ozolas priekšlikumu un papildināja VID likumu, ka sabiedrības interesēs VID var informēt par savu darbību un atklātajiem pārkāpumiem. Minētā likuma norma noteica, ka VID, "tai skaitā tā sastāvā esošās izmeklēšanas iestādes, dienesta interesēs, kā arī sabiedrības interešu aizsardzības un prevencijas nolūkos var informēt sabiedrību par savu darbību un konstatētajiem pārkāpumiem, ievērojot nevainīguma prezumpciju un normatīvajos aktos noteiktos informācijas sniegšanas ierobežojumus".

Šogad VID tika reformēts. Nodokļu un muitas policija no aiznākamā gada būs finanšu ministra pārraudzībā, bet Iekšējās drošības pārvaldes uzdevumus veiks Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs. Tomēr VID atbildība joprojām būs nodokļu un muitas kontrole. Arī amatpersonu deklarācijas un to pārbaudes paliks VID rokās. Tika izstrādāti seši dažādi likumprojekti, par kuriem Saeima nobalsoja šā gada 31.oktobrī. Tomēr, balsojot par VID reorganizāciju, minētā norma par atklātību pamatlikumā vairs nebija.

Vairāki raidījuma aptaujātie Saeimas deputāti - Zaļo un zemnieku savienības frakcijas priekšsēdētājs Harijs Rokpelnis, Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs (JV), Budžeta komisijas deputāts Artūrs Butāns (NA), frakcijas "Progresīvie" priekšsēdētājs Andris Šuvajevs un "Apvienotā saraksta" frakcijas priekšsēdētājs Edgars Tavars - teicās nemanījuši, ka atklātības norma no likuma pazudusi, jo par šo faktu neesot bijušas diskusijas. Reirs atzīmēja, ka komisija strādāja ar to likumprojektu, kuru bija sagatavojusi Finanšu ministrija (FM).

VID reformu darba grupu vadīja FM valsts sekretāra vietniece Olga Bogdanova, kura "Nekā personīga" skaidroja, ka atklātības norma nav pazudusi pavisam, bet gan pārcelta uz jauno Nodokļu un muitas policijas likumu. Tomēr bijušais FM parlamentārais sekretārs, pašreizējais Saeimas deputāts Edgars Putra (AS) atceras, ka likuma izmaiņas par VID darbības atklātību bija attiecināmas ne vien uz veiktajām kriminālizmeklēšanām, bet uz visas iestādes darbu.

Kā atzīmēja raidījums, FM darba grupā, kas šogad strādāja pie jaunās VID reformas un jaunajiem likumiem, nebija pieaicināta neviena nevalstiskā organizācija, kas cīnās par informācijas atklātību. Likumprojekta anotācijā teikts, ka sabiedrības līdzdalība uz šo likumprojektu neattiecas.

Šonedēļ izsludinātie VID reformas likumi stāsies spēkā no 2026.gada. Saeimas deputāti sola savu kļūdu labot un vēl pirms tam VID likumā atgriezt normu par pienākumu informēt sabiedrību par atklātajiem pārkāpumiem, vēstīja raidījums.