Latgale saskārusies ar skaudru problēmu. Reģions sāk rīkoties
Depopulācija ir visas Latvijas problēma, bet, jo tālāk no galvaspilsētas, jo vairāk tā jūtama reģionos. Latgalē pēdējo 20 gadu laikā kļuvis par simts tūkstošiem iedzīvotāju mazāk. Taču iedzīvotāju skaita samazināšanās pierobežas teritorijās tikpat aktuāla ir arī kaimiņiem - Lietuvā un Igaunijā, informē Latvijas Radio 4 Latgales studija.
Veru pilsētā Igaunijas dienvidaustrumos daudzi sūdzas par darba trūkumu un aizbrauc.
"Man ir divas māsas un brālis, bet es esmu vienīgā, kas dzīvo Igaunijā. Brālis 24 gadu vecumā aizbrauca uz Somiju. Viena māsa Nīderlandē, otra Šveicē. Esmu šeit viena, bet nevaru iedomāties labāku vietu, kur audzināt bērnus - viss ir pieejams piecu minūšu gājienā. Viss ir pazīstams, var bērnus vienus palaist vizināties ar velosipēdu vai uz skolu."
Igaunijā ir tikai divas vietas, kur novēro iedzīvotāju skaita pieaugumu - Tallina un Tartu. Pārējās valsts daļās cilvēku kļūst mazāk, īpaši pierobežā, kur 10 gadu laikā iedzīvotāju skaits samazinājies par 10%. Problēmu saprot visās Baltijas valstīs, bet produktīva risinājuma nav. Ne bieži, bet iniciatīvu savās rokās ņem vietējie aktīvisti. Veru pirms aptuveni gada izveidoja jauniešu inovāciju centru "Huub". 30 kilometri no Krievijas robežas un 250 kilometri līdz Tallinai. Centra darbinieks Lauri Uuss stāsta, ka viņu uzdevums ir palīdzēt jauniešiem vecumā no 16 līdz 27 gadiem rast idejas biznesam:
Šobrīd centru regulāri apmeklē ap 60 puišu. Informācijas tehnoloģijas, videospēļu izstrāde, karšerings, sejas kamuflāžas krāsa - tās ir idejas, ko jaunieši izstrādā centrā. Te ir arī ierakstu studija, angļu valodas kursi, raksta portāls "Lsm+".
Nevalstiskā organizācija Lietuvā Inovatoru ieleja Zarasai rajonā - tas ir blakus Latvijas robežai - atjaunojusi divas muižas un izveidojusi vietas, kur notiek dažādi pasākumi. Viens no organizācijas mērķiem ir sociālo uzņēmumu dibināšana, stāsta Kamarišķu muižas projektu vadītāja Monika Rinkevičūta.
Naudu piesaista uz dažādu projektu rēķina. Izpērk pamestās ēkas, to skaitā arī slēgtās skolas, pēc tam tās sakārto. Darbā iesaista vietējos iedzīvotājus:
No Lūznavas ciemata Rēzeknes novadā līdz Krievijas robežai ir tuvāk nekā līdz Rīgai, taču šeit ir Raimonda Platača veidotā "Latgalactica" radošā telpa. "Latgalactica" rīko dažādus pasākumus, arī mākslinieku darbu tirdziņus, piesaistot autorus no Latgales.
Tilburgas universitātes Nīderlandē pētnieks Mihels Stappers, kurš analizējis cilvēku aizplūšanu no septiņiem Eiropas Savienības reģioniem, norāda, ka pašvaldības stipri koncentrējas uz darba vietu radīšanu, atstājot malā citas cilvēku vajadzības. Par zinātnieka teikto, investīcijas publiskajā infrastruktūrā, izglītībā, sociālajā aprūpē, kultūrā veicinās dinamisku ekonomiku.