"Viss ir cilvēku galvās!" Eksperts atklāti par pilnmēness ietekmi uz cilvēkiem
foto: Edijs Pālens/LETA
Mēness.
Sabiedrība

"Viss ir cilvēku galvās!" Eksperts atklāti par pilnmēness ietekmi uz cilvēkiem

Sabīne Plauka

Jauns.lv

Pilnmēness vienmēr ir piesaistījis cilvēku uzmanību un iztēli. Šis regulārais dabas cikls, kad Mēness sasniedz pilnību un spīd spožāk, ir apvīts gan zinātniskiem skaidrojumiem, gan astroloģiskiem mītiem. No astronomiskā viedokļa pilnmēness ir tikai īss mirklis, kad Saule pilnībā apgaismo Mēness redzamo pusi, savukārt astroloģijā tas simbolizē emociju un attiecību kulmināciju.

"Viss ir cilvēku galvās!" Eksperts atklāti par pil...

Latvijas Universitātes (LU) Astronomijas institūta pētnieks Ilgonis Vilks un Latvijas Astrologu asociācijas pārstāve Guna Bundule skaidro, kā pilnmēness ietekmi uz cilvēkiem interpretē zinātne un astroloģija. Kaut arī pētījumi līdz šim neapstiprina Mēness fāžu ietekmi uz cilvēku veselību un uzvedību, astroloģija uzskata, ka pilnmēness ir nozīmīgs attiecību un emociju atklāsmes laiks.

Pilnmēness – astronomiska parādība

Kā skaidro LU Astronomijas institūta pētnieks Ilgonis Vilks, Mēness fāzes mainās, jo tas atstaro Saules gaismu, un Saules gaisma Mēnesi apgaismo tikai no vienas puses. Mēnesim riņķojot ap Zemi, mēs ik mēnesi varam novērot, kā šīs fāzes mainās – brīdī, kad Saule apgaismo visu Mēness redzamo pusi, rodas pilnmēness. Šis cikls atkārtojas ik pēc aptuveni 29,5 dienām.

No astronomiskā viedokļa pilnmēness ir vien mirklis, tomēr praktiskā izpratnē to uzskata par trīs dienas ilgu periodu. "Protams, pilnmēness laikā Mēness ir īpaši spožs, un šī gaisma var ietekmēt cilvēkus, kuri guļ bez aizkariem. Tas ir viens no iespējamiem iemesliem, kāpēc daži varētu just traucējumus miegā," skaidro pētnieks. Šis efekts tomēr ir viegli novēršams, izmantojot biezākus aizkarus.

Astroloģiskā interpretācija – attiecības un emocijas pilnmēness laikā

Latvijas Astrologu asociācijas pārstāvji uzsver, ka pilnmēness un jauns mēness ir būtiskākās Mēness fāzes. Saskaņā ar astroloģiju pilnmēness iestājas, kad Mēness ir nogājis pusi no sava ceļa un nostājies opozīcijā Saulei jeb 180° leņķī no tās. Šajā fāzē simboliski tiek “apgaismots” tas, kas sācies jauna mēness cikla laikā, un notiek sava veida realizācija vai piepildījums.

Astroloģijā opozīcija simbolizē attiecības, un šajā laikā cilvēki mēdz emocionāli reaģēt uz ārējām situācijām un citiem cilvēkiem. "Pilnmēness periodā cilvēki izrāda nostāju un emocijas, kas bieži tiek vērstas pret apkārtējiem. Tas var izpausties gan negatīvi – kā sadursmes vai konflikti, gan pozitīvi, veicinot jaunu izpratni par sevi un attiecībām," skaidro asociācijas pārstāve. 

Piemēram, pilnmēness, kas notiek Auna un Svaru vai Vēža un Mežāža zīmēs, var dažādi ietekmēt cilvēku emocionālo stāvokli – no enerģijas pieplūduma līdz pat nogurumam un iztukšotības sajūtai. Asociācija piebilst, ka pilnmēness ietekme ir īpaši spēcīga, ja tas ir arī Mēness aptumsuma laikā.

Paisumi un bēgumi – Mēness gravitācijas spēka ietekme

Vilks skaidro, ka pilnmēness ietekmē arī paisumus un bēgumus jūrās un okeānos, jo, atrodoties uz vienas līnijas ar Sauli, Mēness gravitācijas spēks kļūst spēcīgāks. Tomēr uz cilvēkiem šī gravitācijas ietekme ir niecīga, jo cilvēks ir pārāk mazs objekts, lai tā būtu nozīmīga.

Pilnmēness un cilvēka veselība

"Nav pierādījumu tam, ka pilnmēness fāzes ietekmētu cilvēku psihisko vai fizisko veselību," uzsver Vilks. Pētījumi par depresiju, psihozēm, agresijas pieaugumu vai pašnāvību skaita palielināšanos pilnmēness laikā apstiprina, ka šādi pieņēmumi ir tikai mīti. Zinātniskie dati neliecina par saistību starp cilvēku bioloģiskajiem procesiem un Mēness fāzēm.

Vilks arī norāda, ka Mēness fāzēm nav konstatēta ietekme uz bērnu dzimšanas biežumu, automašīnu avāriju skaitu vai arī uz veiksmīgākiem mākslīgās apaugļošanas rezultātiem. Tāpat nav pierādīta nekāda ietekme uz operāciju veiksmīgumu atkarībā no Mēness fāzēm.

Ietekme uz augu pasauli – sena ticība bez zinātniska pamatojuma

Ilgonis Vilks piebilst, ka ticība Mēness ietekmei uz augu augšanu ir sena, taču arī tā nav zinātniski pamatota. "Augu augšanai ir daudz svarīgāki faktori – temperatūra, mitrums un laikapstākļi. Nav pierādīts, ka Mēness fāzes ietekmētu augu attīstību," skaidro Vilks.

Ieteikumi miega kvalitātes uzlabošanai

Viens no biežāk pieminētajiem ieteikumiem ir izmantot biezus aizkarus, lai pilnmēness gaisma netraucētu miegu. "Ja cilvēks jūtas ietekmēts no pilnmēness psiholoģiski, viņam būtu jācenšas pieņemt to pozitīvi un uzturēt savas ierastās miega rutīnas," iesaka Vilks.

Kādas ir zinātnes atziņas par pilnmēness ietekmi?

Kā norāda pētnieks, lielākoties pilnmēness ietekme ir cilvēku prātā – tas ir psiholoģisks efekts. Mūsdienās, neskatoties uz ielu apgaismojumu, pilnmēness joprojām tiek uzskatīts par mistisku un varenu fenomenu, bet zinātne šo ietekmi neapstiprina. "Cilvēku smadzenes ir tendētas meklēt sakarības, kur to nemaz nav. Tāpēc mīti par pilnmēnesi saglabājas un pastāvēs," rezumē Vilks.

Citi šobrīd lasa