Vidzemes lielo ģimeņu biedrība: valsts ziņojums iezīmē ļoti drūmu ainu ģimenēm
Vidzemes lielo ģimeņu biedrība pauž satraukumu par nākamā gada valsts budžetā patlaban neiezīmēto finansējumu ģimenēm ar bērniem.
Kā informēja Vidzemes lielo ģimeņu biedrības dibinātājs Andis Apsītis, ka jau pagājušā gada nogalē Latvijas ģimeņu politikas nevalstiskās organizācijas uzstājīgi aicināja Ministru prezidenti Eviku Siliņu (JV) sasaukt Demogrāfisko lietu padomi.
Tās sēde notikusi šogad 7.februārī, kad Ministru prezidente uzdevusi Labklājības ministrijai (LM) sadarbībā ar Valsts kanceleju līdz šā gada 1.jūlijam izstrādāt un iesniegt Ministru kabinetā ziņojumu "Par demogrāfiskās politikas attīstību". Ziņojums dienas gaismu ieraudzījis vien 11.septembrī Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēdē, kad to prezentēja LM valsts sekretāra vietniece Diāna Jakaite, pauda Apsītis.
Viņš apgalvo, ka ziņojums iezīmē ļoti drūmu ainu ģimenēm, jo tajā LM apkopotajiem visu ministriju ieteikumiem nākamā gada budžetā neesot piešķirts neviens cents. "Ziņojums iezīmē ļoti drūmu ainu ģimenēm tāpēc, ka tajā LM apkopotajiem visu ministriju ieteikumiem 2025.gada budžetā nav piešķirts neviens euro cents! Tas diemžēl ir tikai skaists dokuments, kuram nav ne svara, ne ietekmes. LM pārstāvis 2024.gada 11.septembrī Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijā minēja pretējo - ministrijai ir uzdevums “atrast” vēl 3 miljonus, kurus vajag ieekonomēt. Tas viss notiek laikā, kad mūsu valdība meklē risinājumus budžeta optimizēšanai, un drīz jaunā budžeta portfelis tiks nests uz Saeimu, kā arī Latvijas Pašvaldību savienība ir paziņojusi, ka patlaban jau 19 pašvaldības, lielākoties Latgalē, bez papildu valsts naudas vairs nespēj pildīt pamatfunkcijas," uzskata Apsītis.
2023.gadā Latvijā piedzima 14 490 bērni, kas ir par 1464 bērniem jeb 9,2% mazāk nekā 2022.gadā, un par 2930 jeb 16,8% mazāk nekā 2021.gadā. Organizācijas pārstāvim nav skaidrs, kāpēc ietaupītie valsts līdzekļi, kuri veidojas no neizmaksātajiem piedzimšanas, bērnu kopšanas, vecāku un ģimenes pabalstiem, kas bija ieplānoti valsts budžetā, netiek novirzīti esošo ģimeņu pabalstiem vai vismaz kā "helikoptera nauda", kā tas notika pandēmijas laikā.
Viņš norāda, ka labklājības ministra balss nav sadzirdama valdības sanāksmēs, kas ļaujot secināt, ka valsts lielākā vērtība - cilvēks - tiek saukta tikai plānošanas dokumentos un ziņojumos, bet cilvēki to nesajūt realitātē un savā dzīvē.
Biedrības ieskatā valstij un pašvaldībām līdzekļu ieguldījums daudzbērnu ģimenēs ir ekonomiski izdevīgs, jo vienā mājsaimniecībā vienuviet tiek aprūpēti vairāki bērni un izdevumu izmaksas veidojas daudz zemākas. Ja salīdzina ar ārpusģimenes aprūpes pakalpojumu, tad bērna izmaksas ģimenē ir vairāk nekā desmit reizes zemākas, aprēķināja organizācijā. Pētījumi pierādot, ka arī pilnvērtīgai psiholoģiskajai attīstībai ļoti vēlama abu vecāku klātbūtne, kas apliecinot, ka valstij ir ekonomiski izdevīgas stabilas un stipras daudzbērnu ģimenes, tādējādi samazinot gadījumus, kad nepieciešams nodrošināt ārpusģimenes aprūpes pakalpojumus.